Burczenie w brzuchu – jakie mogą być przyczyny? Przeciwdziałanie burczeniu i bulgotaniu w brzuchu
Spis treści:
Burczenie w brzuchu po jedzeniu – przyczyny
Burczenie w brzuchu zwykle jest naturalnym zjawiskiem, które nie oznacza żadnych problemów zdrowotnych. Pojawia się w czasie trawienia treści pokarmowej przesuwanej przez skurcze mięśni ściany jelita. Głośne, długotrwałe i powodujące dyskomfort burczenie w jelitach i brzuchu może jednak świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, np. chorobie wrzodowej czy nietolerancji pokarmowej.
Burczenie w brzuchu fizjologicznie (naturalnie) pojawia się po spożyciu posiłku. Procesy trawienne powodują, że zawartość przewodu pokarmowego przesuwana jest do dalszych odcinków poprzez silne skurcze mięśni ściany jelita. Burczenie w brzuchu po jedzeniu jest wywołane obecnością płynu w świetle jelit. Płyn ten pochodzi z soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego, które obficie wydzielane są w celu ułatwienia procesów trawiennych. Do burczenia w brzuchu i jelitach przyczyniają się również gazy oraz niestrawione substancje pokarmowe. Odgłosy te zwykle ulegają nasileniu przy biegunce i bólu brzucha oraz po jedzeniu i w sytuacji odczuwania głodu. Głośne burczenie w brzuchu może być spowodowane spożyciem niektórych rodzajów produktów. Odpowiadają za nie m.in. napoje gazowane prowadzące do zwiększenia ilości gazów w jamie brzusznej. Burczenie brzucha nierzadko wywołane jest zbyt szybkim jedzeniem, któremu towarzyszy połykanie powietrza. Burczenie w brzuchu i gazy mogą być także skutkiem spożycia pokarmów, takich jak kapusta, fasola, które skutkują większym uwalnianiem gazów podczas trawienia i powodują wzdęcia odpowiadające za burczenie i przelewanie w brzuchu.
Inne przyczyny burczenia i przelewania w brzuchu
Ciągłe burczenie w brzuchu wywołujące silny dyskomfort może być oznaką pewnych zaburzeń i chorób ze strony przewodu pokarmowego. Burczenie i przelewanie w brzuchu i jelitach niekiedy jest wynikiem nadpobudliwości jelit, która może być spowodowana różnymi przyczynami. Należą do nich m.in. zapalenie żołądka i jelit oraz zatrucia pokarmowe z towarzyszącą biegunką i bólami brzucha. Do przyczyn burczenia w brzuchu należą różne schorzenia w obrębie przewodu pokarmowego:
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może wywoływać uczucie przelewania w żołądku i burczenie w jelitach. Najczęściej symptomy te pojawiają się po upływie 1–3 godzin od spożycia posiłku. Choroba wrzodowa objawia się także bólami brzucha, dyskomfortem, kwaśnym lub gorzkim odbijaniem oraz nudnościami i wymiotami.
- Nietolerancje i alergie pokarmowe są kolejną prawdopodobną przyczyną burczenia i przelewania w brzuchu. Objaw ten często występuje przy nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego. Jego źródłem są m.in.: mleko i jego przetwory, a także śmietana, lody, serki itp. Istotą choroby jest niedobór lub brak enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy, co skutkuje jej zaleganiem w przewodzie pokarmowym i nadmierną produkcją gazów. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się uporczywego burczenia w brzuchu.
- Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to nieswoiste stany zapalne jelit, którym może towarzyszyć przelewanie i głośne burczenie w jelitach. Innymi typowymi symptomami są: biegunki, bóle brzucha, krew w stolcu.
- Biegunka spowodowana zakażeniem drobnoustrojami, np. Salmonellą, Shigellą lub E.coli może wywoływać przelewanie w brzuchu. Głównym objawem sygnalizującym zatrucie jest częste oddawania stolca o nieprawidłowej konsystencji, a także uczucie ogólnego rozbicia i osłabienia.
Burczenie w brzuchu u noworodka i niemowlaka
Burczenie w brzuchu u niemowlaka, podobnie jak u starszych dzieci i osób dorosłych, zwykle nie jest oznaką żadnych dolegliwości, a jedynie fizjologicznym objawem. W niektórych przypadkach burczenie i przelewanie w brzuchu bądź w jelitach mogą sygnalizować biegunkę lub świadczyć o zbyt wczesnym wprowadzeniu do jadłospisu dziecka pewnych pokarmów, np. mleka krowiego. W przypadku gdy burczenie w brzuchu u noworodka lub niemowlaka towarzyszy innym dolegliwościom, np. częstym biegunkom, wzdęciom, kolkom, wymiotom, należy obserwować dziecko pod kątem alergii lub nietolerancji pokarmowej.
Jak powstrzymać burczenie w brzuchu? Zapobieganie
Leczenie burczenia w brzuchu będącego objawem pewnych zaburzeń lub chorób jest zależne od przyczyny zmian w funkcjonowaniu żołądka i jelit. W przypadku nietolerancji laktozy zastosowanie ma dieta bezmleczna, natomiast przy wrzodach – lekkostrawna z wykluczeniem potraw wzdymających, tłustych i ciężkostrawnych. Zapobieganie burczeniu w brzuchu, które nie wiąże się z żadnym schorzeniem, polega na ograniczeniu spożycia produktów skutkujących nadmierną produkcją gazów, czyli m.in.: warzyw strączkowych, brokułów, kapusty, napojów gazowanych, owoców, sztucznych słodzików.