Dziewczynka z dmuchawcem Dziewczynka z dmuchawcem/ Zdjęcie: iStock

Czy rodzice dziecka z alergią też mają alergię, czyli czy alergia jest dziedziczna?

Spis treści:

Wielu rodziców zakłada, że ma alergię, gdy wykryje się ją u dziecka. Czy słusznie? Nowe badanie pokazuje, jak jest naprawdę.

Skąd bierze się alergia?

Nie jest nowością, że jeśli rodzic, brat lub siostra są alergikami, to wzrasta nasza skłonność do alergii pokarmowej. Lekarz alergolog pyta zwykle o to, czy w rodzinie występują tego typu problemy. Nic więc dziwnego, że rodzice dzieci z alergią często zakładają, że i oni mają uczulenie. Okazuje się jednak, że tylko 28 proc. z tych osób faktycznie uzyskuje pozytywne wyniki testów alergicznych - wynika z badania przeprowadzonego przez dr Melanie Makhiję z American College of Allergy, Asthma & Immunology w grupie alergików pokarmowych. A to oznacza, że ponad 70 proc. rodziców mylnie uważa, że alergia dotyczy również ich.

Testy alergiczne

Nawet pozytywny wynik badania nie przesądza sprawy. By rozpoznać uczulenie, wykonuje się analizę krwi lub test skórny, ale nie zawsze są one wiarygodne – Często uzyskujemy wynik fałszywie dodatni – uważa dr Makhija. Chyba że wcześniej wystąpi reakcja organizmu po kontakcie z alergenem, np. po zjedzeniu orzeszków, jaj czy wypiciu mleka, wówczas pozytywny wynik testu jest wiarygodny, bo potwierdza nasze doświadczenia zebrane na własnej skórze. Czujnym mimo wszystko warto być zawsze. W tym samym badaniu zauważono na przykład, że 14 proc. rodziców, którzy deklarowali brak alergii pokarmowej, miało pozytywny wynik testu na orzechy i sezam…

Co drugi badany ma alergię na...

Jeśli zauważyłeś u siebie lub dziecka objawy uczulenia, zgłoś to lekarzowi. W Polsce, może ku zaskoczeniu niektórych, żyje wielu alergików. Co drugi badany ma dodatni wynik alergicznych testów skórnych na powszechnie występujące alergeny, jak roztocza, trawy, brzoza – dowiemy się z badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), przeprowadzonego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, z udziałem niemal 23 tys. mieszkańców kraju. Najczęściej skarżymy się na:

  • stany zapalne błony śluzowej nosa,
  • alergiczny nieżyt nosa.

Szczególnie dokuczają nam one latem. Aż 40 proc. z nas deklaruje cechy alergii. Jednak co trzeba zaznaczyć, choroby alergiczne są w dużym stopniu nierozpoznane, i w tym zakresie jest sporo do zrobienia, co martwi zwłaszcza dlatego, że Polska plasuje się wysoko na tle innych państw pod względem występowania objawów alergicznych.

    Sprawdź powiązane tematy