Co na Dzień Matki, czyli dylematy dziecka i… taty! Co na Dzień Matki, czyli dylematy dziecka i… taty!

Co na Dzień Matki, czyli dylematy dziecka i… taty!

W wielu rodzinach obchodzony pod koniec maja Dzień Matki to jedno z piękniejszych i ważniejszych świąt w kalendarzu. Tradycyjnie obdarowujemy mamy kwiatami i laurkami, wręczamy im także drobny upominek. Co fajnego zrobić na Dzień Matki, by sprawić mamie przyjemność?

Spis treści:

Kiedy jest Dzień Matki?

Dzień Matki obchodzony jest na całym świecie i w wielu krajach przypada na drugą niedzielę maja. W Polsce obchodzimy go 26 maja. To wyjątkowe święto, które warto celebrować, bo to okazja, by podziękować mamie za wszystko, co robi. Choć najlepszym prezentem jest uśmiech, pamięć i płynące prosto z serca życzenia, zwykle staramy się, by towarzyszył im jakiś niewielki upominek. Zawsze może to być bukiet kwiatów, ale co jeszcze?

Co dać na Dzień Matki od dziecka?

Pytanie to spędza sen z powiek nie tylko dziecku, ale i tacie! Wszyscy doskonale wiemy, że wiele dziecięcych zamysłów bez wsparcia taty jest nie do zrealizowania. Niekiedy istotne są także kwestie finansowe, choć najpiękniejsze i najcenniejsze prezenty płyną prosto z serca i wcale nie muszą mieć materialnej wartości. 

Samodzielnie zrobiony prezent od dziecka na Dzień Matki

Mama najbardziej ucieszy się z samodzielnie przygotowanej przez dziecko laurki. Nie musi być idealna, perfekcyjna i nienagannie wykonana, najważniejsze są  szczere chęci, zaangażowanie i kreatywność. Warto postarać się, by laurka na Dzień Matki wyglądała inaczej niż wszystkie dotychczasowe. Z pomocą osoby dorosłej przedszkolak może przygotować wyjątkową wyklejankę czy przestrzenne serce. Oprócz laurki można podarować mamie:

 • kwiatek z bibuły,
 • pomalowany wazonik,
 • samodzielnie przygotowaną biżuterię,
 • pudełeczko na drobiazgi,
 • przyozdobiony kubek.

Prezent od nastolatka na Dzień Matki

Prezent od nastolatka na Dzień Mamy także nie musi być drogi i wyszukany. Świetnym pomysłem są samodzielnie przygotowane muffinki lub wyjątkowo przyozdobione kruche ciasteczka – najlepiej w kształcie serduszek. Doskonałym pomysłem są także bilety do teatru, za pomocą których podarujecie mamie niezapomniane chwile i wspólnie spędzony czas. Nastolatek może obdarować mamę ramką ze wspólnym zdjęciem lub samodzielnie przygotowaną świecą zapachową. Jeśli mama lubi słuchać muzyki, warto wręczyć jej płytę ulubionego zespołu. Z kolei tej, która uwielbia biżuterię, można podarować piękne kolczyki lub elegancką bransoletkę. Dobrym pomysłem jest również książka z dedykacją.

„Matki są osamotnione w ogniu krytyki” – mówi o mom shamingu socjolog dr Marta Bierca

Polecamy

„Matki są osamotnione w ogniu krytyki” – mówi o mom shamingu socjolog dr Marta Bierca

Niemal wszystko, co robią kobiety, poddawane jest ocenie, a krytykę słyszą przede wszystkim matki – głównie od innych kobiet. – Brakuje tolerancji, wsparcia, szacunku dla priorytetów innych niż nasze – zauważa dr Marta Bierca, socjolog, ekspertka Uniwersytetu SWPS, z którą rozmawiamy o zjawisku mom shamingu - krytykowaniu, ocenianiu i zawstydzaniu kobiet przez otoczenie oraz na udzielaniu im nieproszonych rad.

Czytaj

Co kupić mamie na Dzień Matki?

Wybierając prezent na Dzień Matki, warto kierować się jej zainteresowaniami. Co kupić mamie na Dzień Matki? Wiele mam to pasjonatki roślin, którym nowy i rzadko spotykany kwiat doniczkowy sprawi wiele przyjemności. Dobrym pomysłem jest kolorowy zestaw do pielęgnacji przydomowych roślin lub doniczka o nietypowym kształcie. Z kolei mistrzyni gotowania i pieczenia ucieszy się z pięknie przyozdobionej patery, dzięki której podawanie ciast będzie jeszcze przyjemniejsze. Bardziej praktycznym prezentem jest przykładowo zestaw foremek czy kamienny moździerz. Jeśli dysponujecie większym budżetem lub kupujecie zbiorowy prezent od wszystkich dzieci, możecie podarować robota kuchennego. Mama aktywna zawodowo ucieszy się z eleganckiej i stylowej torby, organizera, pióra czy etui na tablet. Każda mama potrzebuje chwili wytchnienia, odpoczynku i czasu tylko dla siebie. Voucher do kosmetyczki, na masaż przy relaksującej muzyce lub do spa to doskonały prezent, który pozwoli zregenerować siły.

Co zrobić na Dzień Matki poza prezentem?

W tym dniu na pierwszym miejscu warto postawić wspólnie spędzony czas, do którego laurka, drobny upominek czy bukiet kwiatów będzie pięknym dodatkiem. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto i wydawać dużej sumy pieniędzy, aby sprawić, by Dzień Matki był naprawdę wyjątkowy. Co zrobić na Dzień Matki? Spacer po parku, który zakończy się wizytą w ulubionej lodziarni czy cukierni to świetny pomysł na uczczenie tego dnia. Równie dobrze można wybrać się na rodzinną wycieczkę rowerową lub urządzić piknik ze słodkościami. Dzień warto zacząć od śniadania do łóżka, a zakończyć smaczną i wspólnie przygotowaną kolacją.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2