Jakie jest prawidłowe ciśnienie u nastolatków?
Spis treści:
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
Ciśnienie jest efektem pracy serca – to dzięki niemu krew krąży w żyłach i tętnicach. Składa się na nie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe (malejące, gdy serce się rozkurcza). Żeby dowiedzieć się, czy mamy prawidłowe ciśnienie, powinniśmy mierzyć je dwa razy dziennie w tych samych porach, np. o 8:00 rano i 20:00 wieczorem. Pomiary należy wykonać dwa razy w odstępie kilku minut i zapisywać je w dzienniczku lub aplikacji.
Badanie ciśnienia jest nieinwazyjne i można przeprowadzać je samodzielnie w domu sprawnym aparatem do pomiaru – najlepiej korzystać z urządzenia automatycznego. Opaska ciśnieniomierza powinna znajdować się około 2-3 cm nad zgięciem łokcia, w miejscu, w którym tętno jest najsilniej wyczuwalne. Nie należy zaciskać jej na siłę – prawidłowo jest, jeżeli zmieszczą się pod nią dwa palce. Ręka powinna być ułożona lekko, odwrócona wewnętrzną stroną ku górze. Podobnie, gdy korzystamy z urządzenia nadgarstkowego.
Warto również pamiętać, że pomiar może być fałszywy, jeżeli wykonamy go w nieodpowiednich warunkach. Oto kilka zasad, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie:
- Siadamy we właściwej pozycji z podpartymi plecami; rękę (od łokcia po dłoń) układamy luźno na stole, w lekkim zgięciu, mniej więcej na wysokości serca; zdejmujemy z ręki biżuterię, zegarek i wszystko, co mogłoby ją uciskać.
- Nie rozmawiamy, nie zmieniamy pozycji.
- Przed pomiarem opróżniamy pęcherz.
- Piętnaście minut przed pomiarem musimy odpocząć (nie mierzymy, gdy ciało jest wychłodzone lub rozgrzane).
- Nie mierzymy ciśnienia po jedzeniu, zażyciu leków i piciu (tym bardziej kawy).
– Pomiar BP u dzieci i młodzieży powinien być wykonywany w standardowych warunkach, walidowanym dla dzieci aparatem, przy użyciu odpowiedniego do rozmiarów ramienia mankietu – rekomenduje Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie u nastolatków?
– Prawidłowe wartości BP (ciśnienia tętniczego) zmieniają się wraz z wiekiem i rozwojem dziecka (wzrost, masa ciała). Podstawowe dane referencyjne dla populacji pediatrycznej, które wyznaczyły definicję NT [nadciśnienia tętniczego] dla tej grupy wiekowej, pochodzą z badań amerykańskich, wykonanych u dzieci w wieku 1-18 lat. Na podstawie pomiarów wykonanych tradycyjnym sfigmomanometrem opracowano wartości centylowe BP dla każdej płci oraz grupy wiekowej z uwzględnieniem siedmiu kategorii wzrostowych – czytamy w rekomendacjach.
U dzieci w wieku 6-13 lat za normę uznaje się ciśnienie 105/70. Wyższe niż 115/80 może być niepokojące, warto jednak pamiętać, żeby nie diagnozować się samodzielnie – robi to lekarz, zbierając wywiad o wszystkich czynnikach, które mogły wpłynąć na taki wynik. Dodatkowo – jednorazowo zawyżony lub zaniżony pomiar nie musi wskazywać na chorobę.
U nastolatków w wieku 14-19 lat ciśnienie wynosi około 117/77, jeżeli przekracza wartość 120/81, może być sygnałem nieprawidłowości. Są to wartości przybliżone. Trzeba pamiętać, że ciśnienie należy od wielu czynników – między innymi wzrostu, masy ciała, płci i ogólnego stanu zdrowia.
Nadciśnienie u nastolatków – co może być powodem?
Powodem nadciśnienia u dzieci i młodzieży może być:
- nadwaga i otyłość,
- nadciśnienie występujące w rodzinie,
- choroby nerek i miąższu nerkowego,
- leki i używki (kawa, herbata, nikotyna),
- koarktacja aorty, choroby tarczycy, nadnerczy, przysadki i przytarczyc,
- stan po chorobie nowotworowej,
- wcześniactwo, mała masa urodzeniowa ciała, stany okołoporodowe wymagające hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii noworodka,
- wzmożone ciśnienie śródczaszkowe.
Polecamy
Nadciśnienie u dziecka?
Każde dziecko, które skończyło 3 lata, powinno mieć mierzone ciśnienie na każdej wizycie lekarskiej. To ważne badanie, ponieważ problem nadciśnienia tętniczego wśród najmłodszych narasta. I wcale nie występuje rzadko. Poznajcie przyczyny i sposoby, by mu zapobiec.
O czym świadczy zbyt niskie ciśnienie?
Obniżone ciśnienie może być oznaką schorzeń układu krążenia: zaburzeń rytmu serca lub niewydolności, ale także problemów z gruczołami endokrynnymi – tarczycą, przysadką lub korą nadnerczy. Ciśnienie spada również w związku z infekcją, cukrzycą, anemią czy niedoborem sodu.
Kiedy konieczna jest kontrola lekarska?
Do lekarza warto się wybrać, jeżeli u dziecka lub nastolatka występują objawy, świadczące, że w organizmie coś się dzieje, a domowe pomiary sugerują, że ciśnienie jest za wysokie. Objawami nadciśnienia są: bóle i zawroty głowy, krwawienie z nosa, obniżona wydolność fizyczna, zmęczenie, duszności, problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju, objawy neurologiczne (np. kłopoty ze wzrokiem, drgawki, zaburzenia świadomości), objawy niewydolności serca lub nerek.
Lekarz powinien zebrać wywiad i zdecydować o kolejnych pomiarach – nadciśnienie rozpoznaje się, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 95 centyl w pomiarach gabinetowych w trakcie trzech różnych wizyt.
Źródła:
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, www.ptnfd.org/zalecenia [dostęp: 12.10.2022 r.]