Jakie są dobre energetyki dla dzieci? / iStock

Jakie są dobre energetyki dla dzieci?

Energetyki są popularną używką, kuszącą słodkim smakiem, obietnicą orzeźwienia i atrakcyjną szatą graficzną. Chętnie sięgają po nie zarówno dorośli, jak i dzieci oraz młodzież, co budzi grozę wśród dietetyków i lekarzy. Wpływ tych napojów na najmłodszych konsumentów jest destrukcyjny w głównej mierze ze względu na toksyczną zawartość kofeiny. Czy istnieją zdrowe energetyki dla dzieci?

Spis treści:

Co to są napoje energetyczne?

Napoje energetyzujące cieszą się sporą popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale również – ku niepocieszeniu dietetyków i lekarzy – wśród dzieci i młodzieży. Na polskim rynku pojawiły się one stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90., jednakże szybko zyskały sławę i uznanie konsumentów. 

Energetyki są napojami gazowanymi o właściwościach pobudzających. W ich składzie znajdziemy m.in. kofeinę, taurynę, inozytol, cukry proste i substancje aromatyzujące. Energetyki charakteryzują się wysokim poziomem cukrów prostych, przez co są bardzo kaloryczne. 

Ze względu na swoje działanie mogą je spożywać sporadycznie wyłącznie osoby dorosłe, w pełni zdrowe, które muszą być w dobrym stanie fizycznym. Składnikiem odpowiadającym za pobudzające działanie energetyków jest kofeina, która spożywana w dużych dawkach przyśpiesza akcję serca, może wzmacniać niepokój czy powodować drżenie rąk.

Jak działają napoje energetyczne na dzieci?

Energetyki są używką, której stosowanie nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wedle deklaracji producentów ich zadaniem jest zapewnienie dodatkowej porcji energii w przypadku wzrostu zapotrzebowania na nią, np. podczas wielogodzinnej jazdy samochodem. Właściwości energetyków wynikają z faktu, że stanowią one źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, a także substancji aktywnych biologicznie, w tym głównie kofeiny. Regularne spożywanie energetyków może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego też w niektórych krajach producenci zalecają ich stosowanie po 16. roku życia. Mimo to są one dostępne w sklepach bez żadnych ograniczeń i bez trudu mogą je kupić nawet najmłodsi konsumenci. 

Destrukcyjne działanie napojów energetycznych na dzieci przypisuje się przede wszystkim wysokiej zawartości kofeiny. Dla porównania: filiżanka kawy zawiera ok. 50 mg kofeiny, szklanka coli ok. 40 mg, natomiast puszka energetyka aż 100-120 mg! 

Napoje energetyczne – skutki uboczne u dzieci

Lista konsekwencji regularnego spożywania energetyków przez dzieci jest stosunkowo długa. To nie tylko wysoka zawartość kofeiny, wysoka kaloryczność i zawartość cukrów prostych, ale także:

  • destrukcyjny wpływ na szkliwo nazębne za sprawą zawartości węglowodanów, które w połączeniu z wysokim stopniem kwasowości doprowadza do utraty tkanek twardych zęba;
  • ryzyko rozwoju insulinooporności i cukrzycy, które związane jest z wysoką kalorycznością energetyków;
  • nadpobudliwość, tachykardia, zawroty głowy, kołatanie serca, drżenie rąk, wzrost ciśnienia tętniczego i inne objawy, które świadczą o przedawkowaniu kofeiny;
  • pogorszenie jakości snu i bezsenność i w efekcie problemy z pamięcią, koncentracją, a także osłabienie organizmu, 
  • problemy żołądkowe w postaci bólu brzucha, nudności i wymiotów, a nawet wrzodów żołądka;
  • zaburzenia wzrostu kości spowodowane negatywnym wpływem kofeiny (głównego składnika energetyków) na gospodarkę wapniową organizmu;
  • apatia, znużenie, wyczerpanie, nadmierna senność i inne objawy, które mogą pojawić się tuż po zaprzestaniu działania wypitego energetyka.
Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?

Polecamy

Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?

Woda powinna być obowiązkowym elementem codziennej diety, bo zależy od niej prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów naszego organizmu. Odwodnienie przychodzi bardzo szybko i wywołuje wiele fizycznych dolegliwości, utrudnia myślenie. Dlatego drugie śniadanie do szkoły to nie tylko kanapka czy owoc, ale także coś do picia. Jakie picie do szkoły będzie najlepszym wyborem?

Czytaj

Czy dzieci mogą pić energetyki?

Napoje energetyczne nie są zalecane m.in. dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób z arytmią serca i problemami żołądkowymi. Obecna w nich kofeina charakteryzuje się działaniem psychoaktywnym i spożywana regularnie, w zbyt dużych dawkach, może mieć zły wpływ na wciąż rozwijający się organizm dziecka. Nie należy również zapominać o węglowodanach prostych, które przyczyniają się do występowania cukrzycy i otyłości.

Zdrowe energetyki dla dzieci

Najprostszym sposobem na pozyskanie zdrowego i bezpiecznego napoju energetycznego dla dzieci jest zrobienie go samodzielnie z produktów, które niemal każdy z nas ma w swojej lodówce i domowej spiżarni. Jest to świetny sposób nie tylko na danie naszym pociechom zastrzyku energii, ale również poprawę ich samopoczucia i koncentracji, która jest niezbędna np. przy wykonywaniu szkolnych obowiązków. Domowy energetyk dla dzieci można zrobić m.in. dodając imbir, cytrynę, miód (niewielką ilość) do ciepłej wody czy też za pomocą mrożonej herbaty z dodatkiem mięty i cytryny. Zdrowy napój energetyczny można przygotować również ze szpinaku, wody, cytryny, ogórka, imbiru, pietruszki i kolendry. 

Domowy izotonik dla dziecka

Na początku warto podkreślić, że izotonik, niekiedy błędnie utożsamiany z energetykiem, jest napojem, którego podstawowym zadaniem jest nawodnienie organizmu i wsparcie regeneracji po wysiłku. Jest on nieoceniony w diecie dzieci, które często emanują energią, tracąc w ten sposób wodę. Najlepiej podawać swoim pociechom izotoniki, które przygotujemy samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy zmieszać ze sobą cukier (opcjonalnie miód), wodę, sól (2 g na 1 l wody) oraz sok z cytryny. Dla poprawy walorów smakowych możemy dodać również sok owocowy lub herbatę (słabo zaparzoną).

Jak wzmocnić energię dziecka?

Nadmierna ospałość, obniżony nastrój, zmęczenie, ogólne rozbicie organizmu i brak życiowej energii u dziecka to objawy, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Mogą one świadczyć o niedoborze witaminy D. Jej deficyt może wystąpić zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym ze względu na niski poziom nasłonecznienia. Niekiedy jednak brak energii u dziecka może wskazywać na stan chorobowy, dlatego nie należy tego symptomu bagatelizować czy też szukać rozwiązań na własną rękę.

Źródła:

  1. Bajerska J., Woźniewicz M., Jeszka J., Wierzejska E., Częstość spożycia napojów energetyzujących, a aktywność fizyczna i występowanie nadwagi i otyłości wśród młodzieży licealnej, „Żywność Nauka. Technologia. Jakość” 2017; 4 (63): 211-217.
  2. Cichocki M., Napoje energetyzujące – współczesne zagrożenie zdrowotne dzieci i młodzieży, „Przegląd Lekarski” 2012; 69 (10): 854-860.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź