Jakie eksperymenty przyrodnicze dla dzieci? Jakie eksperymenty przyrodnicze dla dzieci?/ fot. Pexels

Jakie eksperymenty przyrodnicze dla dzieci?

Od najmłodszych lat warto rozbudzić w dziecku zainteresowanie otaczającym światem. Ciekawe doświadczenia przyrodnicze dla dzieci mogą zainteresować je nauką i nauczyć obserwować otaczające zjawiska. Jak zachęcać maluchy do przeprowadzania eksperymentów i które z nich wybrać?

Spis treści:

Na czym polegają eksperymenty przyrodnicze?

Dzięki doświadczeniom przyrodniczym dzieci przekonują się, jak przebiegają zjawiska w otaczającym świecie i w jaki sposób człowiek może na nie wpływać. Eksperymenty przyrodnicze są interesujące, zaspokajają ciekawość i rozwijają kreatywność. 

Podczas wykonywania doświadczeń przyrodniczych dzieci uczą się wyciągania wniosków i poszerzają wiedzę z zakresu ekologii. Dowiadują się, jak ludzie zanieczyszczają środowisko, i poznają rozwiązania, które mogą temu chociaż w pewnym stopniu zapobiec. Doświadczenia umożliwiają odkrycie piękna i złożoności świata. Zaznajamiają z technikami, zjawiskami i pojęciami, które będą pomocne podczas zajęć przyrody w szkole podstawowej. Polegają na obserwacji zjawisk, procesów i wyciąganiu wniosków.

Jak zachęcić dziecko do eksperymentów przyrodniczych?

Ciekawe eksperymenty przyrodnicze można przeprowadzić z dziećmi zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Dzieci są zazwyczaj eksperymentatorami, zamiast słuchać, czytać czy oglądać wolą dotknąć i wykonać. 

Na początek wystarczy jeden ciekawy eksperyment przyrodniczy, by zachęcić dzieci do dalszej zabawy. Podczas doświadczeń warto pozwolić maluchom na czynne uczestnictwo, bo samo przyglądanie się i słuchanie nie rozbudza tak ciekawości. Doświadczenia przyrodnicze w przedszkolu najlepiej wykonywać w kilkuosobowych grupach, by każde dziecko mogło jak najbardziej się zaangażować.

Eksperymenty przyrodnicze – które wybrać?

Doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze dla dzieci powinny być tak dobrane, by zaciekawiły każdego malucha. Przedszkolaki z przyjemnością odkrywają świat i interesują się otaczającym środowiskiem. Tę naturalną ciekawość i chęć zdobywania wiedzy warto wykorzystać, wykonując eksperymenty w przedszkolu czy w domu. Podczas doświadczeń dzieci poznają odpowiedzi na nurtujące je pytania i mogą rozwiać nurtujące je wątpliwości. Poznają nowe zagadnienia, sformułowania i pojęcia, które mogą się później przydać. Najlepszą formą nauki o zjawiskach przyrodniczych jest bezpośredni kontakt z naturą. Dlatego też doświadczenia i eksperymenty najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu. Które doświadczenia przyrodnicze dla dzieci wybrać? 

Jak powstaje para wodna? 

Eksperymenty przyrodnicze ułatwiają dzieciom zrozumienie zachodzących zjawisk atmosferycznych. Jak wykonać doświadczenie?

 • Taką samą ilość wody wlewamy do czajnika i szklanki.
 • Wodę w czajniku gotujemy, a nad unoszącą się parą umieszczamy szklany talerzyk. Para wodna skropli się na talerzyku. 
 • Po kilku minutach gotowania wodę z czajnika wylewamy do drugiej szklanki.
 • Porównujemy ilość zimnej i gorącej wody w szklankach.

Z czego składa się powietrze?

 • Przygotowujemy miskę, duży słoik, świeczkę i zapałki.
 • Świeczkę mocujemy na dnie miski, i zapalamy.
 • Świeczkę przykrywamy słoikiem.

Świeczka zgasła, ponieważ zużył się tlen, który brał udział w spalaniu. 

Wiatromierz 

Głównym celem doświadczenia jest zaobserwowanie ruchu powietrza i poznanie sposobów wprowadzenia w ruch małych przedmiotów. 

 • Do wentylatora zbliżamy kolejno: liście, kawałek papieru, papierową serwetkę, grubą tekturę, kij i obserwujemy ruch poszczególnych przedmiotów. 

Zbieranie deszczówki 

To długofalowe doświadczenie pomoże wytłumaczyć maluchom, co możemy zrobić, by nie marnować wody. Warto wyjaśnić dzieciom, jakie korzyści płyną ze zbierania wody deszczowej i w jaki sposób można ją wykorzystać, np. do podlewania roślin, mycia roweru czy samochodu. Najprostszym sposobem na zbieranie wody z deszczu jest postawienie pod rynną wiadra lub beczki. 

Podczas eksperymentów przyrodniczych warto opowiedzieć dzieciom o zanieczyszczeniu środowiska i jego konsekwencjach. Powinniśmy uświadamiać przedszkolaki, dlaczego ważne jest segregowanie odpadów, do jakiego koloru pojemnika należy wyrzucać różne rodzaje śmieci. 

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2