Malowanie paznokci dziecka – czy to dobry pomysł? / iStock

Malowanie paznokci dziecka – czy to dobry pomysł?

Malowanie paznokci dziecka od lat wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony pojawiają się głosy, że to seksualizacja i przesadne zwracanie uwagi dziecka na wygląd. Z drugiej zaś odzywają się zwolennicy swobody eksplorowania świata przez maluchy. Gdzie jest zatem złoty środek? Czy malowanie paznokci dziecka to dobry pomysł? Co zrobić, gdy dziecko chce pomalować paznokcie? Jak to wpłynie na jego zdrowie? Oto garść wskazówek!

Spis treści:

Co zrobić, gdy dziecko chce pomalować paznokcie?

Kiedy dzieci są w wieku przedszkolnym, uwielbiają podglądać dorosłych i naśladować ich zachowania. To naturalny etap, którego nie należy się bać. Wręcz przeciwnie – to czas, w którym możemy, jak w lustrze, zobaczyć w dzieciach to, co im przekazujemy. Bywa bardzo zaskakujące, co nasze dzieci wyłapują z naszego zachowania czy wyglądu.

Dziewczynki często chcą wyglądać jak mamusie – przebierają się, malują usta czy proszą, by psiknąć je perfumami. Nie budzi to niepokoju, dopóki to jednorazowa zabawa. Wątpliwości pojawiają się, gdy dzieci proszą o „trwalszą zmianę”, jaką jest np. malowanie paznokci.

Pomalowane paznokcie u dziecka w wieku przedszkolnym paradoksalnie wcale nie są rzadkim widokiem. Dziewczynki, zwłaszcza latem czy w okresie wakacji, pojawiają się na placach zabaw i w piaskowniach z domowym manicure’em. Czy rodzice powinni się na to zgadzać? Co zrobić, gdy dziecko chce pomalować paznokcie?

Wiele zależy od wieku dziecka i kontekstu. Jeśli dziewczynka prosi o pomalowanie paznokci, bo koleżanki się z niej śmieją, że „one mają, a ona nie”, warto przede wszystkim porozmawiać z dzieckiem. Od najmłodszych lat warto w dziecku budować poczucie pewności siebie i przekonanie, że to jego myśli i uczucia są ważne, nie opinie innych. Jeśli celem jest „dobry wygląd”, możemy się zgodzić, ale również nie powinno się obyć bez rozmowy. Dziewczynki coraz wcześniej wkraczają w świat social mediów, w których wciąż ideał piękna nie ma wiele wspólnego z naturalnością. Nie pomagają bajki i filmy dla dzieci. Przekaz kulturowy co prawda skręca powoli w stronę ciałopozytywności, ale nadal makijaż i kolorowe paznokcie to podstawa dobrego wyglądu. Taka presja nie sprzyja samoakceptacji. Warto zwrócić na to uwagę, gdy nasze kilkuletnie dziecko zapragnie zmienić swój wygląd „pod kanon”.

Oczywiście nadrzędnym celem dzieci jest dobra zabawa – i to jest motyw, który warto uwzględnić, kiedy nasz maluch poprosi o pomalowanie paznokci. Dla hecy, dla zabawy, dla eksperymentu – skoro tak, czemu nie. Jednak trzeba to zrobić z głową.

Czy malowanie paznokci dziecka jest szkodliwe?

Jeśli zdecydujemy, że malowanie paznokci dziecku to dobry pomysł, zwróćmy uwagę na lakier, jakiego użyjemy. Zwykle lakiery do paznokci to zlepek chemikaliów, które mogą być groźne dla zdrowia dorosłych, a co dopiero dzieci, które nierzadko nie mają oporów przed wkładaniem rąk do buzi. 

Lakiery do paznokci zawierają ftalany, toluen i formaldehyd – mogą one podrażniać układ oddechowy, skórę, wpływać na pracę układu nerwowego i hormonalnego, wywoływać bóle głowy. Na skutki uboczne obcowania z lakierami do paznokci najbardziej narażone są osoby, które pracują z ich użyciem. Jednak jeśli chodzi o dzieci, powinniśmy być podwójnie ostrożni. Jeśli chcemy pozwolić dziecku na malowanie paznokci, lepiej wykonać to preparatem bezpiecznym.

Czym pomalować dziecku paznokcie?

Na rynku jest spory wybór produktów, które spełnią dziecięce marzenie o kolorowych paznokciach, a jednocześnie nie narażą dziecka na przykre skutki uboczne. Wśród lakierów dla dzieci można znaleźć dwa rodzaje: lakier typu peel-off, czyli „odklejany”, oraz lakier zmywany wodą. 

Są to produkty, które nie zawierają wcześniej wymienionych szkodliwych składników chemicznych. Jednak lepiej nie zostawiać dziecka sam na sam z takim produktem. Trudno powiedzieć, co się wydarzy, gdy maluch wpadnie na pomysł, by lakierem pomalować sobie skórę twarzy… Choć na szczęście tego typu lakiery dobrze schodzą np. z mebli.

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Polecamy

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Nie w pełni dojrzała skóra niemowląt i dzieci jest zdecydowanie cieńsza i bardziej podatna na działanie substancji drażniących, w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Dlatego tak niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na składy kosmetyków dla dzieci. Czytajmy etykiety!

Czytaj

Lakiery do paznokci dla dzieci

Lakiery do paznokci dla dzieci dostępne są w różnych kolorach – najczęściej są to kolory żywe, intensywne, często pastelowe. Dostępne są także wersje z brokatem i naklejkami, by dzieci mogły puścić wodze fantazji. W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy lakiery w różnych zestawach kolorystycznych, a nawet z pilnikami i innymi dodatkami do manicure’u.

Czym zmyć lakier z paznokci dziecka?

Jeśli doraźnie zdecydujemy się na maźnięcie dziecięcych paznokci „dorosłym” lakierem, nigdy nie używajmy do jego zmycia zmywacza z acetonem. To bardzo szkodliwy i silny środek chemiczny. Natomiast w przypadku lakierów do paznokci dla dzieci należy użyć tego, co rekomenduje producent.

Lakiery typu peel-off odklejają się od płytki paznokcia jak naklejki. To sprawia, że nie są zbyt trwałe, jednak w przypadku lakierów dla dzieci nie chodzi o trwałość, a o bezpieczeństwo. Z kolei lakiery do paznokci zmywalne wodą to tak naprawdę zabawa na chwilę, do pierwszego umycia rąk. To jednak najbezpieczniejsze lakiery do paznokci dla dzieci – najczęściej zawierają tylko trzy składniki: wodę, polimer akrylowy oraz nietoksyczny barwnik.

Niemniej jeśli zastanawiasz się, czym pomalować paznokcie dziecka, koniecznie przeczytaj skład produktu, który wybierasz, i dowiedz się, czym zmyć ten konkretny lakier z dziecięcych paznokci.

Czy zgadzać się na pomalowane paznokcie u dziecka?

Pomalowane paznokcie u dziecka szokują, kiedy to rodzic decyduje się w ten sposób pociechę „upiększyć”. Takie podejście do manicure’u zdecydowanie nie jest wychowawcze. Jednak kiedy to dziecko chce odkrywać świat dorosłych poprzez tego typu zabawy, warto na to pozwolić, pod warunkiem, że stworzymy do tego dziecku bezpieczne warunki – zarówno pod względem rozwoju emocjonalnego, jak i pod względem zdrowotnym. W atmosferze zabawy, dystansu i bliskości pomalowane paznokcie to żadna kontrowersja. Jednak wyznaczajmy dziecku stosowne granice. Przedszkole raczej nie jest miejscem, w którym pomalowane paznokcie to dobry pomysł.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź