Jakie kolory do pokoju nastolatków? /fot. Adobe Stock Jakie kolory do pokoju nastolatków? /fot. Adobe Stock

Jakie kolory do pokoju nastolatków?

Pokój nastolatka to przestrzeń, która budzi wiele emocji. Czy pokój nastolatka to musi być jeden wielki bałagan? Jakie są aktualne trendy w kolorach aranżacji wnętrz dla młodzieży? Jakie kolory działają korzystnie na nastrój, a jakie sprzyjają skupieniu podczas nauki? Ekspertka rozwiewa wątpliwości.

Spis treści:

Biały pokój dla nastolatków czy kolorowe ściany?

Jeszcze kilka dekad temu prawie wszystkie pokoje nastolatków wyglądały niemal identycznie. Szczelnie oplakatowane ściany, pomazane meble… Wynikało to nie tylko z tradycyjnego buntu młodzieży, ale również z ograniczeń dostępności ciekawych mebli, kolorowych farb oraz… ówczesnych gustów. 

Dziś szczęśliwie podobne aranżacje odeszły do lamusa. Jakie zatem kolory ścian będą najlepsze do pokoju nastolatka? 

Dominika Supel-Ziemiańska, architektka wnętrz, podpowiada, że dobrym pomysłem jest biały pokój dla nastolatków. 

Kolorem, na którym warto bazować, niezależnie od tego, czy lokatorem pokoju będzie młody chłopiec czy młoda dziewczyna, jest właśnie biel – zauważa specjalistka. Z powodzeniem można ją połączyć z innymi kolorami. Świetnie sprawdza się jako baza i tło dla wyposażenia pokoju, występuje w różnych odcieniach, jest ponadczasowa i nie narzuca określonego stylu. Biel to po prostu świetna baza do wszelkiego rodzaju szaleństw.

Jeśli chcemy, by pokój nastolatka był kolorowy, warto wybrać jasne barwy. To pozwoli na aranżowanie przestrzeni, w której dziecko będzie dobrze się czuło i jako 11-latek i jako 15-latek.

– Układ kolorystyczny powinien być uniwersalny. Za mocne kolory szybko się znudzą. Podczas tworzenia projektu zawsze w pierwszej kolejności biorę pod uwagę to, czego chce klient, czyli czego oczekuje mieszkaniec pokoju. Myślę, że kolory powinny odzwierciedlać gust i zainteresowania nastolatka. Tylko właśnie – i tu uwaga – gust się zmienia. Dlatego warto stworzyć wnętrze bazujące na naturalnych, stonowanych barwach, które się nie znudzą i sprawdzą się przez latazauważa projektantka Dominika Supel-Ziemiańska. 

– Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w pokoju nastolatka tapety. Można nią zaakcentować wybraną ścianę – dodaje architektka. Co zrobić, jeśli dzieci lubią mieć dużo plakatów, które psują monochromatyczny efekt? 

– Można również zastąpić je tapetą, mamy tak szeroki wybór tapet, że każde dziecko znajdzie wzory i kolory, które na pewno mu się spodobają. Jest to ciekawe rozwiązanie zastępujące plakaty. Można też plakaty ubrać w monochromatyczne ramki i ułożyć je w ciekawą kompozycję w formie geometrycznej galerii – podpowiada Dominika Supel-Ziemiańska.

Pokoje nastolatków to przestrzeń, która powinna być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Odpowiednia kolorystyka ścian młodzieżowych pokojów może sprzyjać skupieniu i korzystnie wpływać na emocje. To bardzo ważne w czasach, gdy wiele dzieci i nastolatków cierpi z powodu kryzysów psychicznych. Choć można mieć depresję nawet w najpiękniejszym miejscu, warto pamiętać, że odpowiedni dobór barw może działać kojąco na psychikę.

– Pozytywną rolę odgrywają zgaszone, delikatne kolory, np. subtelna żółć, szałwiowa zieleń, odcienie błękitu. Taka tonacja uspokaja. Niewskazane są kolory ostre, drastyczne, jak na przykład czerwienie czy mocne granaty – mówi projektantka.

Dominika Supel-Ziemiańska /fot. archiwum prywatne

Dominika Supel-Ziemiańska /fot. archiwum prywatne

A jak poradzić sobie ze zbuntowanym 15-latkiem, który mówi, że chce mieć czarne ściany w pokoju? – Przede wszystkim nie należy bać się czerni, ponieważ można ją wykorzystać w sposób funkcjonalny, stosując farbę tablicową. Wówczas nastolatek może wykorzystać tę czarną ścianę użytkowo do zapisywania różnego rodzaju informacji, do nauki czy organizowania sobie pracy. Można też połączyć emulsję tablicową z magnetyczną. Taka czarna ściana to naprawdę fajny pomysł – podpowiada Dominika Supel-Ziemiańska.

Jaki kolor ścian do pokoju nastoletniego chłopca

Wybierając kolor ścian w pokoju dla nastolatka lub nastolatki, marzymy o uniwersalnym rozwiązaniu, które pozwoli nam nie zmieniać aranżacji po kilku latach. Czy to w ogóle możliwe? 

Oprócz uniwersalnych białych ścian w pokojach nastolatków można stosować inną kolorystykę: – Chłopcy lubią odcienie szarości, grafitu i ciemnych błękitów. W takim otoczeniu czują się dobrze, lubią tam się uczyć czy grać w gry komputerowe – zauważa ekspertka. – Należy zwrócić uwagę na to, co podoba się nastolatkowi, który ten pokój będzie użytkować na co dzień, i co on lubi. W danym wnętrzu na pewno powinna dominować kolorystyka ulubiona przez jego mieszkańca. 

W pokoju nastoletniego chłopca można wypracować interesujący, monochromatyczny kompromis między bielą a kolorem. Warto postawić na biel jako kolor bazowy i zestawić go z mocniejszymi akcentami kolorystycznymi. W pokoju dla chłopca biel warto połączyć z odcieniami grafitu, popielatego czy brązu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie na jednej ścianie mocnego, wyrazistego koloru, np. głębokiej zieleni czy granatu dodaje Dominika Supel-Ziemiańska.

Cykl dobowy nastolatka – jak z nim wygrać?

Polecamy

Cykl dobowy nastolatka – jak z nim wygrać?

Cykl dobowy nastolatka jest przesunięty o dwie, trzy godziny „w górę”. To oznacza, że pobudka o szóstej oznacza dla niego to, co dla dorosłego wstanie między trzecią i czwartą. Trudno się dziwić, że późniejsze pobudki doskonale wpływają na ich naukę oraz zachowanie a także na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne młodego człowieka

Czytaj

Jaki kolor ścian do pokoju nastolatki?

W pokojach nastoletnich dziewczyn sprawdzają się ściany w uniwersalnej białej lub beżowej kolorystyce, z dodatkami w pastelowych odcieniach. Takie wnętrza są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Nastolatki są przecież na etapie edukacji szkolnej. Takie kolory pokoju dla nastolatki nie rozpraszają, sprzyjają skupieniu. 

We wnętrzu dla młodej dziewczyny biel z powodzeniem można połączyć z jasnymi odcieniami zieleni, jasnym pudrowym różem, kolorem lawendowym, które warto zestawić z bielonymi, drewnianymi meblami, by uzyskać prowansalską aranżację. Świetnym rozwiązaniem będą też beże, które stworzą subtelną i elegancką przestrzeń dla młodej użytkowniczki pokoju. W połączeniu z meblami o frezowanych frontach można stworzyć ponadczasowe, estetyczne i uniwersalne wnętrze na lata – mówi Dominika Supel-Ziemiańska. Jak dodaje ekspertka, w pokoju na bazie bieli lub beżu z przyjemnością mieszkać będzie i mała dziewczynka, która lubi się bawić i 15-latka doceniająca subtelną elegancję. 

 

Ekspertka: Dominika Supel-Ziemiańska, projektantka i właścicielka pracowni Fizis Studio (www.studiofizis.pl). Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej. Architektka nowoczesnych wnętrz, pasjonatka innowacyjnych i niestandardowych wnętrz.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź