fot. Getty Images

„Najmłodsze dziecko, które trafiło do szpitala po zażyciu substancji psychoaktywnych, miało 12 lat”. Czym truje się młodzież, mówi lek. Eryk Matuszkiewicz

– Dziecko, które bierze narkotyki czy podjęło próbę samobójczą, jest jedynie delegatem problemu, który zazwyczaj dotyczy całej rodziny – mówi dr n. med. Eryk Matuszkiewicz, specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych, Oddział Toksykologii Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Olga Tymanowska: Do niedawna w Polsce i w innych krajach Europy obserwowało się gwałtowny wzrost częstości używania i liczby zatruć dopalaczami. Czy to nadal stanowi problem?

Eryk Matuszkiewicz: Od 2018 r., czyli od nowelizacji Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, dopalacze zaczęto traktować jak narkotyki, co znacząco wpłynęło na zmniejszenie skali ich przyjmowania. Spora część młodzieży po prostu się przestraszyła konsekwencji związanych z ich stosowaniem. Ograniczona została także dostępność do dopalaczy, które wcześniej można było kupić w sklepach stacjonarnych. Zmienił się również profil osób stosujących dopalacze. Co prawda na oddziały nadal trafiają w większości młodzi mężczyźni, ale nie są to pierwszorazowi użytkownicy. Są to z reguły osoby uzależnione, które w sposób częstszy lub rzadszy te środki przyjmują.

Dopalacze obecnie stanowią marginalny problem, ale coraz więcej młodych osób sięga po leki i alkohol. Obniża się też średnia wieku. Inicjacja ma często miejsce między 13 a 14 r.ż. To jest bardzo niebezpieczny trend.

Czym się truje młodzież?

Wzrasta spożycie środków stymulujących jak mefedron, amfetamina czy alkohol. Młodzież sięga po nie w celach rekreacyjnych, rozrywkowych, z ciekawości. Celem jest pobudzenie się, zwiększenie napędu, w mniejszym stopniu przeżycie halucynozy. Rzadziej młodzi ludzie wybierają środki o działaniu spowalniającym. Z telefonów odebranych na oddziale wiemy, jak bardzo rośnie liczba nadużyć leków w celach samobójczych wśród nastolatków. Do tego celu stosowane są przeróżne środki zarówno recepturowe, jak i OTC: preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jak paracetamol oraz popularne leki na przeziębienie i kaszel zawierające efedrynę lub pseudoefedrynę i kodeinę, które mają działanie psychostymulujące. Młodzież sięga też po leki, które są w domowej apteczce, stosowane przez innych członków rodziny.

Środki te są stosowane także z przyczyn autodestrukcyjnych, samobójczych.

Większość przypadków, które obserwujemy, wynika z chwilowego kryzysu, nieprzemyślanej autodestrukcji, ale u części młodzieży przyczyną jest długotrwałe poczucie osamotnienia, beznadziei, braku perspektywy, niezrozumienia. Często młodzi ludzie chcą w ten sposób zaznaczyć swoją obecność, zwrócić uwagę na problemy, z którymi się mierzą. Najmłodsze dziecko, które trafiło do szpitala po zażyciu substancji psychoaktywnych, miało 12 lat.

Kiedyś częściej stosowane były kleje, a zwłaszcza butapren. Teraz jest mniej osób, które odurzają się przy użyciu rozpuszczalników organicznych, czy klejów.

Obecnie młodzież często stosuje środki domowego użytku jak dezodoranty, odświeżacze powietrza czy proszki do prania, a także – co stało się ostatnio modne – spożywa niewielkie ilości muchomora. A to za sprawą internetowej influencerki, która namawiała do zjedzenia tego trującego grzyba. Jej konto na Facebooku obserwuje 24 tys. osób. Entuzjastów spożywania muchomora jest jednak znacznie więcej. Dzielą się informacjami na temat jego rzekomo zdrowotnego działania. Ale nie tylko o to chodzi. Młodzież spożywa muchomora w celach halucynogennych, po to, żeby doznawać przedziwnych wizji, doświadczeń, urojeń, omamów wzrokowych, znaleźć się w odrealnionym, nierzeczywistym świecie. Osoby po spożyciu nawet niewielkiej ilości muchomora mogą być bardzo silnie pobudzone, stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Z wywiadu zebranego od pacjentów wiem, że w stanie furii i całkowitego braku kontroli chcą niszczyć przedmioty, skakać z okna, latać. Czują, że mogą wszystko. Co więcej, z objawów fizycznych, może pojawić się niestrawność, bóle brzucha, biegunka, złe samopoczucie i nudności.

Substancje psychoaktywne, które zwiększają poczucie euforii i błogości przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kontroli i lęku, mogą prowadzić do tzw. chemseksu. Jak częste jest to zjawisko?

Zarówno środki psychoaktywne, jak i odurzające sprawiają, że tracimy kontrolę na różnych płaszczyznach, również seksualnych. Pod wpływem tych substancji przekraczane są nie tylko bariery fizyczne, wskutek czego wrażenia seksualne są o wiele silniejsze, ale przede wszystkim psychiczne, które pozwalają realizować fantazje dotyczące współżycia. W ostatnich latach obserwujemy nasilanie się tego zjawiska. Młodzież najczęściej sięga po mefedron, który wykazujące działanie stymulujące, GHB, czyli kwas gamma-hydroksymasłowy, tzw. pigułka gwałtu, o działaniu spowalniającym ośrodkowy układ nerwowy i GBL – jego bardziej toksyczną odmianę. Rzadziej wybierane są metamfetamina, ketamina czy kokaina i MDMA, czyli tzw. ecstasy.

Najczęściej stosowane przez młodzież są jednak leki?

Tak, zdecydowanie leki, często w połączeniu z alkoholem. Jest to kombinacja bardzo niebezpieczna, ponieważ alkohol nasila ich działanie. Objawy na ogół pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut, czasem 2-3 godziny. Wracając do narkotyków, to w przypadku substancji stymulujących są to różnego rodzaju stopnie pobudzenia, a także halucynacje, utrata kontroli nad swoim zachowaniem, niekiedy wpadanie w furię. Często dochodzi do okaleczanie sobie i innych. Może pojawić się poczucie zagrożenia skutkujące ucieczką. Pacjenci nierzadko opisują, że pod wpływem działania substancji psychoaktywnych zaczepiali inne osoby, chcieli wchodzić do cudzych domów w przekonaniu, że są u siebie. Po przyjęciu na oddział toksykologii najczęściej obserwujemy u pacjentów, którzy stosowali substancje odurzające, takie objawy, jak w upojeniu alkoholowym, czyli: zataczanie się, niewyraźna mowa, nieostre widzenie, czasami brak kontaktu.

Kiedy rodzic powinien podejrzewać, że dziecko stosuje takie substancje?

Większość rodziców dobrze zna swoje dziecko. Podejrzenie powinny wzbudzić wszelkie odstępstwa od wcześniej obserwowanych zachowań np. jeśli dziecko staje się opryskliwe, wybuchowe, reaguje agresywnie na zwracanie uwagi, łatwo traci panowanie nad sobą, z błahego powodu reaguje krzykiem, cierpi na bezsenność lub ma trudności ze skupieniem uwagi.

Często też nauczyciele zgłaszają podobne problemy. Zwracają uwagę, że dziecko jest nadpobudliwe, nie może się skoncentrować, usiedzieć w ławce, chodzi po klasie. Nierzadko też można u młodego człowieka zaobserwować zmianę ubioru i wyglądu: podkrążone oczy i bladą cerę. Często zmienia się też przynależność do grupy rówieśniczej, pożyczanie pieniędzy na nieokreślone potrzeby. Jeśli dodatkowo rodzice znajdą w domu torebki z suszem, fifki czy lufki, to mogą podejrzewać, że dziecko ma problem. Bagatelizowanie tego do niczego dobrego nie prowadzi. Należy rozeznać się w sytuacji. Jeśli dziecko było do tej pory dobrym uczniem, systematycznym, przygotowanym do lekcji, chętnym do nauki, przynoszącym dobre oceny i nagle następuje pogorszenie wyników w szkole, dziecku przestaje zależeć na stopniach, wagaruje i nie widzi w tym żadnego problemu, to już jest jakiś sygnał, że coś się zadziało. Takich sygnałów nie można ignorować.

Co powinien zrobić rodzic, który ma silne przypuszczenia, że dziecko zażywa środki psychoaktywne?

Podstawowym krokiem jest próba szczerej rozmowy. Będzie ona oczywiście trudna, bo młodzi ludzie rzadko przyznają się do tego, że mają problem. Zwykle reakcją jest bunt, zaprzeczanie i wykrzykiwanie. Warto jednak spróbować dowiedzieć się, co gnębi nasze dziecko. Mówmy o tym, że się martwimy, że kochamy, że chcemy pomóc, że zależy nam na jego dobru. Skupmy się w tych rozmowach na swoich emocjach i nigdy nie oceniajmy dziecka. Jeśli rozmowa nie przynosi rezultatu, to możemy udać się do poradni leczenia uzależnień, poradni psychologicznej czy do pedagoga szkolnego. Są też programy profilaktyczne skierowane do osób zagrożonych uzależnieniem, również nastolatków.

Kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja?

Jeżeli dziecko np. wpada w furię, jest agresywne, niszczy, demoluje, zamyka się w pomieszczeniu, nie chce rozmawiać, samo okalecza się, wykrzykuje, że chce się zabić, to trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie?

Uzależnienie nie tylko zależy od przyjmowanych substancji psychoaktywnych, ale ma też podłoże genetyczne, osobnicze i środowiskowe. W grupie ryzyka są dzieci wychowywane w rodzinach dysfunkcyjnych, czyli alkoholowych, przemocowych i takich, w których dziecko było zaniedbywane emocjonalnie. I często w życiu dorosłym powielają ten schemat. Wpływ ma także osobowość. Jeśli dziecko potrzebuje dostarczać sobie ciągle nowych wrażeń, nie boi się ryzyka, ma potrzebę przeżywania nowych emocji, to może łatwiej popaść w uzależnienie. W przypadku alkoholu problem dotyczy często osób, które mają osobniczo dużą tolerancję na jego spożycie. Nie bez znaczenia jest też środowisko, w którym dziecko się obraca.

Jaka jest skala zatruć celowych u dzieci i młodzieży. Czy pandemia COVID-19 ten problem nasiliła?

Znacząco wzrosła liczba zatruć samobójczych i autodestrukcyjnych u dzieci i młodzieży. Z reguły, w trakcie dyżuru, odbieraliśmy 1-2 telefony w tej sprawie. Obecnie odbieramy ich po 5-6.

Z czego to wynika? Na pewno z samej izolacji związanej z pandemią. Byliśmy zamknięci, nie mieliśmy kontaktu z ludźmi, możliwości nawiązywania relacji, rozmowy. Całe życie toczyło się w domu. W konsekwencji staliśmy się lękliwi i wycofani. Pomoc specjalistyczna była też dość ograniczona. Więc pandemia stała się katalizatorem pewnych problemów, które mieliśmy w przeszłości. I gdy znaleźliśmy się w sytuacji ekstremalnej, nie byliśmy do niej przygotowani, nie mieliśmy wykształconych mechanizmów kompensacyjnych, problemy nas przerosły i część osób nie potrafiła się z nimi zmierzyć. Na to wszystko nałożyło się pewne rodzaju czarnowidztwo, obawa przed chorobą, przed tym, co nieznane. Młodzież często mówiła o braku napędu i motywacji. „Po co mam coś robić, skoro i tak jestem gdzieś tam zamknięty i nic się praktycznie nie dzieje”, pytali.

„Odcięcie od nowych technologii zostawiłbym na jedną okoliczność – kiedy widzimy, że dziecko naprawdę przegrywa swoje życie”. O higienie cyfrowej i zdigitalizowanym dzieciństwie mówi dr Maciej Dębski

Polecamy

„Odcięcie od nowych technologii zostawiłbym na jedną okoliczność – kiedy widzimy, że dziecko naprawdę przegrywa swoje życie”. O higienie cyfrowej i zdigitalizowanym dzieciństwie mówi dr Maciej Dębski

– To nie uzależnienie od sieci jest obecnie największym problemem młodzieży, lecz brak higieny cyfrowej. Jeśli z tym nie zrobimy porządku, rzeczywiście za 10-15 lat odwyki będą zapełnione przez młodych dorosłych, którzy nie wykształcili zdrowych nawyków, umiejętności radzenia sobie ze stresem, nudą, samotnością – mówi dr Maciej Dębski, socjolog problemów społecznych, edukator społeczny, fundator i prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG.

Czytaj

Co jeszcze pcha dzieci w kierunku zachowań autodestrukcyjnych?

Dzieci i młodzież powielają schematy zachowań, które obserwują w najbliższej rodzinie. I często stosowanie substancji psychoaktywnych jest dla nich ucieczką przed tymi problemami, żeby nie być w tym domu, żeby zapomnieć o tym wszystkim, co się dzieje. Problemy zdarzają się też w tzw. domach dobrze funkcjonujących, gdzie jest trochę krzątaniny, bieganiny, rodzice w pogoni za pieniędzmi czy karierą zaniedbują relacje z dziećmi. Nie starcza czasu na rozmowę, na pobycie ze sobą. Dziecko ma poczucie braku przynależności, oparcia i zainteresowania. Czuje się samotne i próbuje sobie ten ból psychiczny jakoś wypełnić. Sięga po tego rodzaju środki, żeby się psychicznie znieczulić.

Czy na oddziałach toksykologii łatwo jest ustalić, jaką substancją otruł się młody człowiek?

W przypadku leków jest to stosunkowo proste, tym bardziej że często pomaga nam w tym wywiad zebrany od rodziców. Natomiast jeżeli chodzi o narkotyki, to tu jest wielka niewiadoma. Najczęściej nawet młodzież nie wie, co zażywała. Często jest to mieszanka różnych substancji niewiadomego pochodzenia.

Co jeszcze może zrobić rodzic, by pomóc dziecku?

Trzeba być czułym i bacznym obserwatorem. Jeżeli taki problem zaistnieje, to nie należy wzbudzać w dziecku poczucia winy i nie obniżać dodatkowo jego, już często zaniżonego, poczucia wartości. Młodzi ludzie, którzy trafiają na mój oddział, często słyszą od najbliższych im osób: „jesteś narkomanem”, „jesteś nikim”, „nic nie osiągniesz w życiu”, „jesteś zerem”, „wstyd mi za ciebie”. To im nie pomaga wyjść z uzależnienia. Wręcz przeciwnie.

Dlatego rozmawiając z dzieckiem, warto nazwać problem, z którym się zmaga i cały czas mu w tej drodze towarzyszyć. Bo dziecko będzie od rodzica potrzebowało w tym trudnym okresie dużo miłości, akceptacji i wsparcia.

Wówczas proces wychodzenia z kryzysu przebiega zdecydowanie łatwiej. Czasem wskazana jest też terapia całej rodziny, bo mówi się, że dziecko, które bierze narkotyki czy podjęło próbę samobójczą, jest jedynie delegatem problemu. Sam problem nie tkwi w dziecku, a właśnie w systemie np. w rodzinie, w relacjach z rówieśnikami w szkole czy w przestrzeni wirtualnej. Dlatego bądźmy dobrzy dla siebie, dbajmy o siebie, rozmawiajmy ze sobą i bądźmy ze sobą. Bo to, czego tak bardzo potrzebujemy, to kontakt, obecność bliskiej osoby i wsparcie. Kochajmy i nie oceniajmy, bo dzieci chcą być akceptowane bezwarunkowo. I przede wszystkim towarzyszmy, wspierajmy, pomagajmy, bądźmy po prostu obok.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.