Małgorzata Iwanek: Nie możemy udawać, że wygląd zewnętrzny nie istnieje. Dzieci potrzebują od nas słyszeć, że są piękne Małgorzata Iwanek: Nie możemy udawać, że wygląd zewnętrzny nie istnieje. Dzieci potrzebują od nas słyszeć, że są piękne / GettyImages

Małgorzata Iwanek: Nie możemy udawać, że wygląd zewnętrzny nie istnieje. Dzieci potrzebują od nas słyszeć, że są piękne

Nie mówisz swojemu dziecku, że jest piękne? Warto zacząć. "Ono potrzebuje to usłyszeć najpierw od nas, żeby móc sobie ten głos uwewnętrznić" - podkreśla psycholożka Małgorzata Iwanek.

Spis treści:

"Dziecko potrzebuje być widziane"

Małgorzata Iwanek zaznacza, że budowanie poczucia wartości u dziecka ma związek z budowaniem sprawczości, samodzielności, decyzyjności, z możliwością popełniania błędów. Jak pisze na swoim profilu na Instagramie, nieoceniające nazywanie zachowań dziecka, zauważanie jego decyzji oraz wspieranie wyborów to fundament dobrego i bezpiecznego myślenia o sobie.

“Dziecko potrzebuje być widziane, słyszane z powodu tego, co i jak robi, a nie tego, jak wygląda. Chce być ważne i docenione. Ale nie możemy udawać, że wygląd zewnętrzny nie istnieje” – zauważa Iwanek.

Jak tłumaczy psycholożka, jako dorosłe osoby chcemy się podobać, chcemy być piękni w oczach innych. A to, jak się ze sobą czujemy, bazuje w dużej mierze na komunikatach rodziny i środowiska przyswojonych w okresie bycia dzieckiem i dorastania. Ekspertka dodaje, że “poczucie piękna należy w dziecku również zaszczepiać. Ale nie wtedy, gdy jest w jakimś konkretnym ubraniu albo ma konkretny uśmiech na twarzy”.

Nie chodzi o to, by warunkować to piękno. Jest piękne, bo po prostu jest. Ni mniej, ni więcej. To ważne, aby różnicować komunikaty, które wysyłamy dziecku. Nazywajmy bez oceny, co robi i jak robi. To jest podstawa pewności siebie. Ale mówmy też, że jest piękne. Ono potrzebuje to usłyszeć najpierw od nas, żeby móc sobie ten głos uwewnętrznić. Żeby stał się on wewnętrzną narracją o sobie” – podkreśla psycholożka.

Małgorzata Iwanek – kim jest?

Małgorzata Iwanek to certyfikowana edukatorka seksualna i psycholożka. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie seksuologii klinicznej rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Pisze o związkach, rodzinie, seksie i seksualności. Jej profil na Instgaramie o nazwie Kultura seksualna obserwuje niemal 30 tys. osób.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź