Chrissy Teigen Chrissy Teigen/ Zdjęcie: Frazer Harrison/Getty Images for The Recording Academy

Chrissy Teigen: dzięki tabletkom z łożyskiem uniknęłam depresji

Spis treści:

Kolejna gwiazda przyznała się do spożywania tabletek z łożyskiem. Metoda ta jest nazywana placentofagią. Chrissy Teigen zakomunikowała, że po urodzeniu drugiego dziecka czuła się szczęśliwa i uniknęła depresji, ponieważ zażywała tabletki łożyskowe. Celebrytka twierdzi, że to przyczyniło się do jej lepszego samopoczucia. – Łożysko jest produktem odpadowym. Zjedzenie łożyska nie zapobiega depresji poporodowej – twierdzą natomiast lekarze.

Placentofagia - Chrissy Teigen I jej eksperyment z jedzeniem łożyska

Chrissy Teigen, która w maju urodziła drugie dziecko, powiedziała w wywiadzie dla CBS, że tym razem czuła się znacznie lepiej, bo postawiła na zjedzenie własnego łożyska. 32-latka twierdzi, że tabletki z placentą zapobiegły depresji poporodowej.

Teigen nie jest pierwszą gwiazdą, która głośno mówi o placentofagii. Metodę tę stosowały między innymi: Kim i Kourtney Kardashian, Tia i Tamara Mowry, Katherine Heigl, January Jones, Alicia Silvestone, Holly Madison, Nikki Reed, Blac Chyna i Padma Lakshmi. Celebrytki zachwalają tabletki łożyskowe, promując je jako środek zapobiegania depresji poporodowej. Uważają, że łożysko zawiera cenne witaminy i hormony, które poprawiają samopoczucie.

Placentofagia czyli jedzenie łożyska – co na to lekarze?

Lekarze twierdzą , że niewiele jest dowodów na poparcie tego trendu, istnieje natomiast wiele zagrożeń. W ubiegłym roku Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowało, że pewien noworodek dostał zakażenia krwi od matki, która brała tabletki z łożyskiem skażone bakteriami. University of Nevada w Las Vegas opublikował wyniki badań, pokazujące, że tabletki z łożyskiem nie mają wpływu na życie psychiczne matki. .

Naukowcy z University of Nevada w Las Vegas poddali badaniu 12 kobiet, które zażywały kapsułki łożyskowe oraz 15 osób, które otrzymywały placebo. Badany był wpływ kapsułek na zdrowie, zwłaszcza ich zdolność do zapobiegania depresji poporodowej. Wyniki wskazały, że kapsułki nie przyczyniły się do zmniejszenia objawów choroby.

Wcześniej przeprowadzono badania na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu. Wyniki wskazały, że tabletki z łożyskiem nie posiadają wystarczającej ilości składników odżywczych, takich jak: żelazo, cynk, selen, aby poprawić zdrowie kobiet. Mogą natomiast powodować drgawki i komplikacje zdrowotne, ponieważ mogą gromadzić w sobie metale ciężkie. „Łożysko jest produktem odpadowym” – uważają naukowcy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź