
Spis treści:
Każde dziecko, które skończyło 3 lata, powinno mieć mierzone ciśnienie na każdej wizycie lekarskiej. To ważne badanie, ponieważ problem nadciśnienia tętniczego wśród najmłodszych narasta. I wcale nie występuje rzadko. Poznajcie przyczyny i sposoby, by mu zapobiec.
Nadciśnienie – problem nie tylko dorosłych
Ten wpis ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię, która wydaje się, nie istnieje w naszej świadomości. Wszak nadciśnienie uważamy za chorobę ludzi w podeszłym wieku, rzadko osób w wieku średnim, a co dopiero u dzieci. Jednak w istocie dzieci i młodzież chorują na nadciśnienie tętnicze, i w wielu przypadkach winę za to ponosi niezdrowy styl życia: dieta, otyłość oraz brak ruchu. Nietrudno więc przypuszczać, że takich przypadków będzie wokół nas więcej, bo i dzieci z nadwagą w społeczeństwie przybywa.
Przyjmijmy, że klasa licealistów liczy sobie 30 osób – średnio aż troje w tej grupie ma za wysokie ciśnienie. Według statystyk 10 proc. młodzieży wielkomiejskiej ma nadciśnienie. Wśród młodszych nie jest wcale dużo lepiej. Szacuje się, że w grupie dzieci w wieku 6-10 lat niemal 8 proc. ma nadciśnienie, zaś u maluchów w wieku trzech lat ten odsetek wynosi prawie 7 procent! Jak widać, nie są to szczątkowe liczby.
Nadciśnienie u dzieci – przyczyny
Skąd nadciśnienie u dziecka? Część przypadków (zwłaszcza u dzieci poniżej 10 roku życia) wynika z innych towarzyszących chorób, jak np. problemy z nerkami, wady serca. Jednak, jak podają specjaliści, stan ten rozwija się u dzieci i młodzieży również w wyniku tych samych przyczyn co u osób dorosłych, czyli: nadwagi, złej diety i braku ruchu.
Nadciśnienie u dzieci – jak mu zapobiegać?
Co możemy zrobić? Przede wszystkim sprawdzić podczas wizyty u pediatry, czy nasza pociecha ma prawidłowe ciśnienie! Lekarz w tym celu użyje odpowiednio dobranego mankietu, a prawidłowość wyniku wyczyta ze specjalnej tabeli. Ponadto od najmłodszych lat powinniśmy wdrażać w życie dziecka zdrowe zasady. Profilaktyka nadciśnienia u najmłodszych jest dokładnie taka sama jak w przypadku dorosłych, Zatem:
- kontrolowanie wagi,
- mniej przesiadywania przed telewizorem i komputerem, a więcej ruchu,
- ograniczenie soli w diecie,
- mniej batonów i chipsów, a więcej warzyw i owoców,
- w miejsce słodkich gazowanych napojów – woda mineralna.
Te zasady powinny wejść w krew wszystkim maluchom.
Nadciśnienie u dzieci – jak leczyć?
Jeśli już zdarzy się, że u dziecka zdiagnozowane zostanie nadciśnienie, to wtedy lekarz zleci kolejne badania (EKG, echo serca, ocenę czynności nerek, badanie dna oka). W leczeniu może wystarczyć zmiana codziennych nawyków, jednak czasem niezbędne są leki. Te przyjmuje się do końca życia. By do tego nie dopuścić, postawmy na zapobieganie! Od dzisiaj.