Keto dieta dla dziecka – czy można ją stosować \ IStock

Keto dieta dla dzieci – czy można ją stosować?

Dieta ketogeniczna, potocznie nazywana „keto” dietą, to sposób żywienia, który u dzieci powinien być stosowany wyłącznie w przypadku lekoopornej padaczki. W wyniku dużego ograniczenia węglowodanów w diecie ciało dziecka wytwarza ketony, których duża ilość wywołuje stan ketozy. Ketoza zaś wpływa na funkcjonowanie mózgu, zmniejszając ilość napadów padaczki.

Spis treści:

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to sposób żywienia, w którym do minimum ogranicza się węglowodany w diecie. Węglowodany znajdziesz przede wszystkim w produktach zbożowych, warzywach korzeniowych, owocach czy słodyczach. 

W przypadku dzieci ilość węglowodanów uwzględniania zazwyczaj w diecie ketogenicznej wynosi od 10–15 g na dobę. To bardzo mało! A ile dokładnie? Tyle, ile znajduje się w:

  • połowie banana, 
  • 20 gramach makaronu,
  • bardzo małej kromce chleba, 
  • 4 landrynkach.

W tradycyjnej diecie, już zjadając śniadanie, znacząco przekraczasz taką ilość. W keto diecie ilość białka utrzymuje się na podobnym poziomie, co w zwyczajowym sposobie żywienia. Skoro ilość węglowodanów jest minimalna, to czymś trzeba je zastąpić? Czym? Zwiększoną ilością tłuszczu, który stanowi pozostałą część diety. Dieta ketogeniczna oznacza większe spożycie:

  • mięsa,
  • jajek,
  • awokado,
  • pestek i orzechów,
  • olei roślinnych.

Tak skonstruowany jadłospis sprawia, że organizm dziecka przestawia się z glukozy na alternatywne źródła energii, którymi są kwasy tłuszczowe. Jednak przy tak małej ilości węglowodanów kwasy tłuszczowe ulegają niepełnemu spaleniu, w wyniku czego powstają ketony. Odpowiednie stężenie ketonów we krwi prowadzi do ketozy, czyli docelowego stanu metabolicznego, w jakim na diecie ketogenicznej ma znajdować się organizm dziecka.

Dieta ketogeniczna dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Choć dietę ketogeniczną po raz pierwszy zastosowano już ponad 100 lat temu, to dopiero teraz, w ciągu ostatnich kilku lat, zyskała na popularności jako dieta odchudzająca.

Dieta ketogenna jest dietą trudną w prowadzeniu. Tak duża eliminacja produktów sprawia, że jadłospis trudniej jest zbilansować, szczególnie, jeśli zajmuje się tym osoba bez wykształcenia żywieniowego. Nie da się ukryć, że ten sposób żywienia dla wielu osób jest również bardzo ograniczający w kontekście codziennego życia. Osoby na keto diecie nie mogą zjeść tortu urodzinowego, czy pójść na lody w czasie wakacji, nie zjedzą typowego polskiego obiadu.

Dieta ketogeniczna, szczególnie u dzieci, może zaburzać relacje z jedzeniem. Najmłodsi, którzy są dopiero na etapie kształtowania swoich upodobań kulinarnych, będąc na keto diecie, co chwilę słyszą:

  • nie możesz,
  • tego ci nie wolno,
  • to jest zabronione.

Taka sytuacja, szczególnie w dłuższym przedziale czasowym, jest dla dziecka niezwykle obciążająca psychicznie i może zwiększać ryzyko zaburzeń odżywiania w przyszłości.

Z tego powodu nigdy nie wprowadzaj diety ketogenicznej dla dziecka wyłącznie w celu zmniejszenia masy ciała.

Czy dziecko może być na diecie ketogenicznej?

Tak, ale tylko w ściśle określonym przypadku. Jest nim padaczka, która poprzez liczbę ataków znacząco ogranicza jakość życia dziecka. W leczeniu padaczki zazwyczaj najpierw wprowadza się leczenie farmakologiczne. Jednak u dużego procenta małych pacjentów leki okazują się nieskuteczne. 

W takiej sytuacji rozważa się próbę łagodzenia objawów za pomocą keto diety dla dzieci. Takie rozwiązanie może uchronić dziecko przed interwencją chirurgiczną. Jednak to rodzice w porozumieniu z lekarzem wybierają najlepsze rozwiązanie. Trzeba zawsze rozważyć aspekty praktyczne stosowania innych niż farmakologia metod leczenia. 

Dieta ketogeniczna wiąże się z dużym i ciągłym zaangażowaniem rodziców, ale też z większym ryzykiem niepowodzenia. Dzieci funkcjonują przecież w środowisku szkolnym i przedszkolnym, a skoro już pół banana zaburza stan ketozy, to dieta może się okazać nieskuteczna. Dziecku trudno jest bowiem utrzymać tak wysoki poziom samokontroli.

Dieta ketogenna  w leczeniu padaczki u dzieci. „Dla rodziców, którzy widzą poprawę funkcjonowania swojego dziecka, żadna terapia nie jest uciążliwa”

Polecamy

Dieta ketogenna  w leczeniu padaczki u dzieci. „Dla rodziców, którzy widzą poprawę funkcjonowania swojego dziecka, żadna terapia nie jest uciążliwa”

- Już setki lat temu zauważono, że sposobem na ograniczenie napadów padaczkowych jest… głodówka. Gdy nie podajemy człowiekowi jedzenia, które jest źródłem energii, jego organizm uruchamia jej własne źródła – zamiast węglowodanów zaczyna trawić własne tłuszcze (...).

Czytaj

Kiedy keto dieta dla dziecka jest bezpieczna?

Dieta ketogeniczna dla dziecka jest bezpieczna tylko wtedy, gdy jest prowadzona pod opieką specjalistów – lekarza i dietetyka doświadczonego w jej bilansowaniu. Dietetycy mają do dyspozycji zaawansowane programy do bilansowania diety oraz specjalistyczne preparaty wspomagające układanie diety keto. Pamiętaj jednak, by wybrać dietetyka, który specjalizuje się w diecie keto. Najczęściej są to dietetycy pracujący w szpitalu, na dziecięcym oddziale neurologicznym.

Dobry dietetyk nie tylko ułoży dietę keto dla dziecka z padaczką, ale też wyedukuje rodziców i nauczy ich, na co zwracać szczególną uwagę. Edukacją najczęściej objęci są nie tylko rodzice, ale też inne osoby z otoczenia dziecka, np. nauczyciele, dziadkowie. Dodatkową rolą specjalisty jest opracowanie planu suplementacji. Produkty, które są źródłem węglowodanów, są także źródłem składników mineralnych, witamin z grupy B czy błonnika pokarmowego. Wykluczając węglowodany, niektóre składniki odżywcze trzeba uzupełnić z suplementacją.

Kiedy warto wprowadzić dziecku dietę ketogeniczną?

Dietę ketogeniczną warto wprowadzić dziecku tylko po wyraźnej rekomendacji lekarza i tylko wtedy, gdy prowadzenie diety odbywa się pod kontrolą dietetyka. Nigdy nie rozpoczynaj diety keto dla dziecka jedynie na podstawie szczątkowych informacji z Internetu.

Taka „amatorska” dieta ketogeniczna może być bardzo szkodliwa dla dziecka, doprowadzić do niedoborów pokarmowych, a nawet śpiączki. Dzieci z padaczką lekooporną mogą czerpać korzyści z diety ketogenicznej, ale tylko pod specjalistyczną kontrolą.

Źródła:

  1. Radhika Dhamija, Susan Eckert, Elaine Wirrell, Ketogenic diet, Can J Neurol Sci. 2013 Mar; 40(2):158-67. doi: 10.1017/s0317167100013676.
  2. F Araya-Quintanilla iinni, Effectiveness of a ketogenic diet in children with refractory epilepsy: a systematic review], Rev Neuro, 2016 May 16;62(10):439-48.
  3. Aimee F Luat, Leigh Coyle, Deepak Kamat, The Ketogenic Diet: A Practical Guide for Pediatricians, Pediatr Ann. 2016 Dec 1; 45(12):e446-e450. doi: 10.3928/19382359-20161109-01.
  4. Jo Sourbroniinni, Ketogenic diet for the treatment of pediatric epilepsy: review and meta-analysis, Childs Nerv Syst. 2020 Jun; 36(6):1099-1109. doi: 10.1007/s00381-020-04578-7. Epub 2020 Mar 16.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź