Amy Schumer Amy Schumer/ Zdjęcie: Ilya S. Savenok/Getty Images

Amy Schumer: Byłam wściekła. Ta furia nigdy mnie nie opuściła

Spis treści:

Na Instagramie pokazuje trudne strony bycia w ciąży, takie jak poranne wymioty i złe samopoczucie odbijające się na wyglądzie. „Wyłączcie dźwięk, jeśli jesteście wrażliwi” – ostrzega fanów publikując filmy na których wymiotuje. W przygotowaniu do roli mamy Amy Schumer, amerykańskiej aktorce komediowej, towarzyszy  ośmiomilionowa rzesza fanów.

Tak duże zainteresowanie publiczności związane jest z rzadkim powikłaniem ciążowym, o którym Amy Schumer bez skrępowania opowiada w mediach społecznościowych. Choroba, której oficjalna nazwa brzmi hyperemesis gravidarum, to intensywne, prowadzące do odwodnienia, chudnięcia i pobytów w szpitalu wymioty. „Bardzo się cieszę z oczekiwania na dziecko, ale ta choroba to samo g…no”. Ma w tym poparcie kobiet na całym świecie, które w mediach społecznościowych dziękują jej za zwrócenie uwagi na dolegliwość, która jest często lekceważona przez lekarzy i nieleczona. Ma w tym m.in. poparcie Catheriny, Diuszesy Cambridge, która cierpiała z powodu gwałtownych wymiotów podczas każdej z trzech swoich ciąż.

Amy Schumer i jej poślubiony w ub. roku mąż Chris Fischer nie zamierzają ujawnić płci swojego dziecka.

Amy Schumer: Lubię mówić o rzeczach, których inni się nie dotykają

Otwartość i bezkompromisowość w wyrażaniu poglądów towarzyszy Amy od dzieciństwa, które przeżyła w żydowskim domu w Nowym Jorku. Na Long Island uczęszczała do szkoły przy synagodze w Nassau oraz South Side High School, którą ukończyła w 1999 roku z tytułami „klasowego klauna” oraz „najgorszego koszmaru nauczyciela”.

Lubię mówić o rzeczach, których inni się nie dotykają. O seksie, osobistych sprawach, najciemniejszych i najważniejszych kawałkach siebie. Mówię o rzeczach, z którymi wszyscy się utożsamiają, a niektórzy po prostu nie mogą mówić”.

Podczas studiów o teatrze na uniwersytecie Towson w Baltimore a później w William Esper Studio w Nowym Jorku zaczęła odnosić pierwsze sukcesy estradowe. Zagrała rolę młodej kobiety z rakiem piersi w czarnej komedii Off-Broadway, a później zaczęła występować w Gotham Comedy Club. W 2007 roku wygrała casting do 5 sezonu talent show ‘Last Comic Standing’ i wystąpiła w 7 odcinkach. W latach 2007-2012 często występowała w „Fox News” jako gość programu „Red Eye/Greg Gutfeld”.

Amy Schumer w 2014 r. Zdjęcie: Jeff Bottari/Getty Images for Variety

W 2008 roku Amy Schumer zagrała w jedynym sezonie „Reality Bites Back” na kanale Comedy Central wśród 10 uczestników konkursu komediantów i zajęła w nim 2 miejsce. Tak rozpoczęła się jej współpraca z tym popularnym kanałem. Pisała też komediowe felietony i teksty dla „Cosmopolitan” oraz występowała w radiu obok Marka Hoppusa.  W 2013 roku jej kariera nabrała rozmachu wraz z sukcesem serii telewizyjnej “Inside Amy Schumer”. Show zebrał szereg nagród i wyróżnień, w tym Peabody Award w 2014 oraz Emmy w 2015 roku. Był nadawany przez 4 sezony.

Popularność „Inside Amy Schumer” pomogła aktorce zdobyć rolę w komedii „Wykolejona” obok Billa Hadera. Film zarobił ponad 140 milionów dolarów i przyniósł Amy Schumer światową sławę, kilka nominacji, w tym do Złotego Globa, oraz dwie nagrody „Critics choice”. W czasie nadawania filmu w Lafayette w stanie Luizjana doszło do strzelaniny, po której aktorka wezwała amerykańskie władze do ograniczenia praw związanych z legalnością posiadania broni palnej. „Codziennie myślę o ofiarach tego incydentu. Sprawca nie powinien był mieć dostępu do broni”.

W 2015 roku trafiła na coroczną listę najbardziej wpływowych osób na świecie „Time 100” oraz na listę 10 najbardziej fascynujących osób roku Barbary Walters. W tym samym czasie jej nagie zdjęcie zostało umieszczone w kalendarzu Pirelli.

Amy Schumer: Gram tępe kretynki

Jej dowcipy były wielokrotnie krytykowane, przede wszystkim za podejście do ras. Naraziła się m.in. Jennifer Lopez i innym latynoskim celebrytkom komentując, że film „Zaginiona dziewczyna” prezentuje „to, co pojedyncze białe kobiety i wszystkie latynoski robią, kiedy się je zdradzi”. Aktorka najpierw broniła się, ale później przepraszała urażonych.

W 2016 roku opublikowała swoją humorystyczną autobiografię, „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”, która szybko zyskała status Bestsellera New York Timesa. W tym samym roku Amy Schumer otrzymała dwie nagrody Grammy, jedną za audiobook swojej książki, a drugą za album z wystąpieniem komediowym „Amy Schumer: Live at the Apollo”.

Pierwszy raz wystąpiła na Broadwayu w komedii „Meteor Shower” Steve’a Martina w 2017 roku w Booth Theatre w roli Cocky i grała ją regularnie do stycznia 2018 roku. Została za to wyróżniona nominacjami do Tony Award.  Rok ubiegły to także główna rola w „Jestem taka piękna!”, komedii, w której przeciętnej urody bohaterka przewraca się, uderza w głowę i budzi z przekonaniem, że jest prześliczna.

Amy Shumer jest często nazywana nową feministyczną twarzą przemysłu komediowego.

„Jeśli uważacie, że jestem feministką i walczę o równość kobiet, to super. Nie rozumiem ludzi, którzy nie uważają się za feministów. Myślę, że nie rozumieją definicji tego słowa”

Na fali akcji #metoo Amy Schumer zabrała głos w sprawie tzw. gwałtu w szarej strefie, czyli takiego, który ma miejsce w czasie snu ofiary. Podczas wystąpienia w programie Oprah Winfrey Show opowiedziała o swoim doświadczeniu utraty dziewictwa właśnie w wyniku takiego gwałtu. „Często powtarzam to w trakcie swoich występów: Jeśli ona śpi, to znaczy nie. Mam nadzieję, że część z facetów to usłyszy i może pomyśli o tym w tej sytuacji”.

„Słuchamy o gwałtach jako dzieci i zawsze to jakiś czarny charakter wyskakujący z krzaków. Nikt nie mówi, że to może być ktoś, kogo dobrze znasz. Może mąż, przyjaciel. Kiedy ci się to przydarza, mówisz sobie: nie chcę, żeby zgnił w celi, ale to, co mi zrobił, było złe i nie zgodziłam się na to”

Amy Schumer przyznała, że nadal umawiała się z partnerem, który wykorzystał ją w trakcie snu.

„Byłam wściekła. Ta furia nigdy mnie nie opuściła. Kobiety często są uczone, żeby nie okazywać złości, bo to powoduje, że ludzie od razu cię lekceważą. Dla złości kobiet po prostu nie ma miejsca”. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź