Postanowienia noworoczne dzieci / Adobe Stock

Postanowienia noworoczne dzieci – jakie podpowiedzieć?

Początek stycznia to dla wielu z nas moment przełomowy. Nowy rok, stawiane na 12 miesięcy cele i wyzwania, a także liczne postanowienia: sportowe, żywieniowe, związane z samorozwojem, uważnością, odpoczynkiem… Dzieci patrzą na nasze check listy z zainteresowaniem i – jak niemal w każdej dziedzinie życia – chcą naśladować rodziców. Z jednej strony ogromnie je to motywuje, z drugiej – maluchy chcą mieć własne noworoczne postanowienia. Czy to dobry pomysł? Jakie cele wybierać? I czy postanowienia noworoczne dzieci mają mieć taką samą formę jak postanowienia dorosłych?

Spis treści:

Czy noworoczne postanowienia dla dzieci mają sens?

Początek stycznia może się okazać świetnym czasem na wprowadzanie zmian, nie tylko w swoim życiu, ale i w życiu malucha. Być może „ubranie” niektórych – niekiedy problematycznych – zasad w formułę postanowień noworocznych ułatwi ich przyswojenie lub pomoże wdrożyć nowe, od dawna rozważane rozwiązania. Traktując noworoczne postanowienia dzieci – podobnie jak swoje – jako zbiór podsumowań, przemyśleń i wskazówek na nadchodzący czas, można mieć nadzieję, że będą one porządkowały codzienność i pomogą odnaleźć się w trudnej czasem do ogarnięcia dziecięcej rzeczywistości.

Jak podkreśla Agnieszka Cichecka – pedagog, psycholog, psychoterapeuta – postanowienia noworoczne uczą planowania, dążenia do celu i przede wszystkim dają satysfakcję. Poza tym budują poczucie własnej wartości i uczą odpowiedzialności. Uświadamiają dziecku, co udało mu się osiągnąć, ale także pokazują, jakie obszary należy doskonalić. Pokazują, że warto nad sobą pracować, by być lepszym, niż było się wczoraj, a nie porównywać się do koleżanki czy kolegi.

Jak podpowiadać dzieciom postanowienia noworoczne?

Nie wolno nam zapominać, że choć dziecięce postanowienia noworoczne tworzone są na wzór i podobieństwo postanowień dorosłych, to są one przede wszystkim… dziecięce! Owszem, pomóżmy maluchowi w ich zebraniu, sformułowaniu, spisaniu i realizowaniu, postarajmy się jednak pozostawić mu przestrzeń na własną kreatywność, by później mógł poczuć satysfakcję ze zrealizowania postanowień lub wyciągnąć wnioski, jeśli mu się to nie uda.

– Muszą być one przemyślane, stosunkowo łatwe do zrealizowania i najlepiej, jakby miał je każdy z członków rodziny, by wspólnie motywować się w ich realizacji – mówi Agnieszka Cichecka i dodaje: – Ważne jest, żeby były odpowiednio dobrane. Kiepskim pomysłem na postanowienie noworoczne dla dziecka będzie stwierdzenie: „nie będę jadł słodyczy” czy: „będę grzeczny”. Jest ono trudne do zrealizowania. A nawet jeśli to się uda, nie daje satysfakcji dziecku. Pamiętajmy, że postanowienia noworoczne dziecka są jego postanowieniami, a nie życzeniami rodziców. Jeśli dziecko będzie coś robiło tylko dlatego, że musi, motywacja praktycznie nie istnieje.

Wyjątkiem niech będzie sytuacja, w której zależy nam na wprowadzeniu jakiejś reguły lub przestrzeganiu zasady obowiązującej wszystkich mieszkańców domu. Wtedy każdy z członków rodziny mógłby umieścić na własnej liście postanowień noworocznych zapis związany z zadaniami przydzielonymi mu przez rodzinę, np. składanie w pary upranych skarpetek lub wyjmowanie umytych naczyń ze zmywarki. Wspólne, ale jednocześnie własne postanowienie przedstawione w takiej formie ma większą szansę realizacji.

Jakie mogą być noworoczne postanowienia dzieci?

Jak wspomniała psycholog, dziecięce postanowienia noworoczne muszą być przemyślane i stosunkowo łatwe do zrealizowania. Istotne jest również, by były adekwatne do wieku, umiejętności i zdolności malucha. Noworoczne postanowienia dzieci mogą dotyczyć na przykład:

  • nauki jazdy na rowerze,
  • pożegnania ze smoczkiem,
  • regularnego sprzątania pokoju, np. segregowania zabawek wg ustalonego wcześniej klucza,
  • wyprowadzania psa lub innych obowiązków związanych ze zwierzakiem domowym,
  • codziennego ścielenia łóżka,
  • zbierania pieniędzy na jakiś cel, np. wymarzone wrotki lub wizytę w parku trampolin,
  • opanowania sztuki origami,
  • wspólnego gotowania przynajmniej w jeden weekend w miesiącu,
  • zrobienia jednego dobrego uczynku dziennie.

Jak tłumaczy Agnieszka Cichecka, dobrym pomysłem jest np. postanowienie, by nauczyć się pływać. Kiedy już mamy wybrane takie właśnie dziecięce postanowienie noworoczne, warto usiąść z dzieckiem i zaplanować jego realizację: co będzie nam potrzebne, aby osiągnąć cel, ile czasu na to potrzebujemy, jak często będziemy się wspólnie spotykać, by omówić progres, po czym poznamy, że postanowienie zostało zrealizowane (musi być to w jakiś sposób mierzalne), w jaki sposób będziemy świętować, kiedy osiągniemy cel. Na koniec warto powiedzieć dziecku, że zawsze ma możliwość modyfikacji swojego celu i że to też jest w porządku.

Katarzyna Jarząbek: Nowy Rok wielu ludzi traktuje jako tzw. "czystą kartkę"

Polecamy

Katarzyna Jarząbek: Nowy Rok wielu ludzi traktuje jako tzw. "czystą kartkę"

Styczeń miesiącem zmian, postanowień noworocznych, snuciem planów. Zatłoczone siłownie, rozliczanie się z zeszłorocznych obietnic i wspomnienia roku na social mediach. Porozmawialiśmy z psycholog Katarzyną Jarząbek, która wyjaśniła, skąd wynikają problemy z realizacją celów i zdradziła, czy postanowienia noworoczne mają sens.

Czytaj

Dziecięce postanowienia noworoczne – czego unikać?

Jak już wspomniano, formułując wytyczne 1 stycznia, warto pamiętać, by noworoczne postanowienia dla dzieci były przemyślane, adekwatne do wieku i łatwe do zrealizowania. Ustalając wspólnie z maluchem dziecięce postanowienia noworoczne, należy mieć na uwadze następujące reguły:

  • Postanowienia należy odpowiednio sformułować, tak by były zrozumiałe dla dziecka i nie budziły jego wątpliwości. 
  •  Należy je jasno określić. Jeśli maluch chce podpisać się pod postanowieniem o codziennym nakrywaniu do kolacji, pomóżmy mu zebrać wszystkie informacje, aby wiedział, co będzie należało do jego obowiązków, np. rozkładanie sztućców, talerzy, nastawianie wody na herbatę i przygotowywanie pieczywa. 
  • Istotne, by odwoływać się do motywacji wewnętrznej, a nie do nagród lub kar płynących z zewnątrz. 

Dobrym pomysłem jest wykonanie na liście postanowień noworocznych małych rysunków symbolizujących przyjęte wyzwania. Będą one pięknie zdobić wiszącą w widocznym miejscu listę, a ich wykonanie może być wspaniałą zabawą. No właśnie… Jeśli uda się sprawić, że realizowanie przynajmniej niektórych postanowień przybierze formę zabawy, codzienne czynności czy też kroki stawiane w tym celu będą dużo przyjemniejsze i bardziej motywujące, a z czasem mogą stać się przyjemnym nawykiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź