Kim jest pulmonolog dziecięcy i kiedy warto się do niego wybrać? / istock Kim jest pulmonolog dziecięcy i kiedy warto się do niego wybrać? / istock

Kim jest pulmonolog dziecięcy i kiedy warto się do niego wybrać?

Lekarzem, do którego najczęściej udają się rodzice ze swoimi dziećmi, jest pediatra. Zdarza się jednak, że schorzenie lub objawy, które dokuczają dziecku, wymagają konsultacji z innym specjalistą. Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy oraz czy wizyta u niego wymaga skierowania?

Spis treści:

Czym się zajmuje pulmonolog dziecięcy?

Pulmonolog, bez względu na to, czy leczy osoby dorosłe, czy dzieci, jest lekarzem „od płuc” (łac. pulmo ‒ płuco). Zajmuje się on więc chorobami związanymi z dolnym odcinkiem układu oddechowego. Leczy nie tylko schorzenia infekcyjne o charakterze wirusowym czy bakteryjnym, ale także opiekuje się pacjentami z chorobami przewlekłymi płuc, np. mukowiscydozą. Pulmonolog prowadzi także leczenie dzieci chorujących na krztusiec oraz zapalenie oskrzelików i oskrzeli. Poza tym do jego kompetencji należy opieka nad pacjentami z zespołem dyskinezy rzęsek. 

Pulmonolog dziecięcy, poza prowadzeniem diagnostyki chorób układu oddechowego, wdraża też odpowiednie leczenie i kontroluje jego skuteczność oraz efekty. Niekiedy konieczne jest prowadzenie oraz nadzorowanie terapii przez wiele lat, tak jak ma to miejsce w przypadku wspomnianej wcześniej mukowiscydozy czy pierwotnej dyskinezy rzęsek.

Kiedy warto iść do pulmonologa dziecięcego?

Do pulmonologa dziecięcego kierowane są zazwyczaj dzieci z powtarzającymi się i nawracającymi infekcjami dolnych dróg oddechowych. Rodzice konsultują się z pulmonologiem dziecięcym również w przypadku, gdy dziecko skarży się na duszność, cierpi na napady silnego kaszlu lub odczuwa ból w klatce piersiowej. Przyczyną wizyty u pulmonologa powinien być także świszczący oddech oraz inne problemy z oddychaniem u dziecka. 

Należy pamiętać, że specjalista ten opiekować może się dziećmi już od pierwszych tygodni życia. Z tego też powodu to właśnie pulmonolog dziecięcy zajmuje się pacjentami cierpiącymi na wrodzone wady czy też inne nieprawidłowości związane z układem oddechowym. 

Wizyta u pulmonologa dziecięcego jest wskazana również w przypadku podejrzenia astmy u dziecka. Najczęściej kieruje do pulmonologa pediatra lub lekarz rodzinny. Zarówno jeden, jak i drugi specjalista wystawia skierowanie do specjalisty. W dobie pandemii COVID-19 to właśnie pulmonolodzy dziecięcy są specjalistami, którzy zajmują się najmłodszymi pacjentami z SARS-CoV-2. Lekarze ci leczą dzieci z ciężkim przebiegiem tej choroby oraz jej powikłaniami.

Czy do pulmonologa dziecięcego potrzebne jest skierowanie?

Pulmonolog dziecięcy jest specjalistą, do którego jest wymagane skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Dzięki niemu możliwa jest wizyta na NFZ. Jeśli zaś rodzice chcą skonsultować się z pulmonologiem dziecięcym prywatnie, skierowanie nie jest konieczne. W takiej sytuacji jednak poza opłatą za wizytę rodzice pokrywają także koszty wszystkich badań dodatkowych, takich jak testy alergiczne, RTG płuc czy badanie spirometryczne.

Pulmonolog dziecięcy czy alergolog?

Pulmonolog skupia się na przewlekłych czy lub ostrych chorobach płuc, a alergolog – poza leczeniem astmy – zajmuje się różnego rodzaju alergiami skórnymi czy kontaktowymi, a także trafiają do niego chorzy, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny. Do alergologa zgłaszają się też rodzice z dziećmi chorymi na atopowe zapalenie skóry. 

Jeśli rodzice zauważą, że napady kaszlu czy przewlekły katar pojawiają się na skutek kontaktu z np. pyłkami lub kurzem, powinni udać się do specjalisty zajmującego się alergologią. Gdy dziecko cierpi na przewlekłą lub nawracającą infekcję dolnych dróg oddechowych, należy skonsultować się z pulmonologiem. Jednak wielu lekarzy zajmuje się pacjentami zarówno ze schorzeniami alergicznymi, jak i pulmonologicznymi, dlatego u większości specjalistów rodzice uzyskają potrzebną pomoc i odpowiednią diagnostykę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź