Wszystko, co Twoje dziecko musi wiedzieć o miesiączce / istock Wszystko, co Twoje dziecko musi wiedzieć o miesiączce / istock

Wszystko, co twoje dziecko musi wiedzieć o miesiączce

Choć mamy XXI wiek, miesiączka w wielu polskich domach nadal jest tematem tabu. Dojrzewanie płciowe i miesiączkowanie nie powinno budzić w dziewczynkach wstydu, lęku czy niepokoju. Dlatego też niezwykle ważne jest przygotowanie dziecka do miesiączki i rozmawianie z nim na ten temat.

Spis treści:

Miesiączka – kiedy się pojawia

Menarche, czyli pierwsza miesiączka, może, zgodnie z definicją, pojawić się między 8. a 16. rokiem życia. Jej zbyt wczesne wystąpienie, podobnie jak zbyt późne, powinno być powodem wizyty u lekarza i odpowiedniej diagnostyki. Przez pierwsze lata miesiączka może występować nieregularnie, a cykle mogą mieć różną długość. 

Na to, kiedy pojawia się miesiączka ma wpływ wiele różnego rodzaju czynników. Według badań związek z wystąpieniem menarche ma m.in. środowisko, czynniki genetyczne czy też masa ciała i tryb życia dziewczynki. Odchudzanie, nadmierny wysiłek fizyczny czy regularne, intensywne treningi mogą opóźnić pojawienie się miesiączki. W przypadku jakichkolwiek niepokojących symptomów, takich jak bardzo obfite krwawienia u młodych dziewcząt, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem specjalizującym się w ginekologii dziecięcej.

Jak przygotować dziecko do miesiączki?

W obecnych czasach dostęp do informacji jest na tyle powszechny, że dla większości dzieci temat miesiączki nie jest obcy. Warto jednak rozszerzyć ich wiedzę, odpowiedzieć na pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości związane z miesiączką. Dobrze jest też, zanim nadejdzie pierwszy okres, pokazać córce podpaski, wkładki czy tampony, aby oswoiła się z artykułami higienicznymi i dowiedziała się, jak ich skutecznie używać. Najlepiej też, aby w kieszeni jej plecaka znajdowały się podpaski czy wkładki na wypadek wystąpienia pierwszej miesiączki poza domem. Na szczęście obecnie w wielu szkołach funkcjonują tzw. różowe skrzyneczki, z których dziewczynki mogą korzystać w przypadku wystąpienia tego typu sytuacji. 

Wiele dziewczynek, które nie rozmawiały z rodzicami na temat miesiączki, boi się pojawiających się objawów, szczególnie plamienia czy też krwawienia. Należy spokojnie wytłumaczyć dziecku, czym jest miesiączka, jakie są jej symptomy oraz zaznaczyć, że każda kobieta ma podobne doświadczenia i świadczą one o zdrowiu, a nie chorobie.  Dzięki temu pierwszy okres nie będzie niczym szokującym lub wywołującym strach.

Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce?

Rozmowy o miesiączce powinny być prowadzone zanim nadejdzie pierwszy okres. Dzięki temu młoda kobieta nie będzie zaskoczona nową sytuacją. Najlepiej jest poruszyć ten temat na tyle wcześnie, aby dać możliwość zadawania pytań czy rozwiewania wątpliwości w kilku rozmowach. Lepiej bowiem, gdy nie wszystko przekażemy podczas jednej rozmowy, a zapewnimy córkę, że w każdej chwili możemy poruszyć znów ten temat. Obecnie dzieci wiele informacji czerpią z Internetu. Dobrze jest zapewnić dziecko, że przeczytane wiadomości może potwierdzić lub zdementować podczas rozmowy z rodzicem. Dziewczynki od początku powinny być świadome tego, że miesiączka jest całkowicie naturalna i fizjologiczna, nie należy się jej wstydzić ani bać. Pamiętać powinno się o porozmawianiu przy tym o konsekwencjach miesiączki, czyli możliwości zajścia w ciążę, dostępnych metodach antykoncepcyjnych i unikaniu niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. Poruszane kwestie powinny być dostosowane do wieku i rozwoju dziecka. 

O miesiączce powinny tylko rozmawiać ze swoim dzieckiem nie tylko mamy dziewczynek. Temat ten powinien być  także poruszony z chłopcami. Dzięki temu nie będą oni zadawać krępujących pytań koleżankom w momencie zobaczenia podpaski w ich plecaku. Poza tym ze zrozumieniem będą podchodzić do dziewczyn, które podczas miesiączki gorzej się czują, są mniej aktywne czy też doświadczają przed okresem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Bardzo ważne jest, aby chłopcy, a później mężczyźni, nie traktowali miesiączki jako tematu tabu, wiedzieli czym są podpaski lub tampony i nie wprowadzali swoich koleżanek czy partnerek w zakłopotanie związane z okresem czy PMS. 

Jak objawia się pierwsza miesiączka?

Objawy pierwszej miesiączki przypominają te, które pojawiają się w późniejszych latach. Często dziewczynki zauważają jakiś czas przed tym wystąpienie przezroczystej wydzieliny (śluzu) z pochwy. Jest to oznaka prawidłowej produkcji hormonów płciowych. Poza tym przed pierwszą miesiączką pojawić może się bolesność i tkliwość piersi, osłabienie czy bóle głowy. Część dziewczyn zauważa także zatrzymywanie wody w organizmie. Pierwsza miesiączka często objawia się jako brunatno-brązowe plamienie. Zdarza się jednak, że wygląda ona tak jak w kolejnych latach i przyjmuje żywoczerwone zabarwienie. Pierwszy okres może też trwać krócej, np. tylko 2 dni. Nie powinno to jednak stanowić powodu do niepokoju.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź