Zajęcia dodatkowe dla dzieci - kiedy i na jakie warto zapisać? / iStock Zajęcia dodatkowe dla dzieci – kiedy i na jakie warto zapisać? / iStock

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – kiedy i na jakie warto zapisać?

Rytmika, gimnastyka, plastyka, tkactwo, rękodzieło, języki… oferta zajęć dodatkowych dla dzieci jest ogromna! Rodzice chętnie z nich korzystają, by zorganizować dzieciom czas i dać możliwość rozwoju pasji i kształtowania talentów. Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci będą najtrafniejszym wyborem? Kiedy robimy to dla dziecka, a kiedy dla swoich ambicji?

Spis treści:

Zajęcia dodatkowe – ochota dziecka czy ambicje rodziców?

We współczesnym świecie dzieci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, pasji i umiejętności na niemalże wszystkich płaszczyznach i to już od najmłodszych lat. Wiele placówek kulturalnych organizuje nie tylko zajęcia popołudniowe, ale także poranne – dla maleńkich dzieci i ich mam, dla dzieci i ich babć czy niań. Często wybieramy je nie dlatego, że dziecko ich potrzebuje, ale by spełnić swoje marzenia. 

Zanim dodamy dziecku jeszcze jeden obowiązek w tygodniu, sprawdźmy najpierw, czy naprawdę tego chce – marzenie mamy o byciu baletnicą wcale nie musi być także marzeniem jej córeczki! Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci, nie wywierajmy na nich presji, rozważmy też, czy dodatkowych aktywności nie będzie zbyt dużo.

Czy dziecko potrzebuje dodatkowych zajęć?

Przed zapisaniem dziecka na języki, tańce czy judo warto zastanowić się, czy dziecko potrzebuje dodatkowych zajęć. Stymulowanie rozwoju dziecka jest oczywiście wskazane, jednak wypełnianie dodatkowymi zajęciami każdego popołudnia, a tym samym odbieranie dziecku dzieciństwa, nie jest dobrym rozwiązaniem. Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe? Oczywiście tak – dostosowane do ich wieku i zainteresowań, ale z umiarem i rozsądkiem. Dzieci też lubią „nic nie robić”.

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci nie powinny odbywać się ich kosztem. Jednak jeśli dziecko wykazuje chęci i zainteresowanie, jak najbardziej powinniśmy je na nie zapisać. Dodatkowe zajęcia nie tylko poszerzają horyzonty, ale pozwalają spędzić czas w gronie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje dziecko. Zajęcia dodatkowe powinny przynosić nie tylko korzyści edukacyjne, ale także sprawiać przyjemność. Ważne, by nie przeciążać dziecka zbyt dużą liczbą warsztatów i brać pod uwagę jego indywidualne możliwości i chęci.

Ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci

Wybór zajęć dodatkowych dla dzieci jest ogromny. Najpopularniejszymi z nich są jednak wciąż zajęcia językowe i sportowe aktywności. Istnieje wiele innych nietypowych pomysłów, które mogą rozbudzić w dziecku ciekawość. Do najciekawszych zajęć dodatkowych, na które mogą uczęszczać dzieci w większych miastach, należą:

  • zajęcia z robotyki i programowania,
  • zajęcia manualne np. lepienie z gliny,
  • zajęcia z malowania na szkle,
  • zajęcia kulinarne.
Zajęcia pozaszkolne: ruch rządzi! Cz. 1

Polecamy

Zajęcia pozaszkolne: ruch rządzi! Cz. 1

Początek września to moment, gdy rozpoczynają się zapisy na zajęcia dodatkowe. Z przebogatej oferty (bo dzieci, i to już te najmłodsze, można dziś uczyć wszystkiego) wybierzcie aktywności, które kładą nacisk na ruch i wyrabianie prawidłowych nawyków. Oto pierwsza część naszych typów.

Czytaj

Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko?

Wybierając zajęcia dodatkowe, należy kierować się przede wszystkim zainteresowaniami dziecka. Świetnym pomysłem jest zapisanie dziecka na zajęcia próbne, dzięki czemu będzie mogło przekonać się, czy nadal chce w nich uczestniczyć. O ile zajęcia językowe czy basen dedykowane są zarówno dla chłopców i dziewczynek, to niektóre z nich rzadko wzbudzają zainteresowanie obu płci.

Zajęcia dodatkowe dla dziewczynek

Uczestnictwo w zajęciach dodatkowych powinno sprawiać dziecku wiele przyjemności. Dziewczynki najchętniej uczestniczą w zajęciach takich, jak:

  • taniec nowoczesny,
  • balet klasyczny,
  • rytmika,
  • śpiew,
  • kółko teatralne, 
  • zajęcia plastyczne, np. malowanie na koszulkach,
  • zajęcia kulinarne. 

Zajęcia dodatkowe dla chłopców

Chłopcy – niezależnie od wieku – najczęściej wybierają zajęcia związane z aktywnością fizyczną. Jakie zajęcia dodatkowe będą dla nich najciekawsze? Mogą to być zajęcia sportowe, np. piłka nożna, tenis, judo, karate. Chłopcy chętnie uczęszczają również na zajęcia techniczne i przestrzenne. Warsztaty z robotyki – te prowadzone w formie zabawy, nie tylko ćwiczą dodatkowe umiejętności, ale i rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Najlepiej wtedy, kiedy będzie na to gotowe. Zapisywanie dwulatka na zajęcia baletu ani nie sprawi mu przyjemności, ani nie przyniesie żadnych korzyści. Zatem kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe? Już przedszkolak chętnie będzie uczęszczał na zajęcia taneczne, plastyczne czy muzyczne. Niektóre 5-latki doskonale odnajdują się na zajęciach językowych, a nawet komputerowych. Należy jednak pamiętać, że maluchy nie powinny zbyt wiele czasu spędzać przed ekranem komputera. 

Dobrym pomysłem jest zabranie niemowlaka na basen, gdzie w specjalnych basenach z ciepłą wodą prowadzone są zajęcia dla maluszków. Kolejnymi zajęciami, na które można uczęszczać już z kilkumiesięcznymi dziećmi, są gordonki, czyli zajęcia nastawione na rozwój dziecka i jego zdolności muzycznych. 

Źródła:

  1. Chlebowska E., Wychowanie – najtrudniejsza ze sztuk pięknych, Sensus, Gliwice 2018. 
  2. Jagier A., Żłobek. Opieka i wychowanie, Difin, Warszawa 2021.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź