Wyprawka do przedszkola - co powinno się w niej znaleźć? /fot. iStock Wyprawka do przedszkola – co powinno się w niej znaleźć? /fot. iStock

Wyprawka do przedszkola – co powinno się w niej znaleźć?

Trzylatek idzie do przedszkola? Przed nami wyzwanie przygotowania wyprawki. Co powinniśmy kupić i jak oznaczyć wszystkie przedmioty, by maluch nie miał problemu z rozpoznaniem swoich rzeczy? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czy do przedszkola potrzebna jest wyprawka?

O tym, co powinno się znaleźć w wyprawce do przedszkola, decyduje placówka, do której maluch będzie chodził – inaczej jest w placówce prywatnej, inaczej w publicznej. W tym drugim przypadku część wyprawki zostanie zakupiona przez przedszkole z opłat wnoszonych przez rodziców. Ale nawet i tam bez zakupów się nie obędzie.

Wyprawka przedszkolaka to przede wszystkim rzeczy osobiste, które będą potrzebne maluchowi. Na liście znajdują się także artykuły plastyczne; trafiają one zazwyczaj do jednej, wspólnej dla wszystkich dzieci szafki. 

Podczas zebrania przed nowym rokiem szkolnym rodzicom przekazywana jest lista wyprawkowa. Wiele znajdujących się na niej pozycji można jednak kupić znacznie wcześniej, nie czekając na spotkanie organizacyjne.

Co powinno się znaleźć w wyprawce do przedszkola

Oto co powinno się znaleźć w wyprawce do przedszkola:

  1. Worek i kapcie przystosowane do samodzielnego wkładania. Zazwyczaj w przedszkolu jest ciepło, lepiej więc zrezygnować z kapci ocieplanych, w których pocą się nogi. Nie kupujmy też pożądanych przez dzieci, ale bardzo niewygodnych do chodzenia butów w kształcie głów postaci z bajek. 
  2. Zestaw ubrań na zmianę niezbędny na wypadek awarii toaletowej, zalania wodą czy pobrudzenia farbkami. Najważniejsze jest, aby były to ubranka, które dziecko będzie potrafiło samodzielnie włożyć – getry lub dresowe spodenki i koszulka to najlepsze rozwiązanie. Warto także zapakować większą ilość bielizny, zwłaszcza gdy maluch od niedawna samodzielnie korzysta z toalety.
  3. Przybory higieniczne. Najczęściej na liście wyprawkowej znajdują się szczoteczka, pasta, kubeczek oraz mały ręcznik. Kupując wyprawkę do przedszkola, warto zaopatrzyć się w kilka małych ręczników, by odbierając je do prania, od razu przynieść nowy. 
  4. Piżamka, pościel lub kocyk i ukochany pluszak do spania. W tym przypadku wiele zależy od wytycznych placówki, ale też preferencji dziecka. Rodziców często stresuje fakt, że ich pociechy już nie śpią w ciągu dnia. To nic – drzemka w przedszkolu to czas odpoczynku i wyciszenia, który – nawet gdy maluch nie zaśnie – dobrze mu zrobi.

Kupując wyprawkę do przedszkola, powinniśmy się wybrać także do sklepu papierniczego. W wyprawce do przedszkola znajdą się:

  • teczka A4 lub segregator na prace dziecka,
  • bloki techniczne i rysunkowe – białe oraz z kolorowymi kartkami,
  • bibuła lub krepina w różnych kolorach,
  • klej oraz nożyczki,
  • farby plakatowe, akwarelowe i zestaw pędzli;
  • kredki świecowe, ołówkowe i czasem pastelowe;
  • flamastry,
  • plastelina.
Jak wybrać najlepsze przedszkole dla dziecka?

Polecamy

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla dziecka?

Przedszkole dla dziecka to jeden z istotnych etapów w jego życiu. Ale nie tylko – to ważna chwila także dla rodziców, szczególnie tych, którzy po raz pierwszy oddają malucha pod opiekę instytucji. Kiedy zapisać dziecko do przedszkola i jak wybrać najlepszą placówkę?

Czytaj

Ile kosztuje wyprawka do przedszkola?

Kupując wyprawkę do przedszkola, możemy sięgnąć po produkty z różnych półek cenowych. W niektóre rzeczywiście warto zainwestować, mając świadomość ich jakości i trwałości. W inne – przeciwnie. 

W przypadku trzylatka rozpoczynającego edukację przedszkolną wyprawka może kosztować około 250-300 zł, wliczając w cenę koc i pościel. Kwota będzie także uzależniona od przyborów papierniczych. Cena zmieni się, jeśli będziemy uzupełniać garderobę dziecka.

O czym warto pamiętać, kupując wyprawkę do przedszkola

Ważne, aby wszystkie rzeczy należące do dziecka odpowiednio podpisać – imieniem i nazwiskiem lub inicjałem imienia i nazwiskiem. Podpisać należy zarówno akcesoria higieniczne, jak i zapasowe ubrania. Można w tym celu użyć niezmywalnego markera do tkanin oraz specjalnego pisaka nadającego się do pisania nawet po śliskiej powierzchni. Bez problemu można kupić także odpowiednie wszywki lub naklejki z imieniem malucha. Ułatwią identyfikację rzeczy nie tylko pracownikom przedszkola, ale i samym dzieciom, zwłaszcza ze starszych grup. Jeśli zależy nam, by uczyć dziecko rozpoznawania swoich rzeczy, warto wykorzystać naszywki, które będzie rozpoznawało – np. wizerunek ulubionego zwierzątka lub owocu. 

Dzieci w młodszych grupach otrzymują swoje obrazkowe oznaczenia. Być może warto tym samym wzorem oznaczyć także ubrania i przybory toaletowe dzieci.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź