Przedszkole profilowane - czy warto takie wybrać? Przedszkole profilowane – czy warto takie wybrać?/ iStock

Przedszkole profilowane – czy warto takie wybrać?

Językowe, leśne, a może według jakiejś metody wychowawczej? Przedszkola profilowane coraz częściej oferują swoje usługi. Czym różni się przedszkole profilowane od „normalnego”? Czy warto posłać dziecko do przedszkola profilowanego? I wreszcie – ile takie przedszkole kosztuje? Sprawdzamy.

Spis treści:

Co to jest przedszkole profilowane?

Przedszkole profilowane możemy porównać do profilowanej klasy w szkole. Oczywiście w przedszkolu nie będziemy mieć profilu informatycznego, matematycznego czy humanistycznego, ale pewien styl, kierunek czy specjalizację. Przedszkole profilowane może mieć w „pakiecie” zajęcia, które w innych placówkach należy dodatkowo opłacać. To najważniejsze plusy profilowanych przedszkoli. 

Czy są jakieś minusy? W placówkach państwowych obowiązują regulacje dotyczące zawodu nauczyciela, określone wymogi formalne. W prywatnych placówkach kadra nie zawsze ma formalne wykształcenie nauczycielskie, nie musi być także realizowany program MEN. Przedszkola te mogą być prowadzone przez osoby fizyczne, prawne, stowarzyszenia albo fundacje.

Jakie są przedszkola profilowane?

Przedszkola profilowane mogą mieć rozmaite specjalizacje. Niekiedy są to warianty „mieszane”, np. przedszkole ekologiczno-sportowe, przedszkole leśne w duchu Montessori, przedszkole językowo-sportowe itp. Najbardziej znane przedszkola profilowane to: 

  • Przedszkola artystyczne

Odbywa się tam wiele zajęć plastycznych, muzycznych, ale również tanecznych lub teatralnych. To doskonały pomysł dla dzieci, które potrzebują pracy sensorycznej. Brudne rączki w farbie i różne struktury do budowania, lepienia, rzeźbienia, doskonale wpływają na zmysły kilkulatków. Dzieci mogą również często zwiedzać wystawy artystyczne, odwiedzać kina, teatry i inne obiekty kulturalne. 

  • Przedszkola bezglutenowe itp. 

Dedykowane są dzieciom na dietach eliminacyjnych, gdzie produkty spożywcze są w 100 proc. bezpieczne dla osób uczulonych lub nadwrażliwych.

  • Przedszkola ekologiczne

Dzieci uczą się tam życia w zgodzie z naturą. Segregowanie odpadów? Zbieranie deszczówki? Nauka naturalnych upraw? Czemu nie! To doskonały pomysł, aby od małego uczyć szanowania planety. 

  • Przedszkola integracyjne dedykowane dzieciom z niepełnosprawnościami i dzieciom pełnosprawnym jednocześnie

Charakteryzują się mniejszymi grupami. Korzystnie wpływają na dzieci, które przez wspólną integrację uczą się empatii, ale i naturalnej akceptacji odmienności. 

  • Przedszkola językowe

Chłonne umysły dzieci mają tam niepowtarzalną okazję uczyć się języków w swobodny sposób, przy okazji zabawy. Zajęcia odbywają się w języku polskim i obcym lub nawet w kilku językach. To znakomity sposób oswajania dzieci z językiem obcym, co zaprocentuje w przyszłości. Często personel to native speakerzy, którzy przy okazji mogą zapoznawać dzieci z kulturą innych krajów. 

  • Przedszkola międzynarodowe

Integrują dzieci pochodzące z różnych stron świata, mówiące różnymi językami, wychowywane w różnych kulturach. Doskonała lekcja dla małych obywateli świata XXI wieku. 

  • Przedszkola mniejszości narodowych

Spotykane zarówno w Polsce dla lokalnych mniejszości, jak i polskie przedszkola za granicą. W Polsce można znaleźć przedszkola dla m.in. małych Litwinów, Ukraińców, Białorusinów. 

  • Przedszkola Montessori

To placówki, gdzie program realizowany jest zgodnie z pedagogiką Marii Montessori. W myśl tych zasad dziecku się towarzyszy i podąża za nim, pozwalając na maksymalnie samodzielny rozwój. Dzieci korzystają z naturalnych, prostych materiałów, zamiast klasycznych zabawek. Maluchy stają się twórcze i aktywne. Zajęcia z wykorzystaniem elementów montessoriańskich doskonale sprawdzają się w przypadku dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nauka odbywa się w grupach mieszanych wiekowo. Dzieci poszerzają wiedzę i umiejętności przez zabawę. 

  • Przedszkola steinerowskie/waldorfskie

Korzysta się tam z programu stworzonego przez Rudolfa Steinera. Naturalne zabawki z drewna zamiast Barbie czy elektroniki korzystnie wpływają na rozwój i kreatywność. Przedszkola steinerowskie koncentrują się na ekologicznych rozwiązaniach. 

  • Przedszkola sportowe

Priorytetem jest tam budowanie kondycji fizycznej u dzieci. Przedszkolaki mogą korzystać z gier zespołowych, ucząc się ich zasad. Poznają sporty walki, np. judo, które polecane jest już dla kilkulatków, mogą mieć dostęp do pływalni, gdzie pod czujnym okiem instruktorów będą uprawiać sporty wodne. W wielu placówkach odbywają się także zajęcia taneczne, a w sezonie – sporty zimowe. Dzieci uczą się zdrowej rywalizacji, zasad fair play i… godzenia z porażkami. Warto przed zapisaniem dziecka sprawdzić, jakie zajęcia, z jaką częstotliwością są realizowane. Warto też porozmawiać z maluchem, bo nawet kilkulatki już wiedzą, co je interesuje i czy kopanie piłki to priorytet. 

  • Przedszkola wegetariańskie

Ważna jest nie tylko dieta, ale i filozofia życia w zgodzie z naturą, ochrona zwierząt i żywienie przyjazne środowisku naturalnemu. 

  • Przedszkola wyznaniowe

Prowadzone zgodnie z zasadami określonych religii, prowadzone przez osoby związane z danym kościołem, np. siostry zakonne. 

  • Przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami, autystycznych itp.

Dostosowane do ograniczeń i możliwości dzieci z deficytami, zatrudniające kompetentną, kierunkowo wykształconą kadrę, wspierane indywidualnymi programami terapeutycznymi.

Czy posyłać dziecko do przedszkola profilowanego?

Wybór przedszkola to wyzwanie, przed którym staje większość rodziców. Dawniej wybór był oczywisty: placówka najbliżej domu. Teraz, z jednej strony, jest deficyt miejsc i może się okazać, że pobliskie przedszkole już „zajęte”. Z drugiej strony – mamy bogactwo ofert, jeśli chodzi o profilowanie przedszkoli. Jaka placówka będzie najlepsza dla naszego malucha? Która metoda nauczania sprawdzi się najbardziej? 

Warto sprawdzić, jak w praktyce wyglądają zajęcia, ile jest dzieci w grupie. Jak personel dba o dzieci – nie tylko w zakresie codziennej pielęgnacji, ale również w kwestii kompetencji rozpoznawania trudności u przedszkolaków. Czy wychwytywane są ewentualne problemy psychologiczne, behawioralne, wychowawcze? Czy dzieci mogą liczyć na zajęcia z logopedą? 

Dobrze jest podpytać rodziców, których dzieci uczęszczają lub są już absolwentami interesującej nas placówki. Sprawdźmy też dokładny status prawny przedszkola prywatnego, bo nie wszystkie zapisy prawa oświatowego mogą być tam realizowane. A jest to ważne nie tylko pod względem formalnym, ale zwyczajnie w trosce o bezpieczeństwo dzieci. 

Idźmy również… za głosem dziecka. Jeśli maluch nie chce słyszeć o tańcu, nie zmuszajmy go do placówki pełnej zajęć tanecznych, „bo może się przekona”. Starajmy się zaspokajać zainteresowania dzieci, a będą spokojnie, spełnione i szczęśliwe. 

– Dzieci w wieku przedszkolnym do swojego rozwoju najbardziej potrzebują swobodnej zabawy i kontaktów społecznych z rówieśnikami. Nie mają jeszcze sprecyzowanych zainteresowań. Wybór przedszkola profilowanego jest bardziej wyborem rodzica, który najlepiej zna swoje dziecko i wie, jaka forma i tematyka zajęć będzie dla niego odpowiednia – zauważa psycholog dziecięcy, Katarzyna Jopa. 

Czego unikać przy wyborze przedszkola profilowanego?

  • Unikajmy przeładowanego planu zajęć. Zbyt liczne lub za długie zajęcia będą nieefektywne i męczące dla dziecka.
  • Raczej skreślmy z listy przedszkola położone daleko, ze złym dojazdem. Minuty czy godziny w drodze mogą skutecznie rozbijać plan dnia całej rodziny. 
  • Nie sugerujmy się wyborem innych, choć słuchajmy ich rad. Obserwujmy szczególnie swoje dziecko, które może odnajdować się dobrze w zupełnie innych sytuacjach niż dzieci znajomych czy nawet osobiste rodzeństwo naszego przedszkolaka. 

Czy profilowanie edukacji tak małych dzieci to dobry pomysł? Czy przedszkole profilowane ma sens, czy lepsze jest „zwykłe”?

– Uważam, że lepszym pomysłem są przedszkola ogólnorozwojowe, które dają dzieciom szanse spontanicznego rozwoju. Dziecko będzie wtedy odkrywało siebie – tłumaczy Lidia Jaroch, pedagog i psychoterapeuta. – Moim zdaniem, najlepsze są przedszkola montessoriańskie, które nie wprowadzają w określony rytm i cykl dnia, tylko proponują różne aktywności i dodatkowe działania stymulujące dzieci. Dzieci mogą wybierać sobie zajęcia, w których chcą uczestniczyć, zainteresowania nie są zawężane, praca jest na kilku poziomach – dodaje.

– Drugie w kolejności, moim zdaniem, są te przedszkola, które stawiają na ruch. Oczywiście dbając o rozwój harmonijny, żeby ta homeostaza została zachowana. To jest najlepsze: ruch, ruch i jeszcze raz ruch. W każdej postaci. Nie ma lepszego prezentu, który można dać dziecku – dodaje Lidia Jaroch.

„Przedszkole to nie szkoła – nie zastępujmy zabawy nauką!”. Jakub Tylman o kondycji edukacji przedszkolnej

Polecamy

„Przedszkole to nie szkoła – nie zastępujmy zabawy nauką!”. Jakub Tylman o kondycji edukacji przedszkolnej

– Istotą edukacji przedszkolnej jest zachęcenie dzieci do zdobywania wiedzy na kolejnych etapach nauki. Stawianie kilkulatkom zbyt wysokich wymagań i zadawanie im prac domowych tylko je zniechęca – mówi Jakub Tylman, specjalista od edukacji przedszkolnej, autor książek dla dzieci.

Czytaj

Co robią dzieci w przedszkolach profilowanych?

Co robią dzieci w przedszkolach profilowanych? To zależy, jakie jest to przedszkole. W przedszkolach profilowanych wszelkie zajęcia powinny być formą zabawy – w końcu na tym polega dzieciństwo. Nauka przez zabawę jest szczególnie skuteczna. 

I tak, w przedszkolach językowych bawią się, nazywając zabawę i zabawki w obcym języku lub kilku językach. W artystycznym – zabawa to tworzenie. W sportowych – dominują gry i zabawy ruchowe. 

Co ważne, zajęcia w przedszkolach profilowanych, poza ukierunkowaniem, powinny być zbliżone do programu realizowanego w „zwykłych” placówkach, szczególnie w przypadku 6-latków. To zadanie dla rodzica, aby zweryfikować realizowane treści. Dzieci po przedszkolach profilowanych miewają niekiedy trudności, gdy zderzą się z tradycyjnym systemem edukacji w szkole podstawowej.

Ile kosztuje przedszkole profilowane?

Koszty pobytu w przedszkolu składają się z opłat za czesne oraz wyżywienie. Zwykle w mniejszych miejscowościach ceny przedszkoli profilowanych mogą zaczynać się już od ok. 500 zł, do nawet 1500 zł w dużych miastach. Do tego dochodzi stawka żywieniowa – średnio od 10 do 20 zł za dzień. 

Przed zapisaniem dziecka ustalmy, czy mogą dochodzić dodatkowe koszty. Czy dodatkowe zajęcia są płatne? A może obowiązują składki na materiały plastyczne? Biorąc pod uwagę ceny przedszkola, porównajmy koszt ostateczny. Być może przedszkole droższe ma w pakiecie zajęcia, za które w innych placówkach trzeba dopłacać. 

Warto też sprawdzić, jak liczone są opłaty za dni, w których dziecko jest nieobecne w placówce (a każdy rodzic przedszkolaka wie, że dzieci opuszczają dużo zajęć). Częstą praktyką jest odliczanie opłaty za wyżywienie, ale nie za czesne. Lepiej to ustalić, żeby nie było przykrych niespodzianek, szczególnie, że przy dzieciach lista wydatków zawsze jest długa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź