Dziewczynka w kuchni je banana Dziewczynka w kuchni je owoce/ Zdjęcie: iStock

Nadciśnienie u dziecka?

Dziecko, które skończyło 3 lata, powinno mieć mierzone ciśnienie na każdej wizycie lekarskiej. To ważne badanie, ponieważ problem nadciśnienia tętniczego wśród najmłodszych narasta. I wcale nie występuje rzadko. Jakie są tego przyczyny? Jak można temu zapobiec?

Spis treści:

Nadciśnienie – problem nie tylko dorosłych

Nadciśnienie kojarzy się dolegliwością osób bardzo dojrzałych i tych w podeszłym wieku. Ale dzieci i młodzież również chorują na nadciśnienie tętnicze. W wielu przypadkach winę za to ponosi niezdrowy styl życia: dieta, otyłość oraz brak ruchu. Nietrudno więc przypuszczać, że takich przypadków będzie wokół nas więcej, bo i dzieci z nadwagą w społeczeństwie przybywa. 

Przyjmijmy, że klasa licealistów liczy sobie 30 osób – średnio aż troje w tej grupie ma za wysokie ciśnienie. Według statystyk 10 proc. młodzieży wielkomiejskiej ma nadciśnienie. Wśród młodszych nie jest wcale dużo lepiej. Szacuje się, że w grupie dzieci w wieku 6-10 lat niemal 8 proc. ma nadciśnienie, zaś u maluchów w wieku trzech lat ten odsetek wynosi prawie 7 procent! Jak widać, nie są to szczątkowe liczby. 

Nadciśnienie - miej je pod kontrolą!

O nadciśnieniu u dzieci możemy mówić wtedy, kiedy ciśnienie krwi jest wyższe niż przeciętne wartości dla danego wieku i płci.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Są to: 

  • bóle głowy 
  • zmęczenie 
  • trudności w oddychaniu 
  • zaburzenia widzenia 
  • bóle brzucha  
  • problemy z koncentracją 

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć problemy z nadciśnieniem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą lub kardiologiem, którzy zlecą odpowiednie badania, udzielą porad i wdrożą odpowiednie leczenie. Kluczem do zdrowia są regularne wizyty u lekarza. Za każdym razem, kiedy jesteś z dzieckiem w gabinecie, poproś o pomiar ciśnienia krwi i o ocenę, czy jest ono właściwe. 

 W przypadku dzieci zwykle nie jest konieczne codzienne samokontrolowanie ciśnienia krwi. Jednak w niektórych przypadkach, gdy dziecko ma diagnozę nadciśnienia, lekarz może zalecić regularne pomiary ciśnienia krwi w domu przy użyciu odpowiedniej aparatury.  

W niektórych przypadkach nadciśnienie może być bezobjawowe i być wykryte tylko podczas rutynowych badań lekarskich. Diagnoza nadciśnienia u dzieci jest oparta na wielokrotnych pomiarach ciśnienia krwi, biorąc pod uwagę wiek, płeć i wzrost dziecka. Dodatkowo, lekarz może zlecić badania dodatkowe, takie jak badania krwi, badania moczu czy badania obrazowe, aby ocenić ewentualne przyczyny nadciśnienia. Lekarz może zalecić stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi. Jednak leki to za mało: ważne jest, aby rodzice pokazali dziecku zdrowy styl życia. Przy właściwiej higienie życia, zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej łatwiej będzie zachować zdrowie.

Nadciśnienie - co jeść, a czego unikać?

W utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi u dzieci ważną rolę odgrywa zdrowa, zrównoważona dieta. Ważne jest, aby była bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i niskotłuszczowe produkty. Właściwa dieta powinna zawierać odpowiednią ilość błonnika, białka, witamin i minerałów. Nie dawajmy dzieciom słodkich napojów, słodyczy i tłustego, wysoko przetworzonego jedzenia. Uważajmy też z dosalania potraw. Najlepiej ograniczyć spożycie soli i wybierać produkty niskosodowe. Wytłumacz dziecku, że jedzenie fast foodów może być dla niego zgubne.

Nadciśnienie - ćwicz jak najwięcej!

Oprócz właściwej diety ważne jest, żeby nasza pociecha jak najwięcej się ruszała. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny spędzać co najmniej 60 minut dziennie na umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Mogą to być ćwiczenia na siłowni pod chmurką, skakanie na skakance, czy jazda na rolkach. Nie każde dziecko jest urodzonym sportowcem. Jeśli nie chce grać w piłkę, nie zmuszaj go do tego, tylko zabierz na długi spacer. W okresie letnim ciekawą propozycją mogą być zabawy w wodzie.  

Korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej dla dzieci jest wiele. Wpływa ona na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej, co przekłada się na lepszą kondycję całego organizmu. Lepsze samopoczucie i prawidłowa masa ciała to ważne kroki w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia u dzieci.  

Wpływ stresu na nadciśnienie u dzieci:

W momencie stresu, organizm uwalnia hormony, takie jak kortyzol i adrenalina, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Największe ryzyko nadciśnienia jak u osób doświadczających chronicznego stresu. Ważne jest, aby dzieci poznały sposoby radzenia sobie ze stresem i aby były otoczone opieką i wsparciem bliskich. Pomocne mogą w tym być techniki relaksacyjne, medytacja, odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź