Kiedy się zdecydować i ile trwa wycięcie migdałków u dziecka?\IStock

Kiedy się zdecydować i ile trwa wycięcie migdałków u dziecka?

Jeśli maluch często choruje, niewyraźnie mówi, ma problem z oddychaniem, chrapie i cierpi na bezdech senny, lekarz prawdopodobnie zdecyduje o wycięciu migdałków. Dlaczego warto zdecydować się na zabieg i jak przygotować do niego dziecko?

Spis treści:

Na czym polega wycięcie migdałków?

U człowieka występują trzy migdałki: migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), migdałki podniebienne oraz migdałek językowy. Wchodzą one w skład tzw. pierścienia gardłowego Waldeyera. Migdałki są pierwszą barierą pomiędzy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi a nosogardłem. Pełnią więc istotną funkcję, kiedy jednak dochodzi do ich znacznego przerostu (albo któregoś z nich), konieczne może się okazać wycięcie migdałków u dziecka. 

Usuwanie migdałków u dzieci nie jest trudnym ani skomplikowanym zabiegiem. Całkowite usunięcie migdałków podniebiennych u dziecka to tonsilektomia, częściowe – tonsillotomia, natomiast wycięcie trzeciego migdałka u dziecka nazywane jest adenotomią. Rodzice, co zrozumiałe, zastanawiają się, jak wygląda zabieg usunięcia migdałków u dzieci. Przede wszystkim operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie). W czasie zabiegu do jamy ustnej wprowadzany jest specjalny przyrząd, którym lekarz całkowicie wycina bądź przycina przerośnięty migdałek/migdałki.

Usunięcie migdałków u dziecka – kiedy trzeba wykonać?

Ponieważ migdałki bronią organizm przed drobnoustrojami, zwykle ich usunięcia nie rekomenduje się u dzieci do 3. roku życia (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Wycięcie migdałków u dziecka staje się jednak konieczne, jeśli pojawiają się takie objawy, jak:

  • problemy z oddychaniem (dziecko oddycha przez usta, ma ciągle otwartą buzię),
  • chrapanie i bezdech senny,
  • bardzo częste infekcje, zwłaszcza zapalenie ucha środkowego,
  • niedosłuch,
  • trudności w przełykaniu,
  • niewyraźna mowa,
  • nadmierne pobudzenie w ciągu dnia,
  • wada zgryzu.

Czasem, gdy migdały są przerośnięte nieznacznie, lekarz może zdecydować o podaniu dziecku leków stymulujących odporność –w niektórych przypadkach takie postępowanie okazuje się wystarczające. Niekiedy stosuje się postawę wyczekującą. Okresowe powiększenie migdałów towarzyszy m.in. grypie czy infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast powiększenie trwałe, patologiczne, które stwierdza laryngolog, jest wskazaniem do zabiegu.

Ile trwa zabieg usunięcia migdałków u dzieci?

Operacja, choć wykonywana w znieczuleniu ogólnym, nie jest długim zabiegiem. Wycięcie migdałków u dziecka zwykle trwa ok. 30-40 minut. Następnie mały pacjent przez dobę znajduje się pod obserwacją. Ile dni w szpitalu przebywa dziecko po wycięciu migdałków? Niewiele. Wyjście ze szpitala najczęściej – przy braku powikłań – odbywa się następnego dnia.

A ile trwa rekonwalescencja po wycięciu migdałków u dzieci? Zwykle rekomenduje się, żeby po zabiegu dziecku zostało w domu przez 7-14 dni. W tym czasie może (choć nie musi) pojawić się gorączka, wymioty, krwioplucie. Ważne, aby dziecko odpoczywało. W okresie rekonwalescencji maluch powinien spożywać chłodne potrawy o papkowatej konsystencji. Może jeść lody – to dobra wiadomość, bo po operacji to zwykle jeden z pierwszych posiłków.

Bezdech u dziecka – skąd się bierze i co wtedy zrobić?

Polecamy

Bezdech u dziecka – skąd się bierze i co wtedy zrobić?

Bezdech występuje zwłaszcza w nocy i często jest powodem do niepokoju wśród rodziców. Jest szczególnie groźny dla najmłodszych dzieci. Uważa się, że bezdechy występują u 1 na 100 urodzonych noworodków. Jak rozpoznać bezdech i jak wygląda jego leczenie?

Czytaj

Jak przygotować dziecko do usunięcia migdałków?

Przed zabiegiem wycięcia migdałków u dziecka, zwykle na etapie kwalifikacji, wykonuje się fiberoskopię – badanie, dzięki któremu lekarz może w bezbolesny sposób zbadać nos oraz nosogardło. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań (w dniu zabiegu lub dzień przed). Na 6 godzin przed operacją maluch nie może niczego jeść, a na 3 godziny przed zabiegiem dodatkowo nie może niczego pić.

Przede wszystkim jednak dziecko w dniu zabiegu musi być zdrowe (niektórzy lekarze dopuszczają możliwość wykonania zabiegu w przypadku kataru, jednak zarówno kaszel, jak i gorączka dziecko dyskwalifikują). Dlatego często zaleca się, aby na ok. 2 tygodnie przed usunięciem migdałków dziecko pozostało w domu. Pozwoli to uniknąć ewentualnej infekcji, a zwłaszcza przyjmowania antybiotyków, po których należy odczekać co najmniej tydzień, zanim zostanie przeprowadzone usunięcie migdałków.

Ważne, aby rodzice przed zabiegiem zachowali spokój, co zapewni spokój również dziecku, szczególnie w szpitalu. Do lecznicy warto zabrać ulubione zabawki malucha, kredki, kolorowanki etc.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź