Co na podrażnione gardło latem? / istock Co na podrażnione gardło latem? / istock

Co stosować na podrażnione i wrażliwe gardło latem? Podpowiadamy

Pewnie każdy zna osoby z wrażliwym gardłem i tzw. słabą krtanią. Jak można pomóc osobom z letnią chrypką i na co zwracać uwagę? A czego bezwzględnie nie robić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Spis treści:

Co stosować na podrażnione i wrażliwe gardło latem? Podpowiadamy

Czy wszyscy lubią lato?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, wydaje nam się, że wszyscy zdają się czekać na letnie ciepłe wieczory i długi dzień.

Jest jedna niewielka liczba takich osób, którzy na lato nie czekają wcale, weźmy choćby alergików, którym wiosenne i letnie dni przynoszą mnóstwo dolegliwości, poczynając od kataru, kichania, świądu oczu, nosa i podniebienia, aż do duszności. Dolegliwości są czasami tak przykre, że zmuszają chorych do pozostania w domu, mimo że wszyscy inni korzystają z przyjemności letniego sezonu.

Za letnimi wieczorami nie przepadają także osoby z nadwrażliwością na ukąszenia, bolesne bąble są tak dokuczliwe, że zmuszają do spędzania letnich dni w zamkniętych pomieszczeniach.

Ale są również takie osoby, które lato lubią, nie ma czynników uprzykrzających wypoczynek w letnie dni, a jednak nie jest dla nich lato komfortowe.

Co to jest wrażliwe gardło?

Pewnie każdy zna osoby z wrażliwym gardłem i tzw. słabą krtanią. Takie osoby podczas letnich upałów nie mogą zjeść lodów, wypić napoju z lodówki, czy też drinka z lodem, bo natychmiast mają ból gardła, uczucie suchości śluzówki i chrypkę. One też unikają klimatyzacji czy nadmuchu w samochodzie lub w miejscu pracy. I podczas gdy w samochodzie mogą ustawić temperaturę na niewiele niższą niż na zewnątrz (to recepta na unikanie stanu zapalnego), to już w biurze, gdzie pracuje więcej osób, często takiej możliwości nie ma. Podczas pobytu w tropikach w hotelu też zdarza się, że aircondition działa tylko w opcji full i null. To może mieć miejsce również w dalekobieżnych autobusach. Podobnie wdychanie dymu z ogniska, śpiewy i pokrzykiwania dzieci i na dzieci na plaży, czy na placu zabaw odbijają się na stanie gardła.

 

Jak można pomóc osobom z letnią chrypką?

Jasne jest, że nie musimy się z tymi dolegliwościami godzić i czekać, aż czas zakończy sprawę. Zwykle, gdy boli i szczypie gardło sięgamy po tabletki do ssania o różnym, przeważnie odkażającym składzie. W tym przypadku może to spowodować dodatkowe wysychanie śluzówki gardła i – zamiast pomóc – to nasili dolegliwości. Jeśli trafimy na tabletki o składzie z substancjami nawilżającymi i ochronnymi, to na efekt przychodzi nam czekać dość długo, a na dodatek szczególnie u małych dzieci, mamy wątpliwości czy dziecko prawidłowo długo będzie tabletkę ssało, czy nie pogryzie jej zawczasu i nie połknie przed rozpuszczeniem.

Na co szczególnie zwracać uwagę?

Dobrym wyjściem są w tym przypadku spraye do gardła, które działają szybko, od razu trafiając w miejsce toczącego się stanu zapalnego i podrażnienia. Są łatwe do podania nawet u maluchów. Wystarczy krótka chwila. Nie ma ryzyka zachłyśnięcia.

Czy skład ma znaczenie?

Należy zwracać uwagę na dobry skład takiego preparatu. Powinien spełniać trzy funkcje: nawilżające, osłonowe i regeneracyjne. Ważne, by zawierał kwas hialuronowy, rozpowszechniony w przyrodzie środek nawilżający. Dba on o nawilżenie śluzówek, chroni struny głosowe podczas tworzenia dźwięków. Łagodzi uczucie drapania w gardle, chrypkę, suchy kaszel. Chroni śluzówkę przed wysychaniem i podrażnieniem. Przynosi ulgę, wspomaga regenerację chorej błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Stosowany miejscowo tworzy wilgotną powłokę, pomaga usunąć nadmiar wydzieliny, chroni przed wysychaniem.

 

Kwas hialuronowy i co jeszcze?

Innym pożądanym składnikiem jest porost islandzki, tzw. szary mech, należący do środków działających osłonowo i powlekająco na błonę śluzową gardła, które zapewniają izolację śluzówki przed czynnikami drażniącymi, zmniejszają ilość odruchów kaszlowych, umożliwiają redukcję stanu zapalnego i regenerację. Surowcem farmaceutycznym jest plecha, zbierana suchą jesienią. Zawiera ona kwasy porostowe, polisacharydy, związki śluzowe, karotenoidy, sole mineralne, witaminy B1 i B12. Kwasy porostowe mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i działają przeciwzapalnie.

Składniki roślinne na podrażnione gardło

Wiele składników roślinnych uprawianych w Polsce od dziesiątek lat jest wykorzystywanych w leczeniu chrypki i podrażnień, np. malwa czarna, zwana prawoślazem śluzowym czy kwiat lipy – oba o działaniu osłaniającym i zmiękczającym w stanach zapalnych dróg oddechowych, doskonały środek na chrypkę, suchy kaszel oraz nieżyt górnych dróg oddechowych. Malwa zawiera pektyny, pęczniejące w wodzie, które nie przenikają przez błony śluzowe, tylko powlekają je cienką warstwą, nie mają działania farmakologicznego, efekt ich działania jest wynikiem właściwości fizykochemicznych i polega na pokrywaniu ochronną warstwą śluzu i osłanianiu uszkodzonej lub podrażnionej błony śluzowej przed drażniącymi czynnikami.

Podsumowanie

  1. Przyczyny letnich dolegliwości gardła to: zimne napoje, lody, klimatyzacja i nadwyrężenie gardła.
  2. Spraye na gardło działają szybko, działają dokładnie w miejscu stanu zapalnego oraz zapewniają prawidłowy sposób podania.
  3. Przy letnich dolegliwościach gardła spray powinien działać: nawilżająco, osłonowo i regeneracyjnie.
  4. Najlepiej nawilżająco działa kwas hialuronowy.
  5. Porost islandzki, ekstrakt z malwy i lipy działają osłonowo i przeciwzapalnie.

Źródła:

  1. Macchi A, Castelnuovo P, Terranova P, Digilio E. Effects of sodium hyaluronate in children with recurrent upper respiratory tract infections: results of a randomised controlled study. Int J Immunopathol Pharmacol 2013; 26: 127-135.
  2. Ożarowski A (red.). Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. PZWL, Warszawa 1976

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź