Matka z dzieckiem na łóżku Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia, dlaczego / Pexels

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

Spis treści:

"Dobra matka będzie zawsze bawić się ze swoim dzieckiem! Więc muszę to robić, tak powinnam" - tak według Słowikowskiej myśli wiele z nas. Czy słusznie? Absolutnie nie! Psycholożka wyjaśnia, dlaczego zabawa na siłę nam nie służy i jak odmówić dzieciom zabawy.

Nic na siłę

Bywało tak, że bawiłaś się z dzieckiem, mimo że nie miałaś na to ochoty? Ten temat postanowiła poruszyć na swoim profilu na Instagramie psycholożka Dominika Słowikowska.

"Mam przeczucie, że każda z was choć raz w życiu była w takiej sytuacji.... jak się wtedy czułyście? To pytanie retoryczne, bo kiedy robimy coś wbrew sobie, na siłę – nie możemy czuć się dobrze" - podkreśla.

Pytanie jednak, w jaki sposób odmówić dziecku zabawy. Psycholożka tłumaczy, że podstawa to podejść do tego tematu z szacunkiem dla swoich potrzeb, emocji i granic.

Proste rozwiązania są najlepsze

"Gdyby tak powiedzieć dziecku wprost, że nie masz siły, że nie masz ochoty? Że może pobawisz się później albo nawet teraz, ale niech to będzie coś innego niż jeżdżenie autkami po torach, którego nie znosisz?" - podpowiada Dominika Słowikowska.

Jak tłumaczy, reakcja dziecka będzie zależała od jego wieku, choć odmowa zawsze będzie wzbudzała emocje. Według niej to jest nie do uniknięcia. Ale wiesz, czego uczysz dziecko w takich chwilach?

  • Dbania o swoje granice,
  • Akceptacji i szacunku do odmowy,
  • Opiekowania się innymi i szanowania potrzeb każdej ze stron.

"A jak będziesz się zmuszać... To czego wtedy uczysz? Zostawiam do przemyślenia. Chcę tylko, żebyś wiedziała, że nie musisz się zmuszać" - kwituje psycholożka.

Pomogę ci, mamo

Pomogę ci, mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską. Obserwuje go ponad 8 tys. użytkowników. "Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców" - tak siebie opisuje.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mam przeczucie, że każda z Was choć raz w życiu była w takiej sytuacji.... jak się wtedy czułyście? 🤔 . To pytanie retoryczne, bo kiedy robimy coś wbrew sobie, na siłę – nie możemy czuć się dobrze 😕 . ❓No ale jak odmówić dziecku zabawy? Dobra matka będzie zawsze bawić się ze swoim dzieckiem! Więc muszę to robić, tak powinnam❗️ . 🤔A gdyby tak podejść do tego tematu z szacunkiem dla swoich potrzeb, emocji i granic? . 🤔Gdyby tak powiedzieć dziecku wprost, że nie masz siły, że nie masz ochoty? . 🤔Że może pobawisz się później albo nawet teraz, ale niech to będzie coś innego niż jeżdżenie autkami po torach, którego nie znosisz? . Reakcja dziecka będzie zależała od jego wieku, choć Twoja odmowa zawsze będzie wzbudzała emocje.To jest nie do uniknięcia 🙅‍♀️ . ☝️ Ale wiesz czego uczysz dziecko w takich chwilach? . 💁‍♀️ Dbania o swoje granice. 💁‍♀️ Akceptacji i szacunku do odmowy. 💁‍♀️ Opiekowania i szanowania potrzeb każdej ze stron. . ❗️A jak będziesz się zmuszać... to czego wtedy uczysz? Zostawiam do przemyślenia... 💁‍♀️ . Chcę tylko, żebyś wiedziała, że nie musisz się zmuszać 💛 __________________________________________ #zabawazdzieckiem #czaszdzieckiem #emocje #zmęczenie #potrzeby #szacunek #powiedz #bycrodzicem #pomogecimamo

Post udostępniony przez Dominika Słowikowska (@pomogecimamo)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź