Kobieyta karmi noworodka piersią Wskaźniki skutecznego karmienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jak wyglądają? Jak dobrze karmić noworodka?/ Freepik

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, czy dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Spis treści:

Jak często karmić dziecko piersią? Ilu kup powinniśmy się spodziewać w ciągu dnia? Karmienie noworodka bywa niemałym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Wątpliwości rozwiewa lekarka Agnieszka Browarska.

Lekarskim okiem

Agnieszka Browarska jest lekarką w trakcie specjalizacji z pediatrii i Doradcą Laktacyjnym w trakcie certyfikacji. Jak sama pisze, wspieranie dzieci, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijały, to jej cel. Jest także autorką profilu na Instagramie lekarskim.okiem, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną. W ostatnim swoim wpisie wyjaśniła, w jaki sposób skutecznie karmić dziecko w pierwszych miesiącach jego życia.

Wskaźniki skutecznego karmienia

Wskaźniki skutecznego karmienia w pierwszych miesiącach życia. To jedna z istotniejszych informacji o prawidłowym rozwoju dziecka” – pisze lekarka. Nie jest to jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Nowych rodziców może niepokoić wiele rzeczy. Jakie są wskaźniki skutecznego karmienia?

1. Dziecko jest karmione na żądanie (8-12 razy na dobę w tym minimum jedno karmienie przypada na godziny nocne).

2. Karmienie trwa minimum 10 minut z jednej piersi. Mama odczuwa rozluźnienie piersi po karmieniu, a dziecko ma „pełny brzuszek”.

3. Ile kupek dziennie robi dziecko?
3-4 papkowate stolce lub więcej (od 5. doby życia do 6. tygodnia życia).

4. Ile pieluszek dziennie moczy dziecko?
6-8 pieluszek (od 8 d.ż do 6 t.ż.)
5-6 pieluszek (po 6 t.ż.)

5. Masa ciała dziecka

– tłumaczy Browarska na swoim profilu na Instagramie.

Jak zaznacza lekarka, karmienie piersią nie powinno boleć. Jakiekolwiek dolegliwości odczuwane przez matkę w trakcie ssania przez dziecko piersi mogą zwiastować komplikacje. „Jeżeli boli tzn., że jest jakiś problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać. Do tego trzeba jeszcze dodać badanie stanu ogólnego dziecka” – ostrzega Browarska. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, aby ocenił problem.

Pamiętajcie też, że nie należy wpadać w panikę, jeśli któryś ze wskaźników skutecznego karmienia u was wygląda inaczej. Dziecko oceniamy całościowo! Nie bójcie się korzystać z pomocy specjalistów – apeluje ekspertka.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem) Lut 23, 2020 o 11:19 PST

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź