Zakończenie przedszkola – jak się przygotować? Zakończenie przedszkola – jak się przygotować? / Pexels.com

Zakończenie przedszkola – jak się przygotować?

Zakończenie przedszkola to ważny moment nie tylko każdego przedszkolaka, ale również rodzica i nauczyciela. Uroczystość tego dnia w przedszkolu to swego rodzaju symbol zmiany – wejścia w „dorosłe”, szkolne życie. Jak przygotować siebie i dziecko na pożegnanie przedszkola, co warto kupić maluchom kończącym edukację przedszkolną i jak podziękować gronu pedagogicznemu na zakończenie przedszkola. Prezent dla pań z tej okazji powinien być wyjątkowy.

Spis treści:

Jak zwykle wygląda zakończenie przedszkola?

Wiele placówek decyduje się zorganizować zakończenie przedszkola na wesoło. Nie bez powodu. W końcu to radosny moment – dzieci umieją już tyle, że mogą wkroczyć w kolejny etap edukacji, poznać nowe koleżanki i kolegów oraz… odpocząć w wakacje przed kolejnym wielkim dniem – rozpoczęciem roku szkolnego w nowym miejscu!

Duże znaczenie podczas uroczystości zakończenia przedszkola ma dekoracja. Niektóre nauczycielki przygotowują dla dzieci niespodziankę. Inne z kolei włączają swoje przedszkolaki w wykonanie niektórych elementów. Jakie pomysły sprawdzają się, jeśli chodzi o dekorowanie sali na zakończenie przedszkola?

 • Dno morskie
 • Symbolika wakacyjna
 • Kwiatowy ogród
 • Dżungla i motywy zwierzęce
 • Kolorowe balony

Bardzo często pojawia się również napis pożegnalny, życzenia udanych wakacji lub motto, które dzieci nie tylko zapamiętają jako dekorację, ale również wspominać będą na dalszej drodze edukacji. 

Ważne są także pamiątkowe zdjęcia. Nie tylko te, wykonywane przez rodziców telefonami, ale również te profesjonalne. Dzieci otrzymają na zakończenie przedszkola prezent przygotowany przez grono pedagogiczne oraz radę rodziców, ale także – nieco później – pamiątkowe zdjęcia wywołane przez fotografa.

Ile może trwać?

Zazwyczaj uroczystość zaczyna się w godzinach porannych, podobnie jak codzienne zajęcia w przedszkolu. Warto jednak być w placówce na kilka chwil przed rozpoczęciem części oficjalnej.

Uroczystość zakończenia przedszkola nie może być za długa, by nie zanudzić dzieci! To one są bohaterami dnia. Zakończenie trwa zazwyczaj nie więcej niż godzinę. Co dzieje się w tym czasie?

 1. Zakończenie przedszkola otwiera uroczyste przemówienie dyrekcji. Nie brakuje w nim wzruszeń, gratulacji i serdecznych życzeń dla kończących edukację przedszkolną maluchów. 
 2. W rewanżu przedszkolaki dziękują nauczycielom za wkład pracy oraz rodzicom za cierpliwość (zwłaszcza przy porannym budzeniu) i zaangażowanie. Najczęściej odbywa się to w formie przedstawienia.
 3. Również rodzice zabierają głos, najczęściej po obejrzeniu występu na pożegnanie przedszkola. 
 4. To czas wręczania upominków dla maluchów i prezentów dla pań. 
 5. Po uroczystości oficjalnej w szerszym gronie dzieci rozchodzą się do sal i żegnają we własnej grupie

Bardzo często rodzice decydują się po części oficjalnej na wspólne wyjście na plac zabaw lub wizytę w lodziarni. Ta nieoficjalna część to zwłaszcza dla dzieci ważny element zakończenia przedszkola.

Jak ubrać chłopca na zakończenie przedszkola?

Pożegnanie przedszkola to wyjątkowy i uroczysty dzień, jednak nie zapominajmy, że dzieci są tylko dziećmi. Będą się bawić się, biegać i musi być im przede wszystkim wygodnie.

Chłopców najlepiej ubrać w ciemne spodnie, niekoniecznie dresowe oraz białą koszulę. Wielu rodziców, aby podkreślić ważność tego dnia, wkłada synom marynarki lub kamizelki. Jeśli chodzi o obuwie, na terenie przedszkola dzieci zmieniają buty na kapcie. Możecie jednak spakować bardziej eleganckie buciki pasujące do marynarki na późniejsze wyjście na lody.

Jak ubrać dziewczynkę na zakończenie przedszkola?

Dziewczynkom na zakończenie przedszkola wystarczy włożyć sukienki, a do nich sportowe buciki lub sandałki.

Dla wielu młodych dam ważna jest fryzura. Tego dnia można upleść córce jakiś niebanalny warkocz lub wpiąć ozdobne spineczki. Lub przeciwnie, na co dzień związane włosy na pożegnanie przedszkola możesz rozpuścić. 

Wiele maluchów – niezależnie od płci – przeżywa mocno rozstanie z kolegami i koleżankami. Miej to na uwadze i podkreślaj, że stare znajomości pozostaną, a czekają nowe przygody z przyjaciółmi ze szkolnych ławek.

Powodzenia!

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2