Farbowanie włosów dziecku – jak to robić bezpiecznie?

Farbowanie włosów dzieciom jest tematem kontrowersyjnym i dzielącym rodziców na dwa skrajne obozy, o czym można się przekonać po lekturze komentarzy na rodzicielskich grupach dyskusyjnych w sieci. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy postawieni przed takim dylematem i naszemu dziecku zamarzą się różowe włosy? Poniżej wyjaśniamy, czy istnieją sposoby na bezpieczną koloryzację dziecięcych włosów.

Spis treści:

Farbowane włosów dziecku – atrakcja na wakacje

Wszystkie byłyśmy kiedyś dziećmi i być może marzyłyśmy o zmianie swojego naturalnego koloru włosów po to, by chociaż przez chwilę poczuć się jak księżniczka z bajki. Wobec tego nie róbmy zdziwionej miny wówczas, gdy nasza pociecha zakomunikuje, że chce mieć kolorowe włosy.

Trend na kolorowe włosy u dzieci jest wręcz nieśmiertelny i pojawia się w każdym pokoleniu (nie łudźmy się, że nas ominie). Plusem jest to, że obecnie mamy sporo możliwości, a w drogeriach nie brakuje produktów, za pomocą których możemy całkowicie bezpiecznie i tymczasowo zmienić dziecku kolor włosów na ten wymarzony. Nie należy obawiać się oskarżeń o seksualizację swojej pociechy czy też robienia z niej „małej dorosłej” – kolorowe włosy można potraktować jako świetną wakacyjną atrakcję, która z całą pewnością zmyje się do rozpoczęcia roku szkolnego.

Jak farbować dziecku włosy?

Farbowanie włosów dziecku jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz – pod warunkiem, że zależy nam wyłącznie na tymczasowym efekcie. Jeśli nasza pociecha wyraża chęć permanentnej koloryzacji włosów, a my pochwalamy tę decyzję, to należy udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. 

Warto jednak pamiętać, że fryzjerzy na ogół nie rekomendują farbowania włosów u dzieci poniżej 13. roku życia ze względu na drażliwe substancje zawarte w farbach do włosów. Niemniej jednak, jeśli zależy nam wyłącznie na koloryzacji tymczasowej, np. na sezon wakacyjny, to z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie za pomocą powszechnie dostępnych produktów. Należy tylko pamiętać, by przestrzegać instrukcji widniejącej na opakowaniu danej farby.

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Polecamy

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Dojrzewanie to okres, w którym nastolatki przechodzą gwałtowne zmiany w ich ciele i równocześnie szukają swojego miejsca w świecie, którego jeszcze nie rozumieją. Do dorosłych za to dociera, że dotychczasowa instrukcja obsługi ich dziecka właśnie przestała działać, a nowej nie otrzymali.

Czytaj

Czym farbować dziecku włosy?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do tymczasowej koloryzacji włosów dzieciom. Różnią się one od siebie m.in. formą aplikacji, a także docelowym efektem – niektóre farby zmywają się już po jednym myciu, inne po kilku, a jeszcze inne po kilkunastu. Dużą popularnością cieszą się kredy do włosów, które zdadzą egzamin przy koloryzacji kilku pasemek bądź jedynie grzywki. Co ważne, są one bardzo łatwo zmywalne – wystarczy odrobina wody i szamponu, a po farbie nie będzie nawet śladu. 

Farbowanie włosów bibułą

Mogłoby się zdawać, że farbowanie włosów za pomocą bibuły lata sławy ma już za sobą, tymczasem przeżywa ono swój renesans, a coraz więcej osób – w tym również fryzjerów – dostrzega zalety tej metody rodem z lat 90. ub. wieku.

Do wykonania tej nieskomplikowanej procedury potrzebujemy zaledwie kilku rzeczy: miski z ciepłą wodą, bibuły o wybranym kolorze, rękawiczek, ręcznika papierowego i kubka. Na początku do miski z ciepłą wodą wkładamy kawałki bibuły i czekamy przez 5-10 minut aż woda zabarwi się na kolorowo. Następnie moczymy włosy dziecka w zabarwionej wodzie przez ok. 3 minuty, po czym rozprowadzamy ją po włosach. Na końcu całość spłukujemy letnią wodą i myjemy włosy naszej pociechy delikatnym szamponem. Po ich wysuszeniu możemy wspólnie  z dzieckiem cieszyć się efektem kolorowych włosów.

Szamponetki farbujące dla dzieci

Szamponetki do włosów są bezpieczną opcją na tymczasową koloryzację włosów u dziecka – nie niszczą ich, gdyż w ich składzie nie znajdziemy amoniaku. Tego typu produkty nie wnikają głęboko w strukturę włosów, a jedynie pokrywają ich ścianki, dając świetny, a przy tym nietrwały efekt, który utrzymuje się do ok. 8 myć. Co ważne, należy starannie dobrać kolor szamponetki – zwłaszcza w przypadku bardzo jasnych włosów dziecka. W przeciwnym razie pigment może zbyt głęboko wniknąć w ich strukturę, przez co powrót do naturalnego koloru może być długotrwały lub nawet niemożliwy. 

Spreje farbujące włosy dla dzieci

Obecnie na rynku najpopularniejszym produktem do farbowania włosów dzieciom są spreje, które charakteryzuje łatwa aplikacja. Wystarczy tylko rozpylić go na poszczególne pasma włosów z odległości 20-30 cm i dokładnie je wyczesać. Efekt utrzymuje się do pierwszego mycia, więc świetnie sprawdzi się jako forma jednodniowej atrakcji dla naszej pociechy.

Jak zmyć farbę z włosów dziecka?

Farby dające tymczasowy efekt zwykle zmywają się już po kilkukrotnym umyciu włosów szamponem (od 1 do 8 myć w zależności od użytego produktu). Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko pofarbowało włosy farbą permanentną bez naszej wiedzy, a efekt jest niezadowalający? W takiej sytuacji nie należy próbować domowych sposobów na zmywanie farby z włosów dziecka (np. za pomocą octu). Mogą one zniszczyć włosy dziecka. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się do fryzjera z prośbą o dekoloryzację, która również nie pozostanie obojętna dla włosów naszej pociechy. Jednakże przeprowadza pod okiem profesjonalisty zminimalizuje ich przesuszenie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź