Pary jednopłciowe w Holandii będą mogły mieć dziecko dzięki surogatce Zdjęcie: iStock

Pary jednopłciowe w Holandii będą mogły mieć dziecko dzięki surogatce

Spis treści:

Holenderski program telewizyjny De Monitor poinformował, że od przyszłego roku w Holandii pary jednopłciowe, które chcą mieć dziecko, będą mogły skorzystać z pomocy surogatek. „Homoseksualni mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami, nie będą musieli już dłużej podróżować za granicę, aby skorzystać z pomocy surogatek zapładnianych z użyciem metody in vitro”.

Pary jednopłciowe a dzieci

To dobra wiadomość dla par jednopłciowych, które myślą o powiększeniu rodziny, szczególnie że do tej pory prawo holenderskie na to nie pozwalało.W Holandii usługa ma być na razie dostępna w dwóch klinikach. W pierwszej  nich, MC Kinderwens w Leiderdorp, będzie możliwość zapłodnienia jajeczek surogatki. W drugiej, Niij Gertegen, wymogiem do zapłodnienia in vitro, będzie dostarczenie jajeczek od członka rodziny np. siostry (pozwoli to na lepsze dopasowanie genetyczne).

„To szaleństwo, że pary jednopłciowe, ale też na przykład kobiety z problemami onkologicznymi, muszą wyjeżdżać za granicę, żeby spełnić swoje marzenia o posiadaniu dzieci” – oznajmił Marc Scheijven, dyrektor Nij Geertgen.

In vitro i pary jednopłciowe

Opcję wprowadzenia terapii in vitro dla par jednopłciowych rozważa również Centrum płodności w Zwolle oraz szpital VU w Amsterdamie. Jest to ważny temat, szczególnie że każdego roku kilkadziesiąt par zgłasza się do lekarza w związku z pragnieniem posiadania potomstwa, jak poinformował De Monitor,

„To duży krok naprzód. Ta wiadomość oznacza, że pary homoseksualne będą mogły mieć dziecko, zaś przyszłe surogatki otrzymają wsparcie najlepszych ginekologów” – przekazał Luc Nibbeling z fundacji Meer dan Gewenst, która wspiera homoseksualnych rodziców.

Opracowano na podstawie niedziela.nl

    Sprawdź powiązane tematy