Pajączek dla dzieci – do czego służy i jak korzystać? /fot. iStock Pajączek dla dzieci – do czego służy i jak korzystać? /fot. iStock

Pajączek dla dzieci – do czego służy i jak korzystać?

Pajączek jest dźwiękowym korektorem wad postawy dla dzieci i dorosłych, który przypomina o prostowaniu się poprzez wydawanie sygnału dźwiękowego. Pajączek ma prosty mechanizm działania, a jego regularne stosowanie pozwala pozbyć się niewłaściwych nawyków, w tym m.in. garbienia. Czy warto korzystać z pajączka na plecy dla dzieci?

Spis treści:

Pajączek dla dzieci – czym jest?

Pajączek wielu osobom nierozerwalnie kojarzy się z latami 90. i popularnym sloganem reklamowym „Nie garb się, jest pajączek”. Mimo że jego sława już przeminęła i nie jest on powszechnie znanym urządzeniem, to część ortopedów chwali sobie właściwości i zastosowanie tego nieskomplikowanego urządzenia. 

Pajączek ortopedyczny (pod taką nazwą możemy znaleźć go w specjalistycznych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym) jest dźwiękowym korektorem wad postawy, który może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mogą z niego korzystać dzieci od 5. roku życia. 

Warto podkreślić, że pajączek ma zastosowanie przede wszystkim profilaktyczne – regularnie noszony może zapobiec wadom postawy u dzieci, a także nie dopuścić do ich utrwalenia. Nie jest on jednak środkiem leczniczym, korygującym zaawansowane wady postawy. Największą efektywnością charakteryzuje się wówczas, gdy jest stosowany w fazie wzrostu, czyli pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Związane jest to z tym, że kręgosłup dziecka w tym przedziale wiekowym jest „plastyczny”, dzięki czemu stosunkowo łatwo można skorygować pojawiające się nieprawidłowości.

Pajączek dla dzieci – rodzaje

Pajączek dla dzieci jest bardzo prostym w obsłudze urządzeniem – nakłada się go na plecy tak jak tornister. Dostępne są jego dwa podstawowe typy: pierwszej i drugiej generacji. Pierwszy z nich obejmuje łopatki, natomiast drugi – zarówno górną część pleców, jak i talię. Podstawowym zastosowaniem pajączka jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Warto stosować go w celu profilaktyki, a także przy: 

  • okrągłych plecach (kifozie piersiowej), 
  • odstających łopatkach (dyskineza łopatek),
  • asymetrycznych ramionach (jedno jest usytuowane wyżej, drugie niżej), 
  • płaskiej klatce piersiowe (występuje ona m.in. przy plecach płaskich),
  • wydętym brzuchu (występuje on m.in. przy hiperlordozie).

Pajączek na proste plecy można również nosić w celu zapobiegania wadom postawy, a także w celu wyrobienia w dziecku nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Niemniej jednak, jeśli nasze dziecko ma zdiagnozowaną wadę postawy, noszenie pajączka należy skonsultować z lekarzem ortopedą. 

Jak używać pajączka dla dzieci?

Pajączek dla dzieci na proste plecy nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem, a mechanizm jego działania jest bardzo prosty: przy utrzymywaniu nieprawidłowej postawy ciała wydaje sygnał dźwiękowy, który utrzymuje się aż do jej skorygowania. Jak już wspomniano, zakłada się go na plecy, podobnie jak tornister. Niemal wszystkie tego typu urządzenia, które dostępne są na rynku, mają możliwość regulacji rozmiaru, dzięki czemu możemy z łatwością dostosować je do wymiarów dziecka. Pajączek należy założyć na plecy tak, by jego szelki były lekko napięte (nie powinny się one wpijać w ciało dziecka, ani też w znaczący sposób ograniczać jego ruchów). Garbienie dziecka powinno wyzwalać alarmujący sygnał dźwiękowy, który ustąpi przy korekcie nieprawidłowej postawy ciała. 

Wbrew pozorom pajączka dla dzieci nie zaleca się nosić przez cały dzień – wówczas mógłby on się stać przyczyną frustracji dziecka. Producenci rekomendują, by zakładać go na 10-15 minut ok. 2-3 razy dziennie, np. przy graniu w gry, oglądaniu telewizji czy odrabianiu lekcji. Dobrą praktyką jest, by po jakimś czasie wydłużyć czas noszenia pajączka (początkowo o kilka minut) lub ewentualnie skrócić długość szelek. Warto pamiętać, że tylko regularne noszenie pajączka może przynieść zadowalające efekty. 

Pajączek dla dzieci na plecy jest wyrobem medycznym, dostępnym bez recepty w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym, a także w niektórych aptekach. Jego cena waha się od 50 do 150 zł. Mimo że pajączek na plecy jest powszechnie dostępny, to zanim kupimy go z myślą o swoim dziecku, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem POZ lub ortopedą. Mimo że pajączek cieszy się pozytywnymi opiniami rodziców, to jednak dobrą praktyką jest wcześniejsze zasięgnięcie rady specjalisty. 

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie pajączka dla dziecka na proste plecy, to warto zwracać uwagę, czy dane urządzenie jest wyrobem medycznym. Tego typu produkt musi spełnić szereg kryteriów, które są określone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jeśli dany pajączek jest wyrobem medycznym, to znaczy, że ma on udokumentowane działanie prozdrowotne.

Źródła:

  1. Borkowska M., Gelleta I., Wady postawy i stóp u dzieci, Wydaw. Lekarskie PZWL, 2014.