Lakierowanie zębów – czy warto? / iStock

Lakierowanie zębów – czy warto?

Lakierowanie zębów to nie to samo, co lakowanie. Warto o tym pamiętać. Podobne brzmienie tych nazw powoduje, że pacjenci często się mylą. Czym różni się lakowanie od lakierowania? Czy warto lakierować zęby dzieciom? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to działanie profilaktyczne. Wykonuje się je za pomocą lakieru o wysokiej zawartości fluoru. Efektem jest wzbogacenie szkliwa w jony fluorowe. Dzięki temu szkliwo jest wzmocnione, odporniejsze na rozpuszczanie przez kwasy. 

Co ważne, zęby pokrywane są tym preparatem w całości – wszystkie zęby na wszystkich powierzchniach. To jedna z zasadniczych różnic w porównaniu z lakowaniem, którym zabezpieczane są bruzdy na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Kolejną różnicą jest częstotliwość zabiegów. Lakierowanie powinno być przeprowadzane co pół roku. Jeśli chodzi o lakowanie, wystarczy wykonywać je raz na kilka lat. 

Lakierowanie zaleca się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, u których wykonuje się je sporadycznie, np. w celu zabezpieczenia ósemek. Z uwagi na lokalizację utrudniającą dokładne mycie te zęby są szczególnie narażone na psucie się. 

Zęby przed lakierowaniem powinny być starannie oczyszczone. Po zabiegu przez dwie godziny nie powinno się spożywać żadnych pokarmów. Wbrew obawom niektórych rodziców stosowanie fluoru w stomatologii nie jest szkodliwe, nawet dla dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podana jest zbyt duża dawka, która może powodować przebarwienia na zębach (tzw. fluoroza). 

Czy warto lakierować zęby? Czy zawarty w lakierach fluor jest bezpieczny dla zdrowia? Ten pierwiastek ostatnio nie cieszy się dobrą opinią. 

Jako mama sama się zastanawiam nad tym, co jest bezpieczne dla moich dzieci. A jako chemik powiem, że pasta do zębów powinna być obowiązkowo z fluorem – podkreśla chemiczka Monika Gaca. – Mogę dodać jeszcze jedno: dla mnie najważniejsze jest, żeby dzieci myły zęby. Pastą. Mniej ważne jaką. Chodzi o wyrobienie nawyku. Dlatego przy wyborze pasty kieruję się tym, żeby ona „smakowała”. Jak ma fluor to okej, a jak nie ma, to też dobrze.

Lakierowanie zębów dziecka – kiedy je robić?

Lakierowanie zaleca się u dzieci po szóstym roku życia, gdy wyrastają zęby stałe. Ważne jest, aby świeżo wyrżnięty ząb pokryć lakierem, zanim zostanie zaatakowany przez próchnicę. Jest to powszechny problem wśród przedszkolaków, gdyż zęby mleczne są bardziej podatne na psucie. Ponadto dieta dzieci często zawiera zbyt dużo cukrów, sprzyjających rozwojowi próchnicy. Niektórym maluchom towarzyszy od wczesnego dzieciństwa tzw. próchnica butelkowa. Lakierowanie sprawia, że fluor wzmacnia strukturę zębów, chroniąc je przed próchnicą. 

Lakierowanie zębów można wykonywać co sześć miesięcy. Niekiedy u dzieci zaleca się lakierowanie zębów trzy razy do roku, czyli co cztery miesiące. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać zbyt często. Dlaczego? Nadmiar fluoru, podobnie jak niedobór, może szkodzić. 

Zbyt częste lakierowanie albo lakierowanie zębów za dużą ilością lakieru z fluorem może spowodować tzw. fluorozę. Powoduje ona widoczne na zębach zmętnienia, plamki o kredowobiałym kolorze i/lub zmniejszonej przezierności. Następnie przebarwione obszary ciemnieją, a nawet mogą tworzyć dołki i wgłębienia w strukturze zęba.

Co daje lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów, dzięki wprowadzaniu w strukturę zęba fluoru oraz środków antybakteryjnych, zapobiega próchnicy. Dzięki temu zabiegowi procesy demineralizacji są zahamowane. Oznacza to, że szkliwo nie ulega osłabieniu. 

Fluor wbudowany w strukturę zębów wzmacnia je. W praktyce lakierowanie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy, psucia się zębów. Zmniejsza również nadwrażliwość np. odsłoniętych szyjek zębowych. 

Lakierowanie zębów dziecka może zapobiec wielu problemom z uzębieniem w przyszłości. W połączeniu z lakowaniem stanowi ono doskonałą profilaktykę próchnicy. Zepsute zęby to niestety współcześnie prawdziwa plaga. Jak podaje Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, w Polsce z powodu próchnicy cierpi prawie 60 proc. dzieci trzyletnich, aż 80 proc. pięciolatków i 90 proc. dzieci siedmioletnich!

Profilaktyka próchnicy powinna zatem być priorytetem dla rodziców przedszkolaków i młodszych uczniów. Regularne lakierowanie zębów pomoże zapobiec psuciu i konieczności bardziej inwazyjnych zabiegów dentystycznych.

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Polecamy

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Szczerbaty uśmiech kilkulatka jest rozbrajający. Utrata pierwszego mleczaka to powód do dumy i dowód na „dorosłość”, nic więc dziwnego, że maluchy wymianą zębów ogromnie się ekscytują. Sprawdźcie, czy wszystko idzie tak, jak powinno!

Czytaj

Jakie zęby się lakieruje?

Lakierowanie zębów można przeprowadzać zarówno na zębach stałych, jak i na mlecznych. 

Wskazania do lakierowania zębów:

  • zagrożenie próchnicą,
  • paradontoza,
  • zaburzenia pracy ślinianek, nadmierna suchość w jamie ustnej,
  • noszenie protez lub aparatów ortodontycznych.

Przeciwwskazania do lakierowania zębów:

  • stany zapalne w obrębie jamy ustnej,
  • zaleca się niekiedy, aby nie lakierować zębów na krótko przed założeniem aparatu ortodontycznego. Preparaty z fluorem mogą utrudniać montaż niektórych elementów.

Kiedy lakierować zęby dziecku?

Lakierowanie zębów dziecka można przeprowadzać regularnie, zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Często fluoryzację rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych stałych ząbków. 

Lakierowanie jest bezbolesne, a wykorzystywane lakiery mają kolor biały lub lekko żółtawy. Smak lakieru również zwykle jest przyjemny nawet dla małych pacjentów. Profilaktyczne lakierowanie należy przeprowadzać dwa razy w roku. W uzasadnionych przypadkach lakierowanie zębów może się odbywać nawet dwukrotnie częściej. 

Lakierować można zdrowe zęby i te, na których pojawiają się pierwsze symptomy próchnicy. Dzięki lakierowaniu zęby będą wzmocnione i zabezpieczone przed dalszym rozwojem niszczących procesów chorobotwórczych.

Lakierowanie zębów – cena

Cena za lakierowania wszystkich zębów to, w zależności od gabinetu, koszt ok. 100-150 zł. Nie jest to wygórowana kwota, biorąc pod uwagę korzyści płynące z zabezpieczenia zębów przed próchnicą. Zabezpieczenie zębów w dzieciństwie i oswojenie dzieci z gabinetem stomatologicznym to jedne z najlepszych prezenty, jakie można sprawić młodemu człowiekowi. Pozytywne skutki dbania o zęby od najmłodszych lat zostaną z naszym dzieckiem na całe życie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź