Mama mierzy dziecko Mama mierzy dziecko/ iStock

Tato, kiedy będę duuuuży?

Spis treści:

Latem dzieci rosną jak na drożdżach. Z przykrótkich rękawów wystają długaśne ręce, a nogawki „długich” spodni kończą się nad kostką. Rosną i chcą to zobaczyć na własne oczy – wzrost dziecka najlepiej na pięknej miarce.

Po co właściwie kontrolować wzrost dziecka?

Poza oczywistym faktem skorygowania rozmiaru garderoby i równie prostym: żeby pękać z dumy, że tak urosło, są i powody zdrowotne. O ile w pierwszym roku życia rodzice skrupulatnie studiują tzw. siatki centylowe, gdzie czarno na białym widać, jak wzrostowo przedstawia się pociecha na tle rówieśników (a siatki te często stanowią obsesję pediatrów i ich jedyny i nieodwołalny punkt odniesienia), w późniejszych latach wrzuca się na luz i dziecię jest „państwowo” mierzone podczas kolejnych bilansów (dwu-, cztero-, sześciolatka…).  A stałe i w miarę stabilne – w ramach tego jednego czy dwóch centyli – przybywanie centymetrów jest jedną z oznak prawidłowego rozwoju. Warto więc choć mniej więcej wiedzieć, jak to z tym rośnięciem jest.

Jak sprawdzać wzrost dziecka? Miarka, która zainteresuje malucha!

Dzieci zwykle mają radochę ze zdobywania kolejnych poziomów na miarce. Jedne niecierpliwie czekają, aż dobiją do, dajmy na to, 120 centymetrów, inne mierzą się codziennie i marzą, żeby dosięgnąć gałęzi drzewa, szyi żyrafy czy dachu latarni morskiej. Bo miarki mogą być różne: drewniane albo plastikowe, do powieszenia albo naklejenia, z podziałką lub dające możliwość samodzielnego zaznaczania kolejnych „osiągnięć” za pomocą specjalnych znaczników, nowoczesne lub w stylu vintage, z dowolnym motywem i w dowolnym kolorze. Mierzymy więc ku (pro)zdrowotnej świadomości, ku pamięci i dla dobrej zabawy. Co innego opowiadać o centymetrach, a co innego je na własne oczy zobaczyć – na przestrzeni kilku lat to robi wrażenie.

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2