
Czy wiecie, że ciąża zapisuje się w organizmie na tyle trwale, że fakt urodzenia dziecka można odczytać po obrazie rezonansu magnetycznego mózgu matki? Zmiany, jakie zachodzą w tym obszarze, pomagają lepiej zająć się dzieckiem.
Macierzyństwo i mózg – na czym polegają zmiany w mózgu młodych mam?
Młode mamy mają kaszkę zamiast mózgu? Według obiegowej opinii ze „świeżą” mamuśką nie pogadasz – w głowie jej wyłącznie kupki, pieluchy i ząbkowanie. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że rzeczywiście, ciąża powoduje trwałe zmiany w mózgu, ale są to zmiany na lepsze!
Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience objęło grupę kobiet, pierworódek, poddanych medycznym testom jeszcze przed zajściem w ciążę i powtórnie, już po urodzeniu dzieci. Dla porównania przebadano również grupę kontrolną złożoną z kobiet, które nigdy nie rodziły, i mężczyzn. Mózgi uczestników eksperymentu zostały przeskanowane za pomocą rezonansu magnetycznego. Co się okazało? Gdy porównano obraz rezonansu kobiet z okresu sprzed ciąży z tym po przyjściu dzieci na świat, różnica była zaskakująca. Naukowcy zaobserwowali znaczną redukcję istoty szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za poznanie społeczne (zmiana ta nie była widoczna na skanach MRI grupy kontrolnej). Oto mamy czarno na białym: mózg kobiety, która została mamą… kurczy się.
Macierzyństwo i mózg – czy po urodzeniu dziecka mózg zmienia się na stałe?
Spokojnie, nie ma powodu do paniki. Za ilością nie zawsze idzie jakość, a w tym przypadku zmiany to sprytna odpowiedź natury na wyzwania macierzyństwa. Jak komentują naukowcy, słabsze połączenia nerwowe w mózgu ustępują miejsca połączeniom bardziej sprawnym i ściśle wyspecjalizowanym – właśnie takim, które potrzebne są młodej mamie, żeby potrafiła lepiej odczytywać potrzeby dziecka, a tym samym zapewniła mu bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Co ciekawe, podobne zmiany zachodzą w mózgu w okresie dojrzewania. Mózg nastolatka, bez względu na płeć, pozbywa się niepotrzebnych połączeń nerwowych i jest rzeźbiony na nowo. Ta metamorfoza jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju poznawczego, emocjonalnego i społecznego.