Czytamy dzieciom o ludzkim ciele
Spis treści:
Seria „Moje ciało”
Prosto i konkretnie. Z humorem i bez nachalnej dydaktyki. Książki o fizjologii i anatomii napisane dla najmłodszych przekazują dokładnie tyle informacji, ile dzieci potrzebują i są w stanie sobie przyswoić. W dodatku pełne są ciekawostek o ludzkim ciele i odpowiedzi na pytania, jakich nie zadałby sobie dorosły.
Co rozpala wyobraźnię maluchów? A chociażby zakaz grzebania w nosie i dziwaczna zarośnięta dziurka w brzuchu, która u każdego wygląda trochę inaczej. To właśnie dla nich przeznaczona jest seria „Moje ciało”, a w niej z należytą uwagą potraktowany „Pępek” i „Dziurki w nosie” oraz mrożący krew w żyłach „Strupek” i budzące największe emocje, ale wśród rodziców, „Piersi”.

„Ciało. Jak to działa”
W konsternację wprawiają was pytania o bekanie, ślinę i wymioty? Wymiękacie przy próbie wytłumaczenia dlaczego ziewamy? „Ciało. Jak to działa” to fascynująca podróż przez skomplikowaną maszynerię ludzkiego organizmu, gdzie nacisk położony jest na tematy zaskakujące, a jednocześnie najbardziej interesujące dzieci: dziwne odgłosy, substancje i procesy. Autorka tłumaczy te mechanizmy prosto i przystępnie, a do tego sypie ciekawostkami o ludzkim ciele jak z rękawa. Dla dociekliwych starszaków w sam raz.

„Moje ciało. Pytania i odpowiedzi”
Ważna jest treść, ale i forma. Książeczki z okienkami uwielbiają chyba wszystkie maluchy, a to rozwiązanie w encyklopediach sprawdza się świetnie. Jest pytanie? W okienku czeka odpowiedź.
„Moje ciało. Pytania i odpowiedzi”: podobno zebrano tu niemal wszystkie pytania dotyczące ludzkiego ciała, jakie zwykle zadają dzieci, jest więc nadzieja, że z konfrontacji z ciekawskim kilkulatkiem wyjdziecie obronną ręką. Forma pytań i odpowiedzi nie pozwala na wodolejstwo, jest więc konkret, w bardzo atrakcyjny sposób dla przedszkolaka podany.

„Rety! Jakie niesamowite jest ludzkie ciało”
Dzieci potrafią zapytać o zupełnie nieistotne z punktu widzenia dorosłego kwestie i zapamiętać przedziwne szczegóły (a potem wprawić w zakłopotanie nauczyciela i zdobyć uznanie kolegów). Który rodzic zastanawia się na przykład, ile czasu w ciągu całego życia człowiek spędza w toalecie, albo ile węgla zawiera ludzkie ciało? Odpowiedzi na te pytania i całe mnóstwo wprawiających w osłupienie, nie tylko najmłodszych, faktów na temat anatomii i fizjologii człowieka znajdziecie w książce „Rety! Jakie niesamowite jest ludzkie ciało”. To skarbnica wiedzy pozornie nieprzydatnej, a jednak rozbudzającej ciekawość i zachęcającej do dalszych poszukiwań. A wracając do ciekawostek o ludzkim ciele – wiecie ile kości ma człowiek? To nie takie proste, bo noworodek ma ponad 270 kości, a dorosły człowiek zaledwie 206. Wiedzieliście?
