Co kupić na Dzień Nauczyciela? Co kupić na Dzień Nauczyciela? / Unsplash

Co kupić na Dzień Nauczyciela?

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela. Kilkaset tysięcy pracowników przedszkoli, szkół i uczelni z dumą obchodzi swoje święto. Już na początku października uczniowie organizują składki i rozważają, co kupić nauczycielowi na Dzień Nauczyciela. Podpowiadamy!

Spis treści:

Dzień Nauczyciela – skąd się wziął?

Dzień Nauczyciela tradycyjnie przypada 14 października. Choć większość uczniów pamięta o święcie swoich nauczycieli i wychowawców, to nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaka jest jego historia. Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. 

Choć w Polsce Dzień Nauczyciela nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zazwyczaj przebiega nieco inaczej i przybiera odświętny charakter. Organizowane są występy, apele, przedstawienia, a nauczyciele są obdarowywani przez uczniów kwiatami i drobnymi upominkami.

Co ciekawe, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest kilka dni wcześniej, bo 5 października. Ustanowiono go w 1994 roku na pamiątkę podpisania przez Międzynarodową Organizację Pracy oraz UNESCO Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.

Prezent na Dzień Nauczyciela – klasą czy indywidualnie?

Choć nauczyciele nie oczekują od uczniów prezentów, a jedynie miłego słowa i szczerego uśmiechu, to z całą pewnością ucieszą się z drobnego upominku. Co można kupić na Dzień Nauczyciela? Lepszym pomysłem jest prezent indywidualny czy od klasy? 

Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę kwestie finansowe rodziców. Składkowy upominek czy wspólnie podarowany duży bukiet kwiatów pozwoli uniknąć porównań, dzięki czemu żaden z uczniów nie poczuje się gorszy. 

Decydując się na indywidualny prezent, który ma bardziej osobisty charakter, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Oczywiste jest, że uczniowie prezentem obdarowują wychowawcę, a co z pozostałymi nauczycielami? Wręczenie drobnego upominku czy nawet niewielkiego bukietu kwiatów innemu nauczycielowi będzie okazją, by okazać mu szacunek, uznanie i podziękować za trud, jaki wkłada w naukę i wychowanie.

Co kupić na Dzień Nauczyciela?

Co podarować na Dzień Nauczyciela? Najważniejszy jest pomysł i szczere chęci, a nie wartość materialna prezentu. Kwiaty są doskonałym, ponadczasowym upominkiem, który sprawi przyjemność każdemu nauczycielowi. Są prezentem taktownym i bezpiecznym. 

Kolejnym uniwersalnym podarunkiem dla nauczycieli są słodycze, kawa lub herbata, które mają jeszcze jeden walor – smakowy. Czy prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy powinien różnić się od pozostałych? Co kupić wychowawcy na Dzień Nauczyciela? 

Wychowawca to nauczyciel, z którym uczniowie spędzają najwięcej czasu i najczęściej to jego darzą największą sympatią. To do niego uczniowie zwracają się z problemami, troskami i prośbami. Dlatego warto sprawić, by tego dnia poczuł się naprawdę wyjątkowo. Wychowawcy można podarować np. elegancki organizer, pióro wieczne, personalizowaną torbę czy etui na okulary z dedykacją. Dobrym pomysłem są ładnie udekorowane kosze prezentowe ze słodkościami. 

Co kupić na prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu? Podobnie jak nauczycieli w szkole, tak i przedszkolanki można obdarować kwiatami, słodyczami, słoiczkami z miodem. Jednak w tym przypadku doskonałym pomysłem jest prezent ręcznie robiony. 

Maluchy wspólnie z rodzicami mogą przygotować laurki, którymi obdarują panie w przedszkolu. Własnoręcznie przygotowana kartka będzie dla wielu nauczycieli najpiękniejszym i najbardziej wzruszającym prezentem.

Jaki wybrać prezent na Dzień Nauczyciela?

Chyba żaden z upominków nie sprawi nauczycielowi tyle przyjemności, jak przygotowany z myślą o nim. Dobrym pomysłem jest kubek lub filiżanka z oryginalną dedykacją. Do kompletu można dołączyć kawę, herbatę lub coś słodkiego. 

Uczniowie często kupują organizery, książki lub pióra wieczne. To oczywiście przepiękne upominki, jednak czasami warto wręczyć nauczycielowi prezent, który nie jest związany ze szkołą. Wysportowanemu nauczycielowi od wychowania fizycznego można podarować voucher na lot balonem, z kolei polonistce bilet do teatru. Dobrym i bezpiecznym pomysłem jest voucher do kawiarni czy piękna świeca zapachowa, która po ciężkim dniu w pracy pozwoli na chwilę relaksu. 

Prezent na Dzień Nauczyciela nie musi być kosztowny i drogocenny. Najważniejsze, by był podarowany z myślą o konkretnej osobie i prosto z serca.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź