Jak nauczyć czytać 7-latka? Jak nauczyć czytać 7-latka? / Pexels.com

Jak nauczyć czytać 7-latka?

Nauka czytania jest jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. To długotrwały i pracochłonny proces wymagający dużego zaangażowania. Jak nauczyć czytać 7-latka i na co zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści:

Czy to dobry czas na naukę czytania?

Tradycyjnie naukę czytania rozpoczyna się w wieku 6-7 lat, a przez kolejne lata ćwiczy tę umiejętność. Choć wielu rodziców chciałoby, aby ich dziecko, idąc do pierwszej klasy, umiało już czytać, to zazwyczaj właśnie na tym etapie, w wieku 7 lat, uczniowie rozpoczynają naukę. Zdaniem niektórych, czytania można zacząć uczyć już niemowlę – to tzw. nauka przedalfabetowa, która opiera się na nauce symboli i polega na pokazywaniu maluszkowi kart z poszczególnymi wyrazami. Nie ma przeciwwskazań, by naukę rozpocząć tak wcześnie, jednak w większości przypadków dopiero 4-letnie dzieci zaczynają interesować się literami. Nierzadko pytają, na jaką literę zaczyna się ich imię i chcą, by rodzice wszystko im tłumaczyli. 

Jak nauczyć dziecko czytać? Przygotowania do nauki czytania najlepiej rozpocząć w wieku 5-6 lat, o ile oczywiście dziecko wykazuje zainteresowanie i jest na to gotowe. Najważniejsze, by do każdego dziecka podchodzić indywidualnie, akceptując jego indywidualne predyspozycje. Przymuszanie do nauki czytania nie ma sensu i mija się z celem. Przyniesie odwrotny efekt do oczekiwanego, dziecko zniechęci się i być może nie będzie chciało uczyć się czytania w przyszłości.

Od czego zacząć?

Najlepszą formą edukacji jest nauka przez zabawę. Wprowadzając dziecko do świata liter, można posłużyć się kolorowymi kartami, klockami z alfabetem lub książkami z pięknymi ilustracjami. 

Większość 4-latków zaczyna dopytywać, jaka to litera, na jaką literę zaczyna się ich imię. Z czasem rozpoznają litery, kojarzą z rysunkami pokazywanymi przez rodziców, ale wciąż nie potrafią złożyć ich w jedną całość.

Tę naturalną chęć zdobywania wiedzy warto wykorzystać i zacząć naukę. Wstępem do rozpoczęcia przygody z czytaniem jest perfekcyjne opanowanie wszystkich liter alfabetu. Po tym etapie czas na następny krok. 

Na każdym etapie oswajania dziecka z literami konieczna jest cierpliwość. Pierwsze „lekcje” nie powinny trwać dłużej niż kilka minut. Kiedy tylko widzimy, że uwaga dziecka „szybuje” daleko, zostawmy naukę, by wrócić do tematu po pewnym czasie.

Sposoby na naukę czytania

Jak nauczyć 7-latka czytać? Nauka czytania jest skomplikowanym procesem. Można posłużyć się metodą literową – najpierw zapoznajemy dziecko ze wszystkimi literami, później uczymy głoskowania, następnie sylabizowania, by w efekcie przejść do czytania. Choć metoda ta stosunkowo szybko przynosi oczekiwane rezultaty, to zarzuca się jej brak płynności, wynikający z dłuższego czytania. W konsekwencji dziecko nie rozumie treści czytanego tekstu.

Jak nauczyć dziecko 7-letnie czytać? Druga metoda to metoda sylabowa, w której dziecko nie uczy się odczytywać pojedynczych spółgłosek. Od początku posługuje się sylabami. By nauczyć dziecko czytać w ten sposób, należy przejść kolejno przez następujące etapy:

  1. Nauka samogłosek w kolejności: A,E,I,O,U,Y,Ó.
  2. Sekwencje samogłosek, czyli nauka czytania zestawionych ze sobą samogłosek.
  3. Czytanie sylab dźwiękonaśladowczych – dziecko naśladuje dźwięk, jaki wydaje dane zwierzę, a rodzic pokazuje, jak to się pisze.
  4. Czytanie sylab otwartych np. MA, ME, MI.
  5. Czytanie wyrazów z sylab otwartych np. MAMA. 
  6. Czytanie sylab zamkniętych, np. AM, EM, YM.
  7. Wprowadzenie samogłosek nosowych Ą i Ę.
  8. Czytanie prostych zdań.

Wiemy już, jak uczyć dziecko czytać, jednak nauka literek czy sylab nie wystarczy, by opanowało ono tę umiejętność. Najważniejsze, by zaszczepić w nim chęć do czytania i doskonalenia umiejętności.

Na co zwrócić uwagę podczas nauki czytania

Rozpoczynając naukę czytania, należy pamiętać, by nie zmuszać dziecka na siłę. Jeśli nie jest jeszcze gotowe, nie można naciskać. Warto dać mu czas i poczekać, aż samo zacznie dopytywać. Kiedy dziecko gorzej się czuje, ma zły nastrój lub jest zmęczone, naukę czytania najlepiej przełożyć na inny dzień. 

Do ćwiczeń siadajmy tylko wtedy, gdy jesteśmy uśmiechnięci i uzbrojeni w cierpliwość. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i w innym tempie opanowuje nowe umiejętności. Jeśli nie radzi sobie z jakąś czynnością, np. ma problem z sylabizowaniem, jeszcze raz wszystko na spokojnie, dokładnie wyjaśniamy. Chwalimy za każdy, nawet najmniejszy sukces!  

Nie uczymy dzieci niepoprawnego wymawiania liter, np. my, dy (tylko m, d), tak, by nie głoskowało niepoprawnie. By dowiedzieć się, czy maluch czyta ze zrozumieniem, należy zadawać mu pytania dotyczące bohaterów i ich zachowania. Kiedy dziecko jest zmęczone lub rozproszone, należy zrobić przerwę i pozwolić mu odpocząć. Nauka czytania powinna wywoływać pozytywne skojarzenia.

Źródła:

  1. Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, WSiP, 2012.
  2. Łubkowska A., Kłos J., Nauka czytania, Wydaw. Nasza Księgarnia, 2019.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź