Tworzymy drzewo genealogiczne dla dzieci Tworzymy drzewo genealogiczne dla dzieci/ Zdjęcie: iStock

Tworzymy drzewo genealogiczne dla dzieci

Córka siostry babci od strony mamy, kuzyn stryja, wujenka, która pochodzi z trojaczków… Trudne? Niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli te rodzinne zależności uda się odpowiednio rozrysować. Na tym polega drzewo genealogiczne. Dla dzieci jego przygotowanie to nie tylko poznanie koligacji rodzinnych, ale też świetna zabawa. Jak narysować drzewo genealogiczne dziecka? Jaki jest schemat drzewa genealogicznego rodziny? I wreszcie – co zrobić, aby proste drzewo genealogiczne dla dzieci było świetną zabawą dla całej rodziny? Podpowiadamy!

Spis treści:

Drzewo genealogiczne – czym jest?

Jak podaje Słownik Języka Polskiego, drzewo genealogiczne, rodowe to „historia rodu, pierwotnie przedstawiana graficznie w postaci rozgałęzionego drzewa”. Dlatego właśnie bardzo często drzewo genealogiczne dla dzieci (i nie tylko) prezentowane jest jako drzewo. Najczęściej potężny, liściasty dąb!

Każda rodzina jest inna, dlatego nie ma szans, żeby rysunek drzewa genealogicznego wyglądał zawsze tak samo. Jednak schemat drzewa genealogicznego rodziny będzie podobny.

Drzewo genealogiczne jest podaną w przystępnej i czytelnej formie wizualizacją więzi rodzinnych. Dzięki liniom łączącym poszczególnych członków rodziny w prosty sposób można odczytać potomków (tzw. descendentów), jak i przodków (tzw. ascendentów) danej osoby. 

Dziedziną historii, która zajmuje się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi, jest właśnie genealogia. Genealog zawodowo analizuje więzi rodzinne i na podstawie dokumentów rodzinnych i danych zgromadzonych w urzędach uzyskuje informacje na temat powiązań w rodzinie. Odkrywa pochodzenie rodów, wzajemne relacje rodzinne, a także losy poszczególnych członków, nanosząc następnie informacje na rysunek drzewa genealogicznego. 

Jednak każdy z nas ma szansę zostać najlepszym genealogiem własnej rodziny, a przy tym świetnie się bawić, wspólnie przygotowując proste drzewo genealogiczne dla dzieci.

Jak przygotować drzewo genealogiczne?

Aby wykonać drzewo genealogiczne dziecka, wystarczy kilka prostych kroków:

  1. Ustalenie „punktu wyjścia”. Bohaterem drzewa genealogicznego może być bowiem dziecko, rodzeństwo lub rodzice. Najczęściej jest to postać, której drzewo budujemy, a więc zapewne maluch!
  2. Szkic drzewa genealogicznego, najlepiej na kartce „na brudno”. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych informacji będzie wiadomo, ile miejsca zajmie nam całość i jak planować przeniesienie informacji na właściwy rysunek drzewa genealogicznego.
  3. Zebranie szczegółów – dat urodzenia, nazwisk rodowych oraz ewentualnych pseudonimów członków rodziny.
  4. Po zebraniu wszystkich notatek i informacji wykonanie ostatecznej wersji drzewa genealogicznego dla dzieci. 

Rysunek drzewa genealogicznego przygotowywanego wspólnie z dzieckiem powinien być dostosowany do jego wieku i umiejętności zrozumienia koligacji rodzinnych. Z przedszkolakiem skupmy się na najbliższych – rodzicach i dziadkach, wskazując na siatce jedynie ich imiona. Schemat drzewa genealogicznego ucznia może być już bardziej skomplikowany – może mieścić w sobie więcej detali dotyczących poszczególnych osób i obrazować bardziej skomplikowane więzi.

Jak włączyć do zabawy dzieci?

Przygotowując drzewo rodzinne dla dzieci, doskonałym pomysłem będzie przejrzenie rodzinnych pamiątek, dokumentów i zdjęć. To dobry punkt wyjścia do odkrycia rodzinnych historii i tajemnic. Dzieciaki uwielbiają zabawę w małych detektywów, a odkrywanie, jak zrobić drzewo genealogiczne, będzie najlepszym zestawem zagadek dla wszystkich Sherlocków!

Choć zwykle znamy swoich najbliższych: rodziców, dziadków i czasem pradziadków i nie będzie problemem naniesienie tych osób odpowiednio na szkic drzewa genealogicznego, bardzo często nie mamy świadomości, jakie historie kryją się pomiędzy więziami. Jak babcia poznała dziadka? Dlaczego mieszkamy tu, gdzie mieszkamy, skoro nasi przodkowie pochodzą z drugiego końca kraju albo i świata? W jakich okolicznościach rodzice dowiedzieli się o tym, że rodzicami właśnie zostaną? 

Przygotowując drzewo genealogiczne dziecka, można także w naturalny sposób zacieśnić więzi z dziadkami i zachęcić ich do wspomnień i opowieści z czasów dzieciństwa. Takie historie są bezcenne.

W jakiej formie zrobić drzewo genealogiczne?

Gdy mamy już wzór drzewa genealogicznego przygotowany w formie „roboczej”, nadszedł czas na wykonanie go w wersji ostatecznej. Warto, by drzewo genealogiczne dla dzieci było czytelne, oryginalne i przede wszystkim przygotowane przez samego malucha wedle jego koncepcji. Jak zrobić drzewo genealogiczne? Najlepiej taką pracę wykonać na brystolu lub kartce z bloku technicznego w formacie A3. Oto kilka podpowiedzi:

  1. Rysunek drzewa genealogicznego dla dzieci, wykonany… przez dzieci. Warto najpierw zrobić szkic drzewa genealogicznego rodziny, a następnie kredkami zrealizować wypełnienia.
  2. Do wykonania pracy można również użyć farb. Jak namalować drzewo genealogiczne? Skupiając się raczej na wypełnieniach, zostawiając miejsce na portrety i podpisy puste – te lepiej wpisać flamastrem lub długopisem.
  3. Można także drzewo genealogiczne dziecka wykleić – wycinanką, zwiniętą w kulki krepiną lub nawet naturalnymi materiałami – zebranymi w parku liśćmi, kawałkami kory.

Proste drzewo genealogiczne dla dzieci to również narysowane przez maluchy portrety – swój własny i najbliższych członków rodziny. Jeśli w domu masz starszaka, schemat drzewa genealogicznego rodziny może zostać uzupełniony o skopiowane z rodzinnych albumów fotograficznych kopie portretów poszczególnych członków rodziny. 

Poszukiwanie korzeni to niezwykła przygoda. Poznanie historii pozwala lepiej zrozumieć, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Gotowi na tę niezwykłą, rodzinną podróż w czasie?

Źródła:

  1. Szlęzak K., Urbańska K., Jędrzejewski P., Genealogia dla najmłodszych, Wydaw. Olesiejuk, 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź