Jak wyglądają dni adaptacyjne w przedszkolu? / AdobeStock

Na czym polegają i jak wyglądają dni adaptacyjne w przedszkolu?

Pierwsze dni w przedszkolu są dla dziecka trudnym pod względem emocjonalnym przeżyciem. Rozłąka z rodzicami, nieznane miejsce, nowe opiekunki i rówieśnicy – to wszystko może być dla malucha dużym stresorem, dlatego warto go wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Świetnym rozwiązaniem są dni adaptacyjne, które organizowane są w niemal każdym przedszkolu. Ich podstawowym celem jest stopniowe przygotowanie dziecka do rozłąki z rodzicami. Na czym one polegają i jak długo trwają?

Spis treści:

Czym są dni adaptacyjne w przedszkolu?

Dni adaptacyjne organizowane są w przedszkolu zwykle w okresie wakacyjnym – najczęściej w lipcu bądź w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nie są one obligatoryjne, ale coraz więcej placówek decyduje się na ich organizację z myślą o ułatwieniu dzieciom oraz rodzicom procesu rozłąki i adaptacji. 

W trakcie tego typu dni odbywają się różnorakie zajęcia, których celem jest pokazanie zalet pobytu w przedszkolu, nauczenie maluchów panujących w nim zasad, a także integracja z rówieśnikami. Mogą to być zajęcia o różnym charakterze – plastycznym, muzycznym, logopedycznym, ruchowym, a nawet teatralnym. Wszystko zależy od inwencji i pomysłowości danego przedszkola. 

Co ważne, rekomenduje się, żeby w dniach adaptacyjnych uczestniczyły dzieci, które nigdy nie miały doświadczeń przedszkolnych i nigdy nie rozstawały się na dłużej z rodzicami i innymi członkami rodziny. Zwykle są to maluchy w przedziale wiekowym 2-2,5 roku.

Dlaczego w przedszkolu organizuje się dni adaptacyjne?

Podstawowym celem dni adaptacyjnych w przedszkolu jest ułatwienie dziecku rozłąki z rodzicami i wprowadzenie go w środowisko przedszkolne, które znacząco różni się od środowiska domowego i rodzinnego. 

Charakterystyczną cechą tego typu dni jest stopniowe przystosowanie dziecka do zasad i atmosfery, które panują w przedszkolu. Znamienny jest tu udział wychowawców oraz rodziców. Przebieg zajęć adaptacyjnych jest inny niż tych w pierwszych dniach w przedszkolu podczas roku szkolnego – w takim przypadku nagła rozłąka z rodzicami, nowe otoczenie i obecność rówieśników, mogą wywołać duży stres u malucha.

Co więcej, zajęcia te mogą ułatwić proces rozłąki z dzieckiem również rodzicom, bowiem dla nich też może to być trudne doświadczenie. Zaznajomienie się ze środowiskiem i personelem przedszkolnym może dać im poczucie, że powierzają swoje dziecko w dobre ręce, w bezpiecznym miejscu.

Jak długo mogą trwać dni adaptacyjne w przedszkolu?

Czas trwania dni adaptacyjnych w przedszkolu uzależniony jest od danej placówki – niektóre organizują zaledwie kilkugodzinne zajęcia dla maluchów, inne zaś kilkudniowe maratony. W tym pierwszym przypadku przybierają one formę dnia otwartego, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice mogą zapoznać się z personelem, zobaczyć, jak wygląda przedszkole itp. 

Często wówczas organizowane jest przedstawienie teatralne lub różnego rodzaju zajęcia integracyjne. Lepszym rozwiązaniem są tygodnie adaptacyjne, w trakcie których dziecko ma szansę oswoić się ze środowiskiem przedszkolnym i mentalnie przygotować się na rozłąkę z rodzicem.

Przedszkole prywatne czy państwowe? Co wybrać?

Polecamy

Przedszkole prywatne czy państwowe? Co wybrać?

Wybierając przedszkole dla dziecka, na pierwszym miejscu należy postawić jego dobro, ale także komfort innych domowników. Ważne jest, aby placówka pracowała w dogodnych dla rodziców godzinach i znajdowała się w miejscu, gdzie wygodnie i łatwo się dostać. Wielu rodziców staje przed dylematem, czy wybrać przedszkole prywatne, czy państwowe.

Czytaj

Scenariusz dni adaptacyjnych w przedszkolu dla 3-latków

Dni adaptacyjne przebiegają wedle wcześniej ustalonego programu. Zwykle obejmuje on zajęcia integracyjne, podczas których zarówno dzieci, jak i rodzice mogą poznać się ze sobą wzajemnie. Ważna jest atmosfera otwartości – każdy powinien mieć przestrzeń do tego, by wyrażać swoje zdanie i uczucia. 

Niezbędnym elementem tego typu dni jest zwiedzanie przedszkola – pokazywanie, gdzie odwiesza się kurtkę, odkłada buciki, spożywa posiłki itp. Na początku zwykle rodzice uczestniczą we wszystkich zabawach wraz z dziećmi na równych prawach, a następnie, wraz z postępem procesu adaptacji, ich rola jest ograniczana, chociaż nie całkowicie eliminowana. 

Świetnie sprawdzają się zajęcia muzyczno-taneczne – nauka piosenki czy też granie na instrumentach. Można pobawić się z dziećmi w „Mam chusteczkę haftowaną” czy też „My jesteśmy krasnoludki”. Oprócz tego można wdrożyć również zajęcia plastyczne, np. wspólne malowanie obrazka, wykonywanie prac technicznych itp. 

Przykładowy scenariusz dnia adaptacyjnego 

  1. Powitanie dzieci i rodziców w przedszkolu. 
  2. Pokazanie dzieciom ich półeczek i szafeczek, a następnie pozostawienie w nich ich rzeczy i przebranie butów (dotyczy to również rodziców). Przy zmianie obuwia warto zachęcić dziecko do samodzielności. 
  3. Powitanie w sali zabaw – przedstawienie się każdego dziecka i rodzica (pomocnicze pytania: jak masz na imię, jak się czujesz, w co lubisz się bawić/jaka jest twoja ulubiona zabawka).
  4. Odśpiewanie piosenki grupowej. 
  5. Zwiedzanie przedszkola.
  6. Pierwszy wspólny posiłek. 
  7. Odśpiewanie piosenki naśladowczej (np. „My jesteśmy krasnoludki”)
  8. Zabawa wybraną zabawką. 
  9. Wspólne sprzątanie sali zabaw (odkładanie zabawek na miejsce). 
  10. Pożegnanie i zaproszenie na kolejny dzień.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź