Kobiece drobiazgi, czyli najlepsza biżuteria dla mamy / istock Kobiece drobiazgi, czyli najlepsza biżuteria dla mamy / istock

Kobiece drobiazgi, czyli najlepsza biżuteria dla mamy

Najlepsza biżuteria dla mamy to taka, która jest darem serca – jej męża, dzieci, przyjaciół, pamiątką najważniejszych zdarzeń w jej życiu, znakiem, że ją kochamy, cenimy jej dobroć i troskę, że nie zapomnimy o wszystkim, co dla nas uczyniła. Małe dzieci mogą ofiarować mamie dzieła własnych rąk, dorosłe – przedmioty ze szlachetnego kruszcu, które dzięki swej trwałości będą pamiątką na lata.

Spis treści:

Biżuteria dla mamy – nie tylko od dziecka

Kto może ofiarować mamie biżuterię? Z okazji narodzin potomka na pewno mąż, ojciec jej dziecka, a jako prezent wyrażający siłę uczuć do obdarowanej także dorosłe dzieci, ich dziadkowie, czyli rodzice mamy lub taty, a także przyjaciele rodziny – czyli wszystkie bliskie osoby, które są w stanie ponieść, czasami całkiem spory, koszt takiego prezentu. Podarek wręczany kobiecie wkrótce po narodzinach dziecka ma często charakter symboliczny – fundatorem jest wprawdzie ojciec maleństwa, ale prawdziwym ofiarodawcą naszyjnika czy bransoletki – synek lub córeczka, owoc miłości rodziców. Podarek w postaci biżuterii mogą sprawić córce czy synowej również dziadkowie niemowlęcia – chcą w ten sposób podkreślić, jak ważne jest dla nich kontynuowanie historii rodziny.

Biżuterię będącą dziełem ich własnych rąk mogą ofiarować mamie jej starsze dzieci, zarówno przedszkolaki, jak i młode nastolatki. Nieważne, że nie posiada ona wartości wyrażonej w walucie – jako najprawdziwszy dar serca bywa dla matki cenniejsza niż kolia z diamentami czy naszyjnik ze szmaragdów i rubinów.

Urodziny kobiety w ciąży. Jaki prezent dla ciężarnej będzie najlepszy?

Polecamy

Urodziny kobiety w ciąży. Jaki prezent dla ciężarnej będzie najlepszy?

Na urodziny nie wypada przyjść z pustymi rękami. Wybór prezentu jest zawsze niemałym wyzwaniem, a w przypadku kobiety w ciąży sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Czy każda przyszła mama ucieszy się z akcesoriów dla niemowlaka? Na jaki prezent dla ciężarnej się zdecydować?

Czytaj

Jaka jest najlepsza biżuteria dla mamy?

Biżuteria dla mamy powinna przede wszystkim sprawić jej przyjemność. Jeśli zatem wiemy, że kolekcjonuje ona precjoza w stylu secesyjnym czy art déco – zdecydujmy się na kolczyki, naszyjnik czy bransoletkę w tym właśnie stylu. Jeśli natomiast przywiązuję ona wagę do symboli, doskonałym wyjściem będzie przedmiot wyrażający radość i dumę z macierzyństwa, miłość do starszych dzieci, które są już na świecie, czy do męża – współtwórcy najważniejszego rodzicielskiego dzieła. 

Jakie symbole są wybierane najczęściej? Do najpopularniejszych należą te kojarzące się z samym faktem narodzin, np. stópki noworodka. To symbol uniwersalny, który można zamówić jeszcze przed narodzinami maluszka, bowiem nie mówi nic o jego płci. Ta zresztą w dobie badań USG jest często znana już przed porodem, choć zdarzają się pomyłki. Motyw stópek może pojawić się na kolczykach czy zawieszce do bransoletki lub łańcuszka.

Bardzo popularny motyw, symbol miłości i troski, to oczywiście serce. Innym, który ma zapewnić szczęście w życiu, jest czterolistna koniczynka. Osoby religijne wybierają często wizerunek anioła symbolizującego Bożą opiekę i troskę albo decydują się na medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej. 

Oprócz srebra i złota kolorem dominującym w biżuterii dla mam jest biel. Symbolizuje ona czystość, niewinność, doskonałość, dlatego oprócz kamieni szlachetnych o tej barwie jubilerzy w precjozach dla mam wykorzystują często perły. Nie musi to być oczywiście cały ich sznur, ale np. pojedyncza perła oprawiona w szlachetny kruszec – taka w kolorze pudrowego różu uważana jest za idealny podarunek po narodzinach córeczki. 

Najlepsza biżuteria dla mamy, którą mogą jej ofiarować dorosłe dzieci, to ta przypominająca ten okres życia, gdy bardzo potrzebowały jej bliskości i były nią obdarowane. To np. bransoletka symbolizująca czasy, gdy trzymały ją za rękę, naszyjnik kojarzący się z obejmowaniem mamy za szyję czy kolczyki przywołująca wspomnienia zwierzeń szeptanych do ucha. 

Biżuteria z kobiecego mleka

Ten rodzaj biżuterii, coraz bardziej popularny wśród młodych mam, oferuje kilka firm jubilerskich – ich adresy łatwo znaleźć w Internecie. Biżuteria z kobiecego mleka odpowiada na potrzeby kobiet, które uważają czas karmienia piersią za najpiękniejszy w życiu, będący najpełniejszym świadectwem ich wyjątkowej więzi z nowonarodzonym synkiem czy córeczką. Na stronach wspomnianych firm znajdziemy opis procedury pobrania mleka, które następnie zostanie poddane odpowiedniej obróbce. Otóż po ściągnięciu niewielkiej ilości mleka należy je podgrzać, przelać do torebki foliowej ze strunowym zamknięciem i zamrozić, a po rozmrożeniu przesłać do producenta biżuterii. Mleko jest następnie łączone z żywicą jubilerską i umieszczane w formie, w której pozostaje przez jedną do trzech dób. Następnie uzyskanej w ten sposób masie jubiler nadaje kształt, szlifuje ją i lakieruje. Po 5-6 tygodniach wyrób jest gotowy do odbioru. 

Choć praktyka ta uważana jest za kontrowersyjną, w podobny sposób utrwalić można np. fragmenty pępowiny, trzeba tylko zadbać, by nie zostały one uznane za medyczny odpad. Niektóre kobiety decydują się na zakonserwowanie w żywicy jubilerskiej pierwszych kosmyków włosów dziecka, a czasem także koronki ze ślubnej sukni czy welonu lub muszelek znalezionych na plaży podczas podróży poślubnej. 

Biżuteria z grawerowaniem

Grawerowanie, grawerunek to napis lub rysunek wykonany na twardym materiale, np. metalu czy minerale przez grawera, czyli rzemieślnika zajmującego się ryciem owych napisów. Popularnie funkcjonuje nazwa „biżuteria z grawerem”, ale nie jest ona poprawna pod względem językowym. 

Jakie napisy najczęściej graweruje się na biżuterii dla mamy? Jeśli jest to podarunek z okazji narodzin dziecka, najczęściej jego imię i datę urodzin. Inne popularne napisy to: „ Witaj na świecie”, „Szczęśliwa mamusia”, „Czekaliśmy i udało się!”. Często grawerowanymi symbolami są wspomniane już stópki maleństwa oraz, coraz bardziej popularny, wzór chemiczny serotoniny, czyli hormonu szczęścia (C₁₀ H₁₂ N₂O). 

Jeśli biżuterię z grawerunkiem chcą podarować mamie dorosłe dzieci, wybierają przeważnie swoje imiona lub napisy „Dla kochanej mamy” , „Najlepsza mama na świecie”, „Tam jest dom, gdzie jest mama” czy „Dziękuję ci, mamo”. Czasem wybierają też fragment wiersza na Dzień Matki, którego nauczyły się jeszcze w przedszkolu. 

Biżuteria z rysunku dziecka

To doskonały pomysł, jeśli chcemy, by podarek dla mamy był unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Czy rysunek dziecka, na podstawie którego zostanie zaprojektowany wisiorek lub plakietka, musi być perfekcyjny, świadczący o nieprzeciętnym talencie naszej pociechy? Absolutnie nie! Dobrze, jeśli wyróżnia go charakterystyczna dla malucha kreska, jeśli wyraża jego uczucia, temperament, nastrój. Adresy firm tworzących taką biżuterię łatwo znaleźć w Internecie. Wystarczy przesłać do nich rysunek dziecka, a po uzyskaniu odpowiedzi, że można go przetworzyć w jubilerskie dzieło sztuki, ustalić z artystą szczegóły i cenę. Nie jest ona niska, bowiem są to przedmioty wymagające ręcznego, precyzyjnego wykonania i użycia szlachetnego materiału.   

Biżuteria z rysunkiem dziecka to doskonały prezent nie tylko dla mamy, ale także dla babci czy dziadka (można mu podarować np. spinki do mankietów), dla których twórczość wnuków jest prawie zawsze powodem do dumy.

Biżuteria dla mamy – na co zwracać uwagę?

Jeśli dziecko ofiarowuje mamie naszyjnik z pokolorowanego makaronu czy broszkę z wypalonej w piekarniku modeliny, liczy się tylko serce włożone w wykonanie tego przedmiotu. Ale gdy jest to pamiątka, która będzie z pieczołowitością przechowywana przez lata, wybieramy przeważnie któryś ze szlachetnych metali (złoto, srebro, platyna). A ponieważ istnieje cały wachlarz materiałów, które są ich imitacją, warto zaopatrywać się w biżuterię w godnych zaufania sklepach, dających gwarancję, że kupiliśmy np. złoto, a nie jego podróbkę, czyli tombak. 

Jak rozpoznać metal szlachetny? Mówi o nim próba, która powinna być wygrawerowana na danym przedmiocie. O wyrobie z metalu szlachetnego mówimy wtedy, gdy zawiera on określoną przez jubilerów ilość kruszcu. Nie musi to być 100 proc. –wyroby ze złota to te, które zawierają go minimum 33,3 proc. (próba 333), a ze srebra – min. 80 proc. (próba 800). Pozostałe składniki stopu zapewniają m.in. jego twardość. Oprócz próby na wyrobie jubilerskim powinien znaleźć się znak imienny wytwórcy – są to np. litery czy inicjały umieszczone w prostokącie czy owalu. W którym miejscu go szukać? W pierścionkach wewnątrz obrączki, w łańcuszkach i bransoletkach przy zapięciu, w wisiorkach i kolczykach na ich spodzie. Popularnym sposobem sprawdzenia prawdziwości złota jest przyłożenie do niego magnesu – jeśli przyciągnie on kolczyki czy pierścionek, mamy niestety do czynienia z podróbką. Inny, nieco ryzykowny to ugryzienie danego przedmiotu. Gdy zostaną na nim ślady zębów, nie jest to na pewno metal szlachetny.

Kupując biżuterię z diamentami (czasem próbują je udawać cyrkonie) poprośmy o certyfikat potwierdzający autentyczność kamienia szlachetnego. Gdy sprzedawca go nie ma, zrezygnujmy z zakupu. Nawet jeśli kamień jest diamentem, może on pochodzić z przemytu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź