Jak świętować z dzieckiem walentynki / AdobeStock

Walentynki dla dzieci – jak wspólnie świętować?

Walentynki to nie tylko święto zakochanych dla dorosłych, to również doskonała okazja, by pokazać dzieciom, jak ważne są uczucia i jak powinniśmy o nie dbać. W jaki sposób spędzić to święto z dziećmi, by zapamiętały je na długo? Na co zwrócić uwagę, przygotowując walentynki dla dzieci?

Spis treści:

Walentynki z dzieckiem

Nie tylko zakochani mogą świętować walentynki. To doskonała okazja do rozmów o uczuciach, szacunku, a także do uświadomienia dziecku, jak ogromną wartością jest rodzina. 

Walentynki z dzieckiem wcale nie muszą być nudne! Dzień warto rozpocząć od walentynkowego śniadania, bez pośpiechu, w miłej i rodzinnej atmosferze. Przygotujcie gofry lub naleśniki w kształcie serca, ozdobione bitą śmietaną i owocami. Uśmiech na twarzy dzieci gwarantowany. 

W to święto tradycyjnie obdarowujemy się bibelotami i kartkami z życzeniami miłości. Warto zawczasu włączyć dziecko w przygotowania – niech namaluje np. laurki z serduszkami dla osób, którym chce je ofiarować. Będą sympatycznym dodatkiem do walentynkowego śniadania czy deseru.

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Polecamy

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Dojrzewanie to okres, w którym nastolatki przechodzą gwałtowne zmiany w ich ciele i równocześnie szukają swojego miejsca w świecie, którego jeszcze nie rozumieją. Do dorosłych za to dociera, że dotychczasowa instrukcja obsługi ich dziecka właśnie przestała działać, a nowej nie otrzymali.

Czytaj

Co zrobić z dziećmi na walentynki?

Sprawmy, by 14 lutego był odświętnym dniem, by różnił się od pozostałych w roku. Możemy spędzić go w domu, przygotowując imprezę walentynkową z konkursami i zabawami. Równie dobrze możemy wybrać się z dziećmi do kina, restauracji czy do sali zabaw. 

Niezależnie od tego, jakie mamy plany na walentynki, do przygotowań zaangażujmy najmłodszych, by poczuły atmosferę Dnia Zakochanych. W wielu przedszkolach organizowane są walentynki dla maluchów. Fajnym pomysłem jest zrobienie ozdób walentynkowych, pieczenie kruchych ciasteczek lub muffinek, którymi dziecko podzieli się z rówieśnikami. 

Kartki walentynkowe

Osobom, które kochamy, możemy w walentynki podarować coś wyjątkowego. Wspólne przygotowywanie laurki rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Kartka powinna nawiązywać do Dnia Zakochanych. Najlepiej, by była czerwona, z dużą ilością serduszek, a w środku miała ukryte życzenia.

Konkursy walentynkowe

Przygotowując walentynki dla dzieci, nie możemy zapomnieć o konkursach z nagrodami. Przedszkolaki mogą wyrecytować wierszyk, zaśpiewać piosenkę lub stworzyć układ choreograficzny. Fajnym pomysłem jest samodzielne przygotowanie walentynkowego wierszyka albo życzeń dla najbliższych. Można zorganizować konkurs na najładniej wykonaną, ozdobioną i najbardziej kreatywną laurkę dla zakochanych. 

Zabawy walentynkowe

Zabawy walentynkowe to doskonała okazja do wspólnych, rodzinnych zabaw. Czas podarowany dzieciom jest najpiękniejszym i najcenniejszym prezentem. 

  • Pieczenie ciasteczek – dzieci uwielbiają pomagać i angażować się w kuchenne przygotowania. Wspólne pieczenie ciasteczek w kształcie serduszek sprawi maluchom wiele radości. Czekoladowe, maślane, kruche czy owsiane – które wybieracie?
  • Ozdabianie ubrań – zmienianie monotonnych i nudnych ubrań w kolorowe i walentynkowe spodoba się szczególnie dziewczynkom. Wystarczą farby, naklejki, cekiny, guziki, a także wyobraźnia i kreatywność. 
  • Serduszko parzy – im więcej osób weźmie udział w tej walentynkowej zabawie, tym lepiej. Uczestnicy stają w kole i w rytm grającej muzyki podają sobie serduszko – z ręki do ręki. Kiedy muzyka ucichnie, osoba, która trzyma serce, odpada. Wygrywa oczywiście ten, kto wytrwa do samego końca.
  • Szukamy pary – im więcej osób, tym lepiej. Przygotowujemy kolorowe serduszka, po dwa z takiego samego koloru, które wrzucamy do worka. Każdy losuje serduszko. Uczestnicy tańczą w rytm muzyki, a kiedy przestanie grać, jak najszybciej muszą odnaleźć swoją parę. 
  • Buziaki na czas – to typowo walentynkowa zabawa. Każdy z uczestników przez 30 sekund daje buziaki drugiej osobie. Zliczamy pocałunki. Wygrywa ten najbardziej „całuśny”.

Domowe kino na walentynki

Walentynki w domu z dzieckiem wcale nie muszą być nudne. Salon możemy zamienić w prawdziwą salę kinową. Nie zapomnijcie o przekąskach – popcorn, świeżo wyciskane soki, słodycze i kruche ciasteczka mile widziane! Wspólnie wybierzcie film lub bajkę, którą razem obejrzycie. Często klasyki okazują się najlepsze, np. Zakochany Kundel, 101 Dalmatyńczyków, Kopciuszek czy Piękna i Bestia

Wspólne robienie walentynkowego serduszka

Przygotowywanie dekoracji można rozpocząć już kilka dni wcześniej. Jak zrobić walentynkowe serce? Na kartce rysujemy duże serce, które następnie wycinamy. Z kolorowego papieru wycinamy dużo małych serduszek. Kiedy serduszka będą gotowe, wyklejamy nimi duże, walentynkowe serce. Ozdobę możemy powiesić na ścianie lub podarować bliskiej osobie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź