Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? / iStock Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? / iStock

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Nauka tabliczki mnożenia najczęściej kojarzy się z długim i żmudnym procesem, pełnym frustracji zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Można jednak sprawić, by nauka przebiegała w atmosferze zabawy, a dziecko nie traktowało jej wyłącznie jako przykrego obowiązku. Chcąc nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, warto wykorzystać sprawdzone metody, które dalekie są od wkuwania jej na pamięć.

Spis treści:

Tabliczka mnożenia nie jest taka trudna!

Zwykle nauka tabliczki mnożenia jest wyzwaniem dla każdego dziecka. Konieczność nauczenia się jej na pamięć to dla wielu maluchów zadanie niezrozumiałe. Znajomość tabliczki mnożenia znajduje się w podstawie programowej nauczania wczesnoszkolnego, co oznacza, że dziecko musi ją opanować już na początku edukacji. 

Dlaczego jest ważna? Tabliczka mnożenia jest podstawową umiejętnością arytmetyczną, która jest niezbędna do wykonywania działań na wszystkich poziomach edukacji. Bez jej znajomości dziecko może mieć problem z nauką bardziej skomplikowanych zagadnień matematycznych. Ponadto tabliczka mnożenia przydaje się w życiu codziennym – wykorzystujemy ją w pracy, na zakupach, przy zarządzaniu budżetem domowym. 

Zanim przystąpimy do nauczenia dziecka tabliczki mnożenia, warto uświadomić jej sens – maluch powinien zdawać sobie sprawę, że przyda mu się ona na dalszych etapach edukacji, a także w życiu codziennym i w pracy. Nie należy jednak wywierać na dziecko presji, że powinno już natychmiast posiąść tę umiejętność. Prowadzi to tylko do frustracji, a nawet niechęci do rachunków w ogóle!

Tabliczka mnożenia – jak zachęcić dziecko?

Nauka tabliczki mnożenia nie powinna kojarzyć się dziecku z przykrym obowiązkiem edukacyjnym. Warto uczynić z niej zabawę, która wprowadzi malca w świat liczb i odkryje przed nim nowe możliwości. Dlatego ważne jest kreatywne podejście do tej nauki. Warto zacząć uczyć dziecko tabliczki mnożenia nieco wcześniej, niż wymaga tego podstawa programowa. Już 5- czy 6-letnie dziecko może z powodzeniem opanować tabliczkę mnożenia do 50.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek techniki nauki tabliczki mnożenia warto zapoznać dziecko z podstawowymi regułami, najlepiej jako reguły gry, np. poprzez analogie do ulubionych zabaw dziecka. Nie należy zniechęcać się, jeśli maluch nie przyswoi ich w ekspresowym tempie – najlepiej zapisać je i powiesić w widocznym miejscu tak, by dziecko miało do nich dostęp przez cały okres nauki. 

  • Wynik mnożenia przez 0 zawsze jest równy 0 (np. 0 x 3 = 0). 
  • Wynik mnożenia przez 1 zawsze jest równy mnożnikowi (np. 1 x 3 = 3). 
  • Mnożenie jest naprzemienne (np. 1 x 3 = 3 i 3 x 1 = 3). 
  • Mnożenie jest uproszczonym zapisem dodawania tych samych liczb (np. 2 x 3 = 6, 3+3 = 6). 
  • Dzielenie jest odwrotnością mnożenia (np. 6:3 = 2 bo 3 x 2 = 6).

Poznaj najbardziej znane sposoby na naukę tabliczki mnożenia

Tabliczka mnożenia na palcach

Nauka tabliczki mnożenia na palcach to zdecydowanie najpopularniejsza technika (poza wkuwaniem na pamięć) przyswajania iloczynów. Przy czym jest jeden ważny warunek zastosowania tej techniki – dziecko musi znać tabliczkę mnożenia do 50. Zaczynamy od wyciągnięcia przed siebie i wyprostowania wszystkich palców. Następnie każdemu z palców przypisujemy liczbę od 6 do 10 (u obu rąk). Jeśli chcemy pomnożyć 7 x 8 to musimy zetknąć ze sobą palce, które odpowiadają tym cyfrom u obu rąk. Wszystkie palce poniżej łączenia oznaczają liczbę dziesiątek. Natomiast palce powyżej należy pomnożyć przez siebie, by otrzymać wynik. Z pozoru uczenie się tabliczki mnożenia na palcach może wydawać się nieco skomplikowane, jednak – jak pokazuje praktyka – dzieci stosunkowo szybko przyswajają tę metodę, a następnie z łatwością podają wynik mnożenia. 

Tabliczka mnożenia na Kartach Grabowskiego

Karty Grabowskiego to ciekawy gadżet, który znacznie ułatwia proces uczenia się mnożenia. Komplet składa się ze 110 kart, z czego 55 to karty czarne z działaniami, a drugie 55 – z wynikami. Dodatkowo do tych kart dołączona jest książeczka z opisami gier oraz wskazówkami na temat tego, w jaki sposób można je w praktyczny sposób wykorzystać do nauki przez zabawę. Karty Grabowskiego zostały stworzone 30 lat temu przez nauczyciela matematyki i trenera lekkoatletyki – Andrzeja Grabowskiego. Do dziś cieszą się dużą popularnością i dobrymi opiniami zarówno rodziców, jak i dzieci. 

Zestawy edukacyjne do nauki tabliczki mnożenia

Zainteresowaniem cieszą się zestawy edukacyjne do nauki tabliczki mnożenia w formie kolorowych klocków umieszczonych na drewnianej tabliczce. Zestaw składa się ze 100 ponumerowanych i dwustronnych klocków w aż 15 intensywnych kolorach. Dzięki nim maluch może ustawiać sobie różne działania i wyniki na tablicy, a także budować z nich różnego rodzaju konstrukcje, które ułatwią zapamiętywanie tabliczki mnożenia. Jest to świetna zabawka dydaktyczna, z której może aktywnie korzystać cała rodzina. 

Gry edukacyjne do nauki tabliczki mnożenia

Świetnym pomysłem na naukę tabliczki mnożenia poprzez zabawę są różnego rodzaju gry edukacyjne, które wprowadzają element rywalizacji. Maluch może grać w nie ze swoimi rówieśnikami, a tym samym uczyć się tabliczki mnożenia. Za przykład mogą posłużyć tu gry, w których działania i wyniki mnożenia przedstawione są za pomocą kolorowych ilustracji, przyciągających uwagę dzieci. Dzięki technice skojarzeniowej maluchy znacznie szybciej i efektywniej uczą się mnożenia. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczność.

Źródła:

  1. Vakharia V., Sposób na matmę. Sprytne metody + mniej stresu = lepsze stopnie!, Wydawnictwo Prószyński i S-Ka, 2020.
  2. Markowski A., Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy, Prószyński Media, 2015.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź