Ashley Graham

Ashley Graham pokazała, jak karmi dziecko piersią w kawiarni. Komentujący podzielili się na dwa obozy

Spis treści:

Ashley Graham wszyscy znają przede wszystkim jako osobę, która uczy kobiety, jak pokonać wstyd i zaakceptować swoje ciało. Macierzyństwo nic w tej kwestii nie zmieniło. Graham pokazała swoim obserwatorom, jak karmi piersią dziecko w miejscu publicznym. Nie wszyscy jednak okazali zrozumienie.

Ashley Graham jest jedną z najlepiej zarabiających modelek na świecie. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 10,1 mln internautów. Jest uwielbiana za to, że w tak naturalny i bezpretensjonalny sposób potrafi celebrować swoje krągłości, przy okazji ucząc branżę mody dostrzegania potrzeb kobiet o pełniejszych kształtach. Graham działa też na rzecz kobiet i ruchu body positive, pokazując, że każde ciało, nie tylko to w rozmiarze XS, jest wartościowe i piękne. Teraz, kiedy została mamą, postanowiła uczynić manifest z karmienia piersią.

Ashley Graham karmi piersią w miejscu publicznym

Mama pije kawę, a syn mleko. Ashley Graham w podpisie do zdjęcia, które zamieściła na swoim profilu na Instagramie, użyła tylko dwóch emotikonek, symboli kawy i mleka właśnie. Same zdjęcia są tak sugestywne, że faktycznie nie wymagają komentarza. Widzimy na nich Ashley Graham siedzącą w kawiarni. W dłoni trzyma kubek, a na kolanach synka. Isaac ssie pierś.

„Uwielbiam patrzeć, jak inne kobiety karmią piersią w miejscach publicznych, ponieważ to pomaga mi samej czuć się pewniej. Ciągle bywam zakłopotana, choć karmię piersią już ponad cztery miesiące” – napisała w komentarzu pod zdjęciem jedna z obserwatorek Ashley Graham. „Absolutnie nie powinnaś się wstydzić, przecież to naturalne i piękne” – odpowiedziała jej jedna z osób.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

☕️&🥛

Post udostępniony przez A S H L E Y G R A H A M (@ashleygraham)


Nie wszyscy komentujący jednak byli tak otwarci i wspierający wobec mam karmiących piersią. Nie zabrakło też komentarzy osób zniesmaczonych karmieniem w miejscach publicznych. „To nie jest urocze ani godne uwielbienia. Raczej wygląda jak obrazek rodem z krajów Trzeciego Świata” – napisała jedna z kobiet, sugerując jednocześnie, że publiczne karmienie piersią to jedynie sposób na zwrócenie na siebie uwagi.

Podobnych, krytycznych, głosów było więcej. Sama Ashley Graham jeszcze się do nich nie odniosła. Jej fani natomiast radzą krytykującym, by przestali obserwować modelkę, jeśli tego typu treści ich oburzają.

Karmienie piersią w miejscu publicznym w polskim prawie

W Polsce zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania. Tak wynika z wyroku, który sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał w 2017 roku. Sąd uwzględnił apelację Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, zasądził 2000 zł zadośćuczynienia dla matki, której uniemożliwiono swobodne karmienie piersią w jednej z restauracji w Sopocie. Sąd nakazał także jej przeproszenie przez właściciela restauracji.

Do sprawy przyłączył się również Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie „karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka”.  RPO przypomina, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6 miesiąca i kontynuowanie do ukończenia przez dziecko 2 roku życia i dłużej.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2