Obrzezanie. Co warto o nim wiedzieć? / iStock Obrzezanie. Co warto o nim wiedzieć? / iStock

Obrzezanie. Co warto o nim wiedzieć?

Obrzezanie jest zabiegiem, który mimo coraz większej popularności, w Polsce nadal pozostaje owiany tajemnicą. Choć większości z nas kojarzy się przede wszystkim z obrzędem religijnym, to niesie ze sobą również wiele korzystnych aspektów zdrowotnych. Co to jest obrzezanie oraz jakie są jego wady i zalety?

Spis treści:

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie to zabieg mający na celu usunięcie skóry napletka. Zabieg ten wykonuje się w momencie, kiedy napletek jest zwężony (i tym samym uniemożliwia odsłonięcie żołędzi) lub kiedy jest on za długi. Obrzezanie może być również wykonane po to, aby żołądź była stale odsłonięta. 

W jakim celu stosuje się obrzezanie?

Obrzezanie wykonywane jest ze wskazań medycznych lub na życzenie pacjenta. Wielu mężczyzn decyduje się także na obrzezanie ze względów estetycznych. Warto podkreślić, że zabieg ten jest silnie zakorzeniony w niektórych kulturach i religiach wywodzących się z Bliskiego Wschodu. 

Obrzezanie z przyczyn religijnych

Obrzezanie najczęściej kojarzone jest w Polsce z religiami. Mało kto wie jednak o istnieniu doniesień, że już starożytni Egipcjanie praktykowali ten zwyczaj. Współcześnie obrzezanie z przyczyn religijnych praktykuje się w judaizmie oraz islamie. 

Chociaż w głównym przekazie obrzezanie miało ograniczyć popęd seksualny oraz masturbację (uznawane religijnie za nieczyste), to miało ono również bardzo ważny aspekt higieniczny. Pozbawienie mężczyzny napletka zapobiegało gromadzeniu się nieczystości pod skórą, co było szczególnie istotne w czasach, kiedy dostęp do wody był mocno ograniczony, a znane nam dziś środki czystości nie istniały. 

Obrzezanie z przyczyn medycznych

W niektórych sytuacjach konieczne jest usunięcie napletka z powodów zdrowotnych. Najczęściej jest to związane z niemożnością odsłonięcia żołędzi, co może wystąpić w kilku sytuacjach klinicznych. Obrzezanie z przyczyn medycznych wykonuje się  takich w przypadkach, jak:

  • zwężenie napletka wrodzone, nazywane stulejką,
  • zwężenie napletka nabyte, związane z bliznowaceniem – dochodzi do niego np. w przypadku poparzeń krocza,
  • bolesne i utrudnione odsłanianie żołędzi w trakcie wzwodu, np. przy zbyt krótkim wędzidełku,
  • zbyt długi napletek,
  • załupek.

Jak wygląda zabieg obrzezania?

To, jak wygląda zabieg obrzezania, uzależnione jest nie tylko od wskazania, z jakiego jest on wykonywany, ale również od wieku pacjenta. W przypadku dorosłych mężczyzn zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Najpierw ma miejsce dezynfekcja prącia, a następnie ostrzykiwane jest ono środkiem znieczulającym. Zależnie od przyczyny lub życzenia pacjenta napletek usuwany jest częściowo lub całkowicie. W przypadku obrzezania niecałkowitego usuwany jest jedynie fragment skóry, który uniemożliwiał swobodne odsłonięcie żołędzi. W przypadku dzieci do wykonania zabiegu konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. 

W przypadku dorosłych mężczyzn nie trzeba szczególnie przygotowywać się do zabiegu, wystarczy jedynie podstawowa higiena narządów intymnych. Jeśli zabieg ma być wykonany pod narkozą, należy zastosować się do zaleceń lekarza i stawić się przed zabiegiem z pustym żołądkiem. Oznacza to nieprzyjmowanie pokarmów stałych na co najmniej 6 godzin przed zabiegiem oraz wody na przynajmniej 2 godziny przed operacją.

Wady i zalety obrzezania

Jak każdy zabieg medyczny, również obrzezanie wiąże się z potencjalnymi powikłaniami, a także wymiernymi korzyściami jego wykonania. W sytuacjach, w których obrzezanie wykonywane jest ze wskazań medycznych, zabieg pozwala na odsłonięcie żołędzi, a co za tym idzie, ustąpienie dolegliwości bólowych, które mogą mieć miejsce m.in. podczas kontaktów seksualnych. Co więcej, udowodniono, że obrzezani mężczyźni mają ok. 50 proc. mniejszą szansę na zakażenie wirusem HIV oraz HPV. Z tego też powodu WHO zaleca obrzezanie jako dodatkowy sposób ochrony przed zakażeniem wirusem HIV. 

Jeżeli obrzezanie wykonane było przez wykwalifikowaną osobę oraz przeprowadzone w odpowiednich warunkach, ryzyko groźnych powikłań jest bardzo małe. Do najczęstszych powikłań zalicza się m.in. sączenie z rany, ból przy odprowadzaniu napletka w początkowej fazie gojenia, rozejście się rany, powstanie krwiaka podskórnego czy też nasilone krwawienie z okolic rany. 

Rana związana z zabiegiem goi się ok. 2 tygodnie. W tym okresie należy pamiętać o odpowiedniej higienie okolic intymnych oraz wstrzymać się od kontaktów seksualnych oraz masturbacji. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź