Co na prezent dla dziewczynki? Oto 7 pomysłów na prezenty, które uczą niezależności i samoakceptacji! 7 pomysłów na prezenty dla dziewczynek

Co na prezent dla dziewczynki? Oto 7 pomysłów na prezenty, które uczą niezależności i samoakceptacji!

Spis treści:

To już ostatni moment, żeby skompletować świąteczne prezenty. Jaki prezent dla dziewczynki wybrać, by wzmocnić w niej poczucie własnej wartości, zachęcić do wnikliwej obserwacji otoczenia, a także pomóc zaakceptować swoją bądź czyjąś inność. Te propozycje spodobają się przedszkolakom, dziewczynkom z podstawówki i nastolatkom! I są na każdą kieszeń! 

W tym zestawieniu raczej nie znajdziesz prezentów, które pojawiają się w co drugim liście do Świętego Mikołaja. Nie znajdziesz zabawek wyjętych wprost z popularnych reklam, ani takich, które zajmują pierwsze miejsca w promowanych rankingach. Znajdziesz w nim za to pomysły na prezenty dla dziewczynki, które uczą niezależności i samoakceptacji, a także wpajają poczucie, że w życiu mogą zostać tym, kim chcą!

"Nie chcę mieć kręconych włosów" Anderson Laura Ellen

Kompleksy związane z własnym wyglądem nie przychodzą do nas wraz z wiekiem, one rodzą się w naszych głowach już od najmłodszych lat. Dzieci często manifestują niezadowolenie z pewnych cech swojego wyglądu, wołając: "O nie! Nie chcę mieć...!" albo pytając: "Dlaczego Kasia ma takie piękne..., a ja nie?". Odpowiednia lektura może być niezwykle skutecznym sposobem na odpędzenie takich negatywnych myśli i zrozumienie, że te pozornie znienawidzone cechy czynią nas wyjątkowymi.
Książka Laury Ellen Anderson, nagradzanej i cenionej autorki i ilustratorki literatury dla dzieci w przyjazny, zabawny i bardzo obrazowy sposób pomaga budować poczucie własnej wartości i wspierać relacje między rówieśnikami. Jej bohaterka oznajmia, że nie chce mieć kręconych włosów. Krzyczy: "Są poplątane, nie do rozczesania, są inne! To po prostu niesprawiedliwe!". Marzy o prostej i błyszczącej fryzurze. W tym celu przygniata swoje sprężynki stertą książek, moczy wodą a nawet prosi przyjaciół, by je ciągnęli w nadziei, że ta metoda poskutkuje. Niestety każda próba kończy się niepowodzeniem.

Wszystko zmienia się, gdy spotyka małą dziewczynkę z jedwabistą fryzurą, która mówi, że wszystko, czego pragnie, to mieć... kręcone włosy. Poprzez wspólną zabawę i wymianę doświadczeń dziewczynki nie tylko zaakceptowały, ale nawet polubiły swoje włosy. To zabawna i inspirująca opowieść o nauce kochania tego, kim jesteśmy.

Wiek: 2+
Cena sugerowana: 26,90 zł
Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Karty do gry „Niezwykłe kobiety” Mudpuppy

Talia kart do gry z niezwykłymi kobietami, które zmieniły świat. Wśród nich artystki: Maya Angelou, Lucille Ball, Frida Kahlo czy Ella Fitzgerald, przywódczynie: Cleopatra, królowa Elżbieta I, Indira Gandhi i Hillary Clinton. Nie mogło zabraknąć także Marii Curie-Skłodowskiej. Autorką pięknych i zabawnych portretów jest również kobieta – filipińska artystka Lydia Ortiz.

Dzięki urokliwym kartom dziewczynki nie tylko dowiadują się o sile, możliwościach i odwadze kobiet, ale również poznają różne drogi, którymi każda z nich może podążać, jeśli tylko chce. Przy czym każdą z tych dróg warto, by rodzic omówił w sposób dla dziecka zrozumiały. Karty rewelacyjnie sprawdzą się w domu i w podróży. Z tej serii dostępne są również puzzle, gra memory oraz zestaw magnesów.

Wiek: 4+
Cena: ok. 45 zł.
Producent: Mudpuppy

"Giler, trampolina i reszta świata" Agnieszka Chylińska

Najnowsza książka Agnieszki Chylińskiej opowiada historię chłopaka z autyzmem i alergiami pokarmowymi, który codziennie mierzy się ze swoimi słabościami. Giler jest inny niż reszta jego rówieśników. Nie lubi hałasu, niespodzianek, czasem nie jest pewny, czy istnieje. Jest też wyjątkowy – zna klucz do duszy każdego człowieka, ma niesamowitą umiejętność wydobywania ludzkiego dobra.

Giler jest bratem Zezi i Franka, o których również powstały książki. W tej części ich rodzice rozstają się. Mama nie czuje wsparcia ze strony swojego męża i postanawia od niego odejść. Rozwód rodziców przebiega jednak bez szkody dla rodzeństwa.

Historia o relacjach w rodzinie Zezików wzrusza, bawi i uczy. To doskonała lekcja akceptacji, empatii i wrażliwości nie tylko dla najmłodszych, ale również nieco starszych czytelników.

Tak o książce mówi sama jej autorka: To nie jest książka o tym jak się szarpać i walczyć o to, by wszystko w naszym życiu było takie jak chcemy. To książka o tym jak starać się żyć pogodnie pomimo trosk i problemów, których nie damy rady rozwiązać, a mimo to możemy nadal starać się być szczęśliwymi ludźmi.

Cena sugerowana: 36,90 zł
Wydawnictwo: Pascal

Gra planszowa "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie"

O tym, jak ważna jest inteligencja emocjonalna, jak zrozumienie swoich emocji i swobodna przestrzeń do ich wyrażania wpływa na późniejsze życie dziecka, rozmawiamy często z naszymi specjalistami. Inteligencja emocjonalna odpowiada za umiejętność przystosowania się do otoczenia, budowania udanych relacji czy radzenia sobie ze stresem i szybkiej adaptacji do nowych sytuacji. O emocjach trzeba i należy mówić. Dzięki grze "Odkrycia - poznać i zrozumieć siebie" poprzez zabawę można też uczyć się wyrażania swoich uczuć.

Gra zawiera 30 kart przedstawiających różne scenki z życia wzięte, 4 karty pytań, służące uczestnikom gry do zadawania dodatkowych pytań. Planszówka, stworzona przez psychoterapeutkę Arvick Baghramian,  pomaga dziecku zrozumieć samego siebie, swoje reakcje i konsekwencje swoich zachowań oraz nazwać swoje uczucia. Pozwala również odkrywać w sobie empatię, poprawia komunikację interpersonalną, rozwija umiejętność uważnego słuchania, jak i świadomego komunikowania międzyludzkiego oraz z samym sobą.

Wiek: 3+
Cena sugerowana: 122 zł
Producent: Epideixis

"Bose stópki. Joga dla dzieci" Filippa Odevall

Czas na propozycję, która nie tylko bawi i uczy, ale również zachęca do aktywności fizycznej. "Bose stópki" to bajkowe opowieści, w których znajdziemy konkretne pomysły na zabawy ruchowe, oddechowe i relaksacyjne. Jeśli na wczesnym etapie rozwoju dziewczynka nauczy się, że powinna głęboko oddychać, gdy coś ją denerwuje lub czegoś się boi, będzie w stanie lepiej radzić sobie z sytuacjami stresowymi. I jest duża szansa, że w przyszłości chętniej będzie podejmowała się nowych wyzwań.
"Bose stópki" to świetny poradnik i wprowadzenie w jogę. Dzięki tej książce praca ze swoim ciałem jest nie tylko świetną zabawą, ale też rewelacyjnym pomysłem na kreatywne spędzenie czasu. Oprócz opowieści znajdziecie w książce ciekawostki związane z jogą oraz szczegółowe opisy i ilustracje różnych pozycji jogi.

Elementy jogi wprowadzone do dziecięcych zabaw wspomogą harmonijny rozwój i uważność najmłodszych. Ćwiczcie z dziećmi w ciekawy i kreatywny sposób – niech naśladują oddychanie lwa, utrzymują równowagę jak surferzy i rozciągają swoje ciało niczym wąż.

Wiek: 2+
Cena sugerowana: 39,90 zł
Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

"Kosmiczne dziewczyny", Libby Jackson

Książka „Kosmiczne Dziewczyny” to 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu. Dowiemy się z niej o inżynierkach, uczonych, lekarkach, prawniczkach, menadżerkach, techniczkach, astronautkach i przedstawicielkach innych zawodów, które odegrały ważną rolę w misji posłania człowieka na księżyc. Od Ady Lovelace, która wymyśliła prototyp komputera, przez kobiety kryjące się za misjami Apollo, poprzez astronautki bijące rekordy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pionierki nauki wytyczające drogę na Marsa.
Opowieści o niezwykłych kobietach, które dzięki ciężkiej pracy, odwadze i bezkompromisowości wytyczyły drogę podróżom kosmicznym, są tylko kolejnym dowodem na to, że nauki ścisłe nie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Kobiety są silne, wspaniałe i mądre! To one przesuwają granice, do których dociera ludzkość! Jeśli chcesz, by Twoja córka dołączyła kiedyś do tego grona, podaruj jej tę książkę i pokaż, że niemożliwe nie istnieje!

Wiek: 10+
Cena sugerowana: 49,90 zł
Wydawnictwo Kobiece

"Cipkonotes" Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak

Na prezent dla nastolatek, które wchodzą w dorosłość, zaczynają odkrywać swoje ciało i poszukują na jego temat rzetelnej wiedzy, proponujemy fantastyczną publikację - "Cipkonotes". To poradnik, który łączy część teoretyczną z przestrzenią na własne zapiski, przemyślenia i opinie. Powstał we współpracy z seksuolożką, Izą Jąderek oraz z edukatorkami seksualnymi z Grupy Ponton.

"CIPKOnotes" to intymny i sensualny notes, w którym nastolatki znajdą garść informacji o żeńskich narządach płciowych, a przede wszystkim zachętę, aby zaprzyjaźniły się lub wzmocniły więzi ze swoim ciałem. Publikacja zachęca również do refleksji nad własną seksualnością, potrzebami i fantazjami seksualnymi.
Autorki poza odczarowaniem samego języka, w jakim rozmawiamy o miejscach intymnych, starają się pokazać, że są różne drogi i sposoby realizacji własnych potrzeb. Sporą część publikacji poświęciły tematowi osiągania przyjemności seksualnej, ale jednocześnie przyznały, że seksu w ogóle można nie uprawiać i nie powinno to podlegać ocenie.

Dzięki więzi z własnym ciałem i szczerym rozmowom z samą sobą nastolatki mogą nie tylko czuć się lepiej we własnej skórze, czerpać więcej radości i satysfakcji z życia seksualnego, ale i lepiej artykułować swoje potrzeby w relacjach, budować z partnerkami lub partnerami więź opartą na otwartości i wzajemnym szacunku. Ten notes pozwoli im w sposób bardziej pełny i świadomy celebrować swoją seksualność. Bez wstydu, oceniania (się), podlegania społecznej presji!

Wiek: 12+
Cena: 24,90 zł
Wydawnictwo: Septem

    Sprawdź powiązane tematy