Dyspareunia – ból podczas stosunku. Jak sobie z nim radzić Dyspareunia – ból podczas stosunku. Jak sobie z nim radzić / Pexels.com

Dyspareunia – ból podczas stosunku. Jak sobie z nim radzić

Ból podczas stosunku to problem, z którym zarówno kobiety jak i mężczyźni borykają się stosunkowo często. Niestety nierzadko, w obawie przed opinią partnerki lub partnera, osoby dotknięte tą dolegliwością pozostają z tym problemem zdani sami na siebie. Czym jest dyspareunia i jak leczyć ból podczas stosunku?

Spis treści:

Kiedy seks nie jest przyjemny…

Większości z nas seks kojarzy się z przyjemnym doświadczeniem. Niestety nie jest to reguła. W niektórych sytuacjach stosunek płciowy może wiązać się z różnymi dolegliwościami bólowymi, które skutecznie uniemożliwiają czerpanie przyjemności z seksu. Jest to problem, który w większości dotyka kobiety, jednak również w przypadku mężczyzn nie jest on aż tak rzadki. Dyskomfort podczas zbliżeń absolutnie nie powinien stanowić tematu tabu, gdyż może to prowadzić nie tylko do unikania kontaktów seksualnych oraz obniżenia nastroju, ale także do powikłań związanych z nieleczeniem dolegliwości powodujących ból podczas stosunku.

Ból jajników w ciąży – co oznacza i jakie są przyczyny?

Polecamy

Ból jajników w ciąży – co oznacza i jakie są przyczyny?

Kobiety ciężarne często skarżą się na bóle podbrzusza. W większości przypadków nie zwiastuje to nic groźnego, ale czasami może być objawem schorzenia wymagającego lekarskiej interwencji. Co może oznaczać ból jajników w pierwszych tygodniach ciąży? Jak objawia się zapalenie przydatków?

Czytaj

Co to jest dyspareunia

Dyspareunia to określenie opisujące dolegliwości bólowe pojawiające się podczas próby penetracji lub w trakcie jej trwania. Zwykle związana jest nie tylko z czynnikami biologicznymi, ale także psychicznymi czy też rodzajem praktyk seksualnych. Bardzo ważne jest, aby zaobserwować, czy ból pojawia się przy każdym zbliżeniu oraz czy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, np. krwawienie z dróg rodnych lub upławy. Jeżeli problem się powtarza, nie należy go bagatelizować, gdyż może to być objaw choroby wymagającej specjalistycznego leczenia. 

Ból podczas stosunku – przyczyny i rodzaje

Ustalenie przyczyny bólu podczas stosunku wymaga najczęściej zebrania dokładnego wywiadu przez ginekologa, a także przeprowadzenia badania ginekologicznego. Ból może być spowodowany zarówno przez czynniki biologiczne, takie jak infekcja, endometrioza, wady anatomiczne w obrębie narządów rodnych albo suchość pochwy, jak i przez czynniki psychologiczne, np. trudne doświadczenia związane z seksem w przeszłości. Niekiedy przyczyną mogą być również praktyki seksualne, które stosujesz ze swoim partnerem. 

Ból podbrzusza podczas stosunku

Ból podbrzusza podczas seksu może mieć wiele przyczyn. W takiej sytuacji lekarz bierze najczęściej pod uwagę endometriozę, zapalenie przydatków, torbiele jajnika, infekcje układu moczowego, wady anatomiczne dróg rodnych. W przypadku wystąpienia bólu podbrzusza podczas stosunku skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Ból jajników podczas stosunku

Kobiety skarżą się niekiedy na ból jajników podczas stosunku. Dolegliwości te nie zawsze jednak związane są z tym narządem, a ból może być mylnie lokalizowany w tej okolicy podbrzusza. W większości przypadków przyczyną tego typu dolegliwości bólowych są te same przyczyny, które brane są pod uwagę w przypadku bólu podbrzusza, a które zostały wymienione w poprzednim akapicie.

Pieczenie pochwy po stosunku

Dolegliwości bólowe pochwy występujące w trakcie zbliżenia to częsty problem, z którym kobiety zgłaszają się do ginekologa. Niekiedy wywołane są one skurczem mięśni dna miednicy, który następuje bezwiednie, co bardzo utrudnia penetrację. Zjawisko to określane jest jako pochwica, a jeżeli obecne są również dolegliwości bólowe, możemy mówić o dyspareunii. Pieczenie pochwy po stosunku może wynikać z:

  • infekcji bakteryjnej lub grzybiczej,
  • nieprawidłowych praktyk seksualnych,
  • zbyt szybkiej penetracji bez odpowiedniego przygotowania, 
  • suchości pochwy spowodowanej na przykład zaburzeniami hormonalnymi lub wadami anatomicznymi w jej obrębie.

Jak leczyć ból podczas stosunku

Leczenie i zwalczanie bólu podczas stosunku wymaga diagnostyki oraz stwierdzenia, co stanowi główną przyczynę dolegliwości. W tym celu niekiedy konieczna jest nie tylko wizyta u ginekologa, ale także u seksuologa lub psychologa. Bardzo ważne jest, aby na tego typu wizyty udawać się z partnerem, gdyż problem, jakim jest ból podczas stosunku, dotyka obydwie osoby. 

Od strony ginekologicznej konieczne może być wykonanie USG jamy brzusznej a także USG przezpochwowego, badanie biocenozy pochwy, wykonanie posiewu moczu, a także przeprowadzenie dokładnego badania ginekologicznego. W zależności od przyczyny lekarz może zalecić stosowanie miejscowych środków znieczulających, żeli intymnych, leków rozluźniających mięśnie macicy lub miejscową terapię hormonalną. Bardzo ważna jest również odpowiednia edukacja seksualna obojga partnerów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź