Podróż z dzieckie Podróż z dzieckiem: w co zagrać w podróży? / iStock

Podróż z dzieckiem: w co zagrać w podróży?

Długa podróż z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej cierpliwego rodzica. Ale mamy dobrą wiadomość: wystarczy dobry plan, odpowiednie przygotowanie i odrobina kreatywności, aby wspólną męczarnię zamienić w niesamowitą, rodzinną przygodę.

Spis treści:

Podróż z dzieckiem – w co zagrać?

Kiedy twoje dziecko marudzi, że nudzi się w podróży, nie dawaj mu od razu do ręki tabletu! Najpierw zaproponuj mu tradycyjne gry i zabawy, które umilą mu podróż, dostarczą rozrywki i przede wszystkim sprawią, że podróż minie błyskawicznie. Jeśli prowadzisz i chcesz brać udział w zabawach, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze! Zabawy wymagające twojego zaangażowania i skupienia zostaw lepiej dla współpasażerów.  

Liczenie samochodów

To zabawa nie tylko dla małych fanów motoryzacji. Dziecko może liczyć pojazdy, które widzi na drodze.  

Karty

Poker, wojna, makao czy uno: gry karciane to świetna rozrywka dla starszych i młodszych.

Zgadywanie piosenek

Gra polega na odtwarzaniu kilku sekund piosenek, a dziecko musi odgadnąć, jaka to piosenka.

Zabawy słowne

Zagadki, kalambury słowne, szukanie słów w alfabecie czy gry słowne to świetna i rozwijająca rozrywka dla każdego. 

Quizy i pytania

Przygotuj zestaw pytań lub quizów, które będą rozrywką dla dzieci. Mogą to być zagadki logiczne, pytania z różnych dziedzin, zagadki matematyczne czy pytania dotyczące ich ulubionych filmów lub książek.

Kółko i krzyżyk

Gra najprostsza, nawet przedszkolak zrozumie zasady, a jeśli damy mu kilka razy wygrać, wciągnie go na dobre. Nie oszukujmy się – bywa, że trzeba się podłożyć. Przecież chodzi o zabicie czasu, a nie o sprowokowanie gigantycznej awantury. Grają dwie osoby, a dla urozmaicenia można zamienić symbole x i o na dowolne znaczki: biedronki, roześmiane buźki, inicjały imion graczy… Ich kaligrafowanie trochę potrwa, a każda chwila przybliża nas do celu podróży.

Statki

Rozrywka nieco bardziej wyrafinowana niż kółko i krzyżyk. Jedna partyjka potrafi zająć godzinę. Zazwyczaj potem pokonany domaga się rewanżu, a tymczasem kilometry niepostrzeżenie umykają. Statki, jako gra strategiczna, uczą planowania i dostosowywania planów do zmieniających się okoliczności. Pomagają też biegle opanować litery i cyfry, a rysowanie w malutkich kratkach planszy wymaga precyzji i skupienia.

Państwa i miasta

Zabawa dla zaawansowanych. Biegłych w pisaniu i wszechstronnie obytych. Tu liczy się wiedza ogólna i czas. Kategorie, w jakich będziemy się poruszać, można dostosować do preferencji graczy – jednych zadowolą klasyczne państwa, miasta, imiona i kolory, inni ucieszą się wymieniając zwierzęta i postacie z bajek. Możemy grać w dwie osoby, ale w przypadku tej gry im więcej uczestników, tym lepiej. Gdy trzeba wymyślić nazwę, jakiej nie podał nikt inny, poprzeczka idzie w górę. 

Kolorowanki

Kolorowanie ma wiele korzyści dla dzieci, takich jak rozwijanie zdolności motorycznych, kreatywności, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zaopatrz się w różnorodne kolorowanki zawierające motywy bajkowe, zwierzęce, roślinne. Dostosuj się do upodobań swojego dziecka. Jest fanem pojazdów? Kup kolorowankę, w której znajdzie on auta czy tramwaje do pokolorowania.   

Kiedy gry zmęczą, wytchnieniem będą audiobooki lub dostosowane do wieku dzieci podcasty. Słuchanie edukacyjnych audycji, bajek lub ciekawych książek sprawi, że podróż minie szybciej i milej.

Gry na smartfony i tablety dla dzieci podczas podróży

  1. “Minecraft: Pocket Edition”- jest to jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat.  Dzieci mogą tworzyć własne budowle i rozwiązywać zagadki.
  2. “Toca Life World”: To seria gier, w których dzieci mogą poznawać różne wirtualne światy. Jak zapewniają producenci: “W Toca Life World jesteś szefem i tworzysz takie historie, jakie chcesz. Możesz odwiedzić Miasto Bop, żywy obszar miejski z 8 różnymi lokacjami do poznawania, takimi jak fryzjer, centrum handlowe i strefa gastronomiczna, a nawet apartament. To świetne miejsce, aby zacząć tworzyć swój własny Świat!”
  3. “Angry Birds”:G racze strzelają ptakami w kierunku świń. Chodzo o to, żeby zlikwidować jak najwięcej świń. Jest prosta w obsłudze i dostępna w różnych wersjach.
  4. “Fruit Ninja”: polega na przesuwaniu palcem lub myszką po ekranie tak, żeby przeciąć jak najwięcej owoców, które wyrzucane są z dołu ekranu Jest to prosta, ale wciągająca gra, która może dostarczyć rozrywki na długie godziny.
  5. “Temple Run”: Temple Run 2 to nowa, ulepszona odsłona dobrze znanej gry typu „bieg bez końca”. Zadaniem gracza jest takie sterowanie bohaterem, by dobiegł jak najdalej w labiryncie, omijając przeszkody i przeskakując nad przepaściami, gdy goni go ogromna małpa. To ekscytująca gra, która sprawia dużo frajdy.
  6.  “Cut the Rope”: W tej grze dzieci muszą przecinać liny, aby karmić głodnego potwora o imieniu Om Nom. Zadaniem jest zdobycie jak największej liczby gwiazdek i pokonanie różnych poziomów. Ta gra z pewnością spodoba się najmłodszym.
  7. “Plants vs. Zombies”: W tej grze dzieci muszą bronić swojego ogrodu przed atakującymi zombie, sadząc różne rośliny, które mają różne umiejętności obronne. Jest to gra strategiczna i zabawna.

Baw się w samolocie!

Wybieraj gry, które nie zabierają zbyt dużo przestrzeni. I przede wszystkim, które nie zaburzą komfortu współpasażerów

  1. Zagadki: jedna osoba myśli o postaciach z filmów, bajek lub książek, a reszta musi zadawać pytania, aby odgadnąć o kogo chodzi. Można ograniczyć pytania do tak/nie, aby upraszczać grę.
  2. Opowieści: każda osoba dodaje kolejny fragment do historii, zaczynając od jednego zdania. Czasem zakończenie bywa bardzo zabawne!
  3. Matematyczne łamigłówki: dostosowane do wieku i możliwości dziecka zagadki matematyczne lub obliczenia. 
  4. Gra w słowa: każda osoba musi wymieniać słowo, które zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego słowa. Można ograniczyć tematykę słów, aby utrudnić zadanie, np.  zakaz używania imion czy innych nazw własnych. 
  5. Gry planszowe w wersji podróżnej: Wybierz gry planszowe, które mają wersję podróżną, z mniejszymi planszami i mniejszymi elementami. Przykłady to szachy, warcaby, Chińczyk, kalambury czy Scrabble.

Jak przygotować się na długą podróż z dziećmi?

Aby podróż była mniej stresująca i przyjemna dla wszystkich, trzeba się na nią odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie trasy i czasu podróży.  Powinniśmy wybrać trasy, które są komfortowe i wygodne dla dzieci, uwzględniając przerwy na posiłki, toaletę i odpoczynek. Kiedy już obierzemy właściwą trasę, zapakujmy niezbędne rzeczy dla dzieci: jak ubrania, pieluszki, jedzenie, przekąski, zabawki, książki, ulubione przedmioty i ukochanego pluszaka, bez którego nie zaśnie. Pamiętajmy, żeby przekąski były zdrowe i lekkostrawne.  

Kiedy już wszystko mamy, musimy uzbroić się w cierpliwość i gotowość na bycie elastycznym. Wielogodzinne siedzenie może być trudne dla dzieci. Dlatego ważne są postoje, podczas których dzieci mogą się odprężyć, poskakać i rozciągnąć.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź