Przedszkole prywatne czy państwowe? / AdobeStock

Przedszkole prywatne czy państwowe? Co wybrać?

Wybierając przedszkole dla dziecka, na pierwszym miejscu należy postawić jego dobro, ale także komfort innych domowników. Ważne jest, aby placówka pracowała w dogodnych dla rodziców godzinach i znajdowała się w miejscu, gdzie wygodnie i łatwo się dostać. Wielu rodziców staje przed dylematem, czy wybrać przedszkole prywatne, czy państwowe.

Spis treści:

Czy przedszkole jest obowiązkowe?

Wychowanie przedszkolne dostępne jest dla dzieci od trzeciego do piątego roku życia. Nie oznacza to jednak, że z zapisaniem dziecka do przedszkola trzeba czekać do dnia urodzin. Przedszkolakiem można zostać od września w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy trzy lata, nawet jeśli trzecie urodziny obchodzone są w październiku, listopadzie czy grudniu. 

Uwagę zwracamy na rocznik, a nie na dokładny wiek dziecka. W wyjątkowych sytuacjach do przedszkola publicznego można zapisać dwuipółlatka. Trzy-, cztero- i pięciolatki, zgodnie z prawem, mogą korzystać z wychowania przedszkolnego, jednak nie jest to ich obowiązkiem.

Z kolei roczne przygotowanie przedszkolne, czyli tzw. zerówka, obowiązuje sześcioletnie dzieci. Mogą odbyć je w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy sześć lat. Odroczenie rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Obowiązek przedszkolny można odroczyć dwa razy.

Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

Procedura dotycząca zapisania dziecka do przedszkola dla wielu nie jest sprawą oczywistą. Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego?

  • W pierwszej kolejności wybieramy przedszkole, do którego chcielibyśmy, aby uczęszczało dziecko. Warto wziąć pod uwagę również kilka innych, gdyby dziecko nie dostało się do placówki pierwszego wyboru. 
  • Najczęściej na przełomie lutego i marca rozpoczyna się proces rekrutacji. Terminy w poszczególnych miastach mogą się między sobą różnić. 
  • Składamy podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola – bezpośrednio lub przez internet. Ważne, by zaznaczyć, która placówka jest tą pierwszego wyboru. 
  • Po ogłoszeniu wyników należy potwierdzić wolę zapisu dziecka do przedszkola, do którego się dostało. 
  • W czerwcu rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca w placówkach, w których pozostały wolne miejsca.

Rekrutacja do większości przedszkoli odbywa się przez internet, jednak nawet i w takim przypadku podanie papierowe należy złożyć w placówce pierwszego wyboru.

Jak zapisać dziecko do przedszkola prywatnego?

Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do przedszkola prywatnego, mają więcej możliwości niż w przypadku placówek publicznych. W większości przedszkoli niepublicznych nabór prowadzony jest przez cały rok. Decyzję można podjąć w trakcie roku szkolnego, oczywiście jeśli placówka dysponuje wolnymi miejscami. By zapisać dziecko do przedszkola prywatnego, należy wypełnić wniosek rekrutacyjny i spotkać się z kierownictwem przedszkola.

Przedszkole językowe dla dziecka - czy warto?

Polecamy

Przedszkole językowe dla dziecka - czy warto?

W czasach, gdy znajomość języka obcego, przede wszystkim angielskiego, stała się przepustką do świata nauki czy kultury, przedszkola językowe są coraz bardziej popularne. Choć w większości to placówki prywatne, rodzice chętnie łożą na edukację swoich pociech, bo wiedzą, że małe dzieci w lot chwytają nowe słówka czy wyrażenia, szczególnie gdy nauka odbywa się podczas zabawy, posiłków, spacerów.

Czytaj

Przedszkole publiczne czy prywatne?

Wybierając przedszkole dla dziecka, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na ofertę edukacyjną. Przedszkole publiczne czy prywatne – do którego lepiej zapisać dziecko? 

Przedszkola państwowe gwarantują dzieciom darmowy pobyt, z kolei prywatne wymagają wniesienia opłaty wpisowej i czesnego (od 800 do 2000 zł miesięcznie). W wielu placówkach opłata jest stała, bez względu na to, czy dziecko chodzi do przedszkola, czy jest nieobecne z powodu choroby.

Choć zapisanie dziecka do przedszkola prywatnego znacznie obciąża domowy budżet, to jego oferta pod wieloma względami jest bardziej rozbudowana. Niemalże w każdym przedszkolu niepublicznym dzieci mają zapewniony codzienny kontakt z językiem angielskim, czasami zajęcia prowadzone są z udziałem native speakerów. Duża różnorodność zajęć pozwala dostrzec zdolności i zainteresowania dziecka, które już od wczesnych lat warto rozwijać. W przedszkolu publicznym w jednej grupie może znajdować się maksymalnie 25 dzieci, natomiast w prywatnym zwykle jest ich mniej, a tym samym wychowawca może poświęcić więcej czasu każdemu z podopiecznych.

Placówki niepubliczne są lepszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają dla dzieci dłuższej opieki – większość przedszkoli państwowych czynnych jest do godziny 17. Najważniejsze, by dziecko w przedszkolu czuło się bezpiecznie i chętnie do niego uczęszczało. Placówka, niezależnie od tego, czy państwowa, czy prywatna, powinna zapewniać dziecku dobry start w przyszłość i kształtować jego rozwój. 

Zarówno przedszkola publiczne, jak i niepubliczne, podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej, które monitoruje program nauczania i kwalifikacje nauczycieli. Z kolei sanepid sprawdza warunki higieniczne panujące w placówce.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź