Książeczki dla pięciolatki – jakie wybrać?/fot. iStock Książeczki dla pięciolatki – jakie wybrać?/fot. iStock

Książeczki dla pięciolatki – jakie wybrać?

Książeczki dla pięciolatki to niekoniecznie historie o księżniczkach czy opowieści o przygodach ich równolatek. Dziewczynki w tym wieku, podobnie jak chłopcy, cechuje ciekawość świata i chęć jego eksploracji. Dlatego zastanawiając się, jakie wybrać książeczki dla dzieci pięcioletnich, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po książki edukacyjne. Na pewno będą interesujące!

Spis treści:

Pięciolatka – czy powinna umieć czytać?

Przy wyborze książeczki dla pięciolatki warto wziąć pod uwagę to, czym dziecko w danym momencie się interesuje. U dziecka w tym wieku pasja ma szansę trwać nieco dłużej niż u młodszych dzieci. Książeczki dla pięcioletnich dzieci pozwalają już zagłębić się w temat i poznać go dokładnie.

Z umiejętnością czytania jest trochę tak, jak z wcześniejszymi krokami milowymi malucha: chodzeniem, mówieniem czy siusianiem do toalety. Każde dziecko nabywa je w swoim czasie. Są więc pięciolatki, które w przedszkolu czytają na głos opowiadania, inne dzieci zaczynają składać wyrazy w zdania dopiero w szkole. Zdarza się nieraz, że w wyniku przechwałek jednych rodziców inni nabierają wątpliwości, czy z ich dzieckiem jest wszystko w porządku. Jak to więc jest z tymi pięciolatkami?

Pięcioletnie dziecko jest już bardzo sprawne fizycznie. Wspina się po drabinkach, skacze, robi przysiady i podejmuje (całkiem skuteczne) próby jeżdżenia na dwukołowym rowerze. Zarówno motoryka duża, jak i mała u dziecka w tym wieku są już dobrze rozwinięte. Pięciolatek precyzyjnie porusza dłonią, nadgarstkiem i palcami. Lepi z plasteliny, nawleka korale, odkręca i wkręca różne elementy. Prawidłowo trzyma przybory piśmiennicze, nożyczki, koloruje i samodzielnie rysuje. Sprawnie się komunikuje i rozpoznaje otoczenie. Wszystkie te umiejętności mają wpływ na potencjał w dziedzinie czytania. 

Dla pięciolatka niezwykle ważna jest grupa rówieśnicza. Maluch często obserwuje inne dzieci, naśladuje je, co może przekładać się na jego zainteresowanie czytaniem. Wiele zależy także od temperamentu malucha. 

Zaniepokoić powinniśmy się dopiero, gdy u dziecka występują:

  • Problemy z czytaniem, ale dopiero w wieku 7–8 lat. Wcześniejszy brak zainteresowania literkami nie powinien nam spędzać snu z powiek.
  • Kłopoty z mową. Zaburzenia logopedyczne mogą mieć wpływ na naukę czytania.
  • Mylenie liter. W przypadku pięciolatka jest to jeszcze normą, ale na późniejszym etapie może niepokoić. 
  • Niechęć do czytania, która może wynikać np. z problemów ze wzrokiem.

Jakie powinny być książeczki dla pięciolatki?

Zastanawiając się, jakie książki dla pięciolatki będą odpowiednie, należy pamiętać o kilku zasadach. Książeczki dla dzieci w tym wieku powinny:

  • Mieć rozbudowaną historię. Nie wystarczy krótka bajeczka. Maluchy potrafią zapamiętać i przeanalizować wielowątkową fabułę. To dla nich ważny element rozwoju.
  • Być kolorowe, piękne graficznie i bogate w obrazki. 
  • Uczyć i bawić. Sięgajmy zatem po książki edukacyjne, jednocześnie jednak stawiając na atrakcyjną formę, choćby rymowanek czy komiksów.

Zdarza się, że pięcioletnie dziecko czyta już samo. To może być rewolucja w niejednym domu. Samodzielnie czytający pięciolatek sam sięga po książki i wybiera te, które w danej chwili lubi. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy już dla niego ważni czy mu potrzebni. Warto nawet wtedy celebrować codzienny rytuał czytania przez mamę lub tatę. Podpowiadajmy tytuły lektur, podrzucajmy nowe pozycje, poszerzając bibliotekę i zainteresowania malucha.

Przykładowe książeczki dla pięciolatki

Dokonując wyboru książeczek, warto poczytać internetowe polecajki mam maluchów w tym wieku lub przejrzeć propozycje konkretnych wydawnictw. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tytułów:

  1. Książki edukacyjne, czyli wszystkie te, które w atrakcyjnej formie przekazywać będą wiedzę. Od alfabetu po ewolucję. Ciekawą propozycją może być „Alicja w krainie robotów” wydawnictwa Mando. To historia dziewczynki i robota opowiadająca o sztucznej inteligencji. Gdy w domu rodziny Alicji zamieszkuje robot humanoidalny Basia, dziewczynka zastanawia się, czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? I przede wszystkim – czy robot może zastąpić człowieka? Książka pełna jest dobrego humoru i pięknych ilustracji. Spodoba się niejednej (nie tylko) pięciolatce!
  2. Książki dwujęzyczne, które w formie zabawy będą wspierały maluchy w nauce języków. Podpowiedź? Kartonowa książka „W domu. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami” skradnie serca rodziców i dzieci. Zarówno jej forma, jak i zawartość będą uczyć i bawić w atrakcyjny sposób. Jak czytać takie książki? Należy dostosować je przede wszystkim do poziomu znajomości języka obcego. Informacja o wieku znajdująca się na okładce niech będzie jedynie sugestią.
  3. Książki o emocjach, szczególnie pomagające radzić sobie z nimi oraz podpowiadające, jak dbać o kondycję psychiczną. Świetnie sprawdzi się seria „Akceptuję, co czuję” od wydawnictwa Natuli. Poszczególne tytuły będą znakomitym wsparciem dla dzieci do lat 6 oraz ich opiekunów.
  4. Książki aktywizujące, czyli takie, podczas czytania których można samemu wybrać, co spotka danego bohatera lub bohaterkę. „Skarb Straszliwego Zet” to propozycja od wydawnictwa Kropka. Na każdej stronie mały czytelnik ma opcję wyboru, którędy podążą bohaterowie.
  5. Książki przygodowe, wśród których prym wiedzie Nela, nieco starsza koleżanka naszych maluchów. Nela pomaga zrozumieć świat, pokazuje jego zakamarki i pomaga zostać odkrywcą! Warto mieć tę serię w domowej biblioteczce.

Nie zapominajmy jednak o książeczkach znanych nam z naszego dzieciństwa. Przygody szóstki urwisów z Bullerbyn, małego misia w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym czy bohaterów z doliny Muminków będą zawsze dobrym, czytelniczym wyborem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź