Pasowanie na przedszkolaka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock Pasowanie na przedszkolaka – co musisz wiedzieć?/fot. iStock

Pasowanie na przedszkolaka – co musisz wiedzieć?

Początek edukacji przedszkolnej jest ważnym, ale także stresującym wydarzeniem w życiu dziecka. To czas rozwoju, nauki, zawierania nowych znajomości i przyjaźni. Każdy przedszkolny dzień przynosi nowe doświadczenia. Należy do nich także pasowanie na przedszkolaka organizowane zazwyczaj po kilku tygodniach pobytu dzieci w placówce. Co warto wiedzieć o tej sympatycznej ceremonii?

Spis treści:

Czym jest pasowanie na przedszkolaka?

Pasowanie na przedszkolaka to ważna uroczystość w życiu dziecka, która najczęściej odbywa się 20 września, kiedy przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jednak nie jest to sztywna data i każde przedszkole wybiera odpowiedni dla siebie termin. Decyzję podejmuje dyrektor przedszkola po konsultacji z jego kadrą. Często uroczystość odbywa się w październiku lub listopadzie, po pierwszym, najtrudniejszym dla maluchów okresie adaptacji.

Zaproszenia dla rodziców dzieci wykonują własnoręcznie. W grupach trwają przygotowania do tego wydarzenia – nic dziwnego, pasowanie na przedszkolaka to symboliczne przyznanie dziecku praw takich, jakie mają w przedszkolu dzieci starsze. To jeden z pierwszych ważnych kroków do samodzielności.

Pasowanie na przedszkolaka – jak może przebiegać?

Ceremonia pasowania na przedszkolaka najczęściej przebiega tak, że dyrektor przedszkola wielkim, kolorowym ołówkiem dotyka ramienia dziecka i ogłasza, że przyjmuje go do grona pełnoprawnych przedszkolaków. 

Pasowanie na przedszkolaka poprzedzają przedstawienia i pierwsze publiczne występy dzieci. Maluchy recytują wierszyki, odgrywają scenki, wcielają się w różne role. Niekiedy przygotowują także pokaz taneczny. Podczas pasowania przedszkolaki mają okazję po raz pierwszy wystąpić publicznie przed rodzicami i innymi przybyłymi gośćmi. Dopiero po części artystycznej odbywa się część oficjalna i uroczyste ślubowanie. Na koniec przedszkolaki otrzymują dyplomy, a niekiedy również i drobne upominki. 

Niektóre przedszkola organizują drobny poczęstunek dla dzieci i rodziców, ale oczywiście nie jest to obowiązkowym elementem uroczystości. Podwieczorek może być przygotowany przez stołówkę przedszkola, może to być także składkowa impreza przygotowana przez rodziców.

Jak przygotować dziecko na pasowanie na przedszkolaka?

Pasowanie na przedszkolaka będzie pierwszym publicznym wystąpieniem dziecka, nic dziwnego, że towarzyszy mu wiele emocji. By pomóc dziecku, warto przećwiczyć z nim piosenki, utrwalić wierszyki i odgrywane role. Dobrze też porozmawiać o emocjach i próbować oswoić dziecko ze stresem, jeśli widzimy, że czekająca go uroczystość wzbudza niepokój. Wytłumaczmy dziecku, że pasowanie jest ważnym, ale przyjemnym wydarzeniem, któremu powinny towarzyszyć wyłącznie miłe uczucia. Pozytywne nastawienie jest dla dziecka niezwykle ważne.

Jak ubrać dziecko na pasowanie na przedszkolaka?

O stroju dziecka na uroczystość pasowania na przedszkolaka zazwyczaj decydują nauczyciele. Wskazane elementy stroju, ich kolory mogą być istotnym elementem przebrania związanego z przygotowywanym programem artystycznym. W niektórych przedszkolach maluchy przebierają się za słoneczka czy chmurki albo stroje związane z nazwą grupy (jeśli grzybki, to stroje grzybków). Najczęściej jednak dziewczynki wkładają granatowe spódniczki i białe bluzki, sweterki lub sukienki. Chłopcy jako strój galowy mają włożyć białe koszule i ciemne spodnie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź