Uciążliwe chrapanie. Co zrobić, kiedy partner ciągle chrapie

Chrapanie to uciążliwy problem – stanowi on dużą niedogodność przede wszystkim dla otoczenia osoby chrapiącej. Choć przez wielu ludzi odbierane jest jako nieszkodliwe, to chrapanie może być objawem poważnych dolegliwości wymagających leczenia. Co powoduje chrapanie i jak pozbyć się chrapania?

Spis treści:

Chrapanie – przyczyny i objawy

Najważniejszą przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Powoduje to wibracje języczka oraz podniebienia miękkiego, a co za tym idzie, powstawanie charakterystycznego i uciążliwego dźwięku podczas snu. 

Niektóre badania oceniają, że problem chrapania dotyczy nawet 30 proc. dorosłych. Chrapanie u osób dorosłych jest jedną z głównych składowych jednostki chorobowej, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Dotyka ona najczęściej osoby otyłe, przede wszystkim mężczyzn, przebiega z powtarzającymi się bezdechami w trakcie snu i prowadzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także patologicznej senności w ciągu dnia. 

Co powoduje chrapanie

Tym, co powoduje chrapanie mogą być m.in. alergia, która prowadzi do obrzęku ścian dróg oddechowych, otyłość, a więc obturacyjny bezdech senny, w którym nadmierna tkanka tłuszczowa uciska na gardło, zwężając jego światło, osłabiona siła mięśniowa związana na przykład z chorobami nerwowo-mięśniowymi, a także przerost migdałków podniebiennych. Nie bez wpływu może być również skrzywienie przegrody nosowej, które w znaczący sposób utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu.

Kto chrapie częściej i dlaczego

Jak się ocenia, w przedziale wiekowym 25-69 chrapie co czwarta Polka oraz prawie co drugi Polak. Problem chrapania dotyka częściej osoby otyłe, alergików, a także chorych z wadami układu oddechowego, m.in. ze wspomnianym już wcześniej skrzywieniem przegrody nosowej.

Jak poprawić sen dziecka?

Polecamy

Jak poprawić sen dziecka?

Dzieci, które śpią dłużej, potrzebują mniej kalorii, więc mają mniejszą skłonność do otyłości. Sen odpowiada za to, co dziecko myśli, czuje i jak funkcjonuje w otoczeniu. Szczególnie dla rozwijającego się organizmu to podstawa! Zobacz, jak poprawić sen dziecka.

Czytaj

Co na chrapanie?

Aby skutecznie zwalczać chrapanie, przede wszystkim należy stwierdzić, co stanowi jego przyczynę. W diagnostyce chrapania złotym standardem jest badanie polisomnograficzne. Podczas tego badania pacjent śpi podłączony m.in. do EEG, mającego na celu rejestrowanie fal mózgowych, i EOG, który odbiera ruchy gałek ocznych. Ponadto w badaniu wykorzystywane są przyrządy monitorujące ruchy klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza przez usta, a także wysycenie krwi tlenem w celu monitorowania spadków saturacji. Dzięki badaniu polisomnograficznemu lekarz może ocenić ilość wybudzeń w trakcie snu oraz epizodów spadku saturacji. Samo badanie służy m.in. do stwierdzania, czy pacjent choruje na obturacyjny bezdech senny. Jeżeli badanie wykluczy tą chorobę, trzeba skupić się na innych potencjalnych przyczynach, takich jak alergia czy też skrzywienie przegrody nosowej. 

Jak pozbyć się chrapania

Chrapanie potrafi nie tylko przysporzyć wielu problemów osobie chrapiącej, ale przede wszystkim stanowi ogromny problem dla domowników. Może to doprowadzić nie tylko do spadku nastroju, ale także problemów w związku czy małżeństwie. Nic więc dziwnego, że partnerzy osób chrapiących bardzo często zastanawiają się jak pozbyć się chrapania

Głównym sposobem walki z chrapaniem jest leczenie zabiegowe, które ma na celu plastykę podniebienia lub górnych dróg oddechowych. Co więcej, w związku z tym, że obturacyjny bezdech senny dotyka najczęściej osoby otyłe, niebagatelny wpływ na ograniczenie objawów ma również zrzucenie zbędnych kilogramów. Pamiętaj jednak, że istnieją różne przyczyny wywołujące chrapanie, dlatego też zawsze powinno się stosować do zaleceń lekarza. 

Domowe sposoby na chrapanie

Chociaż leczenie chrapania często wymaga pomocy lekarskiej, istnieją sposoby, które mogą załagodzić uciążliwe objawy. Domowe sposoby na chrapanie to m.in.:

  • odpowiednia pozycja podczas snu – zalecana jest pozycja boczna, przy której zapadanie się podniebienia występuje rzadziej niż w trakcie spania na plecach;
  • redukcja masy ciała – zmniejsza się tkanka tłuszczowa, która może zawężać światło gardła;
  • lekkostrawny posiłek przed snem – tłuste i ostre jedzenie może nasilać chrapanie;
  • rezygnacja z używek;
  • zwalczanie objawów ewentualnej alergii lub infekcji – łagodzi stan zapalny, który może odpowiadać za zwężanie światła gardła;
  • dobór odpowiedniej poduszki do snu – pomaga przyjąć odpowiednią pozycję podczas snu.

Leki na chrapanie

Farmakologiczne leczenie chrapania było przedmiotem wielu dyskusji. Oczywiście odgrywają one niewątpliwie dużą rolę, kiedy za wystąpienie chrapania odpowiada infekcja lub alergia, jednak w innych sytuacjach ich zastosowanie nie jest aż tak duże. 

W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego możliwe jest zastosowanie aparatu CPAP, który zapewnia stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, a przez to zapobiega zapadaniu się podniebienia miękkiego. Aparat ten zakładany jest na noc. 

W przypadku dolegliwości związanych z przerostem migdałków podniebiennych lub stwierdzenia skrzywienia przegrody nosowej konieczny jest zabieg chirurgiczny.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź