Gadżety erotyczne – uatrakcyjnienie związku czy perwersja? Gadżety erotyczne – uatrakcyjnienie związku czy perwersja?/ Pexels, fot. Cottonbro

Gadżety erotyczne – uatrakcyjnienie związku czy perwersja?

Gadżety erotyczne dla jednych są nie do przyjęcia, dla innych stanowią sposób na podgrzanie atmosfery w sypialni. Stosować je czy nie? Tę decyzję każda para podejmuje samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że w seksie najważniejsza jest relacja, a zabawki erotyczne to tylko dodatek.

Spis treści:

Ile ludzi – tyle potrzeb

Sięgamy po gadżety erotyczne, aby urozmaicić życie seksualne, rozbudzić fantazje erotyczne, doświadczyć czegoś nowego. Jednak przed zaprezentowaniem tej szczególnej zabawki drugiej osobie warto upewnić się, czy w ogóle trafia to w jej gust i nie stanowi przekroczenia osobistych granic. Może się okazać, że partner/partnerka nie ma ochoty na eksperymentowanie w łóżku, nie jest na to gotowa/y bądź preferuje inne rozwiązania. Dlatego kluczowa jest komunikacja. 

Rozmowa o seksie może okazać się wyzwaniem, ale wiele ułatwia i, co ważne, pozwala uniknąć nieporozumień. W dodatku to świetny sposób na zacieśnienie relacji bliskości i partnerstwa, a także najkrótsza droga do poprawy życia seksualnego.

Seks jako przyjemna zabawa

Współżycie spełnia trzy zasadnicze funkcje:

 • biologiczną (prokreacyjną), 
 • psychologiczną (budowanie więzi),
 • socjologiczną (rozrywkową). 

Każda z nich jest równie ważna i dopiero gdy są wspólnie realizowane, zapewniają integralne, satysfakcjonujące życie seksualne. Zadowolenie ze współżycia i własnej seksualności przynosi większą otwartość na zmiany, a w efekcie przeciwdziałanie rutynie i nudzie w łóżku. Seks jest elementem relacji z drugą osobą, ale też formą zabawy. Ma dostarczać rozrywki, przyjemności i satysfakcji. Jeśli mogą w tym pomóc gadżety erotyczne, to może warto z nich skorzystać?

A ty, jako dorastająca dziewczyna, czego nie usłyszałaś od swojej mamy na temat cielesności, okresu czy seksu? Edukacja seksualna w domu

Polecamy

A ty, jako dorastająca dziewczyna, czego nie usłyszałaś od swojej mamy na temat cielesności, okresu czy seksu? Edukacja seksualna w domu

Edukacja seksualna zaczyna się w domu, choć historie wielu z nas pokazują, że zaczyna się ona dopiero po wyjściu z niego. Przemilczane "te" tematy, stawianie dziecka w sytuacji zawstydzenia lub zażenowania, zasłanianie oczu przy miłosnej scenie w filmie. "Przecież to dopiero dziecko", można usłyszeć od rodziców, których model wychowania pomija kwestie "przeznaczone dla dorosłych". A przecież ciało to nie tylko sprawy dotyczące seksu. Co z okresem, co z anatomią, co ze zmianami wynikającymi z dojrzewania?

Czytaj

Czym są gadżety erotyczne?

Gadżety erotyczne to szeroka gama różnorodnych produktów przeznaczonych do urozmaicenia współżycia seksualnego. Można podzielić je na trzy grupy:

 • zabawki erotyczne dla niej,
 • zabawki erotyczne dla niego,
 • zabawki erotyczne dla pary.

Po co używa się gadżetów erotycznych 

Gadżety erotyczne spełniają najróżniejsze funkcje. Niektóre, jak słynne kajdanki z futerkiem, pozwalają ożywić fantazje seksualne. Inne są przeznaczone do stymulacji i masażu stref erogennych, czyli obszarów ciała wrażliwych na dotyk. Głównym ich celem jest dawanie radości z seksu. Służą do zabawy i dostarczania przyjemności, ale nie można ich traktować jak recepty na udane życie seksualne. 

Jeśli pojawiają się problemy w związku, zamiast do sex-shopu lepiej udać się do seksuologa lub terapeuty. Zrozumienie własnej seksualności, odbudowanie deficytów osobowościowych, uporanie się z traumą wymagają odwagi, pracy i cierpliwości, ale przynoszą długofalową poprawę. Gadżety erotyczne można porównać do czekolady. Zapewniają szybką przyjemność, ale w nadmiarze szkodzą, zwłaszcza gdy występują jakieś zaburzenia.

Zabawki erotyczne, czyli uatrakcyjnienie pożycia

Gadżety erotyczne mogą być świetnym uzupełnieniem życia intymnego, a szeroki asortyment pozwala wybrać coś pozostającego w zgodzie z przekonaniami i preferencjami użytkownika. Oprócz zabawnych akcesoriów, kostiumów i bielizny w sex-shopach można dostać również świece zapachowe, olejki do masażu, perfumy i afrodyzjaki, a także lubrykanty. To świetny sposób na rozkręcenie gry wstępnej, ale znajdzie się też sporo dodatków na później.

Zabawki erotyczne dla niej 

Jakiś czas temu, za sprawą Charlotte z „Seksu w wielkim mieście”, najsłynniejszym gadżetem erotycznym był wibrator-królik. Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się stymulatory soniczne oraz dilda. To sztuczne penisy, pozbawione efektu wibracji czy pulsacji, za to wodoodporne. Warte uwagi są również kulki gejszy, które oprócz tego, że wzbogacają życie intymne, pozwalają też trenować mięśnie dna miednicy. Podobną funkcję mają jajka wibrujące. Te sterowane smartfonem można wykorzystać podczas seksu na odległość. 

Zabawki erotyczne dla niego 

Równie bogaty jest asortyment przeznaczony dla panów. Wśród zabawek erotycznych dla niego oprócz masturbatorów dostępne są także masażery prostaty (to gruczoł uznawany za męski punkt G) oraz nakładki na penisa (ringi i pierścienie) poprawiające ukrwienie i wydłużające czas trwania erekcji. Dostępnych jest sporo gadżetów działających w tym zakresie. To m.in. lassa, żele, sera i inne lubrykanty, a także pompki erekcyjne. 

Ciekawe zabawki erotyczne dla par 

Romantyczny wieczór rozpoczęty od zmysłowego masażu, a może coś bardziej kreatywnego? Szeroki wybór gadżetów erotycznych inspiruje do tego, aby zaaranżować coś ciekawego i nieoczekiwanego. Kajdanki, szarfy i liny, zestawy piórek erotycznych, maski, opaski na oczy, a nawet huśtawki – to tylko kilka wybranych przykładów. Oprócz klasycznych zabawek erotycznych dla par warto wspomnieć jeszcze gry towarzyskie i pięknie ilustrowaną kamasutrę.

Gadżety erotyczne – czy warto?

Czy warto inwestować w gadżety erotyczne? To zależy od osobistych preferencji, przekonań oraz motywacji. Najważniejsze, aby nie robić nic na siłę, w niezgodzie ze sobą czy też zdaniem partnera/partnerki. Zabawki erotyczne mogą być doskonałym urozmaiceniem seksu, zwłaszcza gdy pojawiają się rutyna i nuda. Odpowiednio dobrane (i dobrej jakości!) zapewnią świetną zabawę, a być może nawet niezapomniane doznania. O tym jednak najczęściej przesądza uczucie i relacja partnerska. Cała reszta to tylko dodatek.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź