Jakie zadania dla pięciolatków?/fot. iStock Jakie zadania dla pięciolatków?/fot. iStock

Jakie zadania dla pięciolatków?

Dzieci w wieku pięciu lat zadają mnóstwo pytań i doskonale zapamiętują odpowiedzi (szczególnie te nieprzemyślane przez rodzica). Można wykorzystać naturalną ciekawość pięciolatków i uczyć je przy okazji codziennych zajęć albo przez zabawę. Podpowiemy, jakie zadania dla pięcioletnich dzieci są najlepsze.

Spis treści:

Pięcioletnie dziecko – na jakim etapie rozwoju powinno być?

Każdy rodzic wie, że każde z dzieci rozwija się w swoim tempie. Wpływ na to mają zarówno wrodzone predyspozycje intelektualne i emocjonalne, jak i inne czynniki, np. bycie najstarszym lub najmłodszym w rodzinie, metody wychowawcze rodziców, uczęszczanie dziecka do żłobka czy przedszkola.

Wiek między 4. a 6. rokiem życia uważa się za „średnie” dzieciństwo. To czas, w którym kształtują się relacje społeczne, sprawność fizyczna, zdolności motoryczne. Te wszystkie umiejętności zaprocentują, gdy dziecko zacznie edukację szkolną lub roczne przygotowanie do nauki w szkole, czyli zerówkę.

Pięciolatki zmieniają się zarówno psychicznie i emocjonalnie, jak i fizycznie. Wydłużają się ich kończyny. Pięciolatki często wydają się bardzo szczupłe, a ich mięśnie wciąż są stosunkowo słabe. Twarz zmienia kształt na doroślejszy, gdyż mózgoczaszka powiększa się mniej niż część twarzowa. Większość dzieci w tym wieku mierzy już ok. 105‒110 cm.

Pięcioletnie dzieci są sprawne i ruchliwe. Rower, wspinaczka po drabinkach czy ściankach, pływanie, taniec, bieganie, rolki, deskorolka, hulajnoga – możliwości są niemal nieograniczone, a energia dzieci wydaje się niespożyta. Dzieci w tym wieku nie potrzebują już drzemki w ciągu dnia.

Wyraźna jest samoświadomość, indywidualna tożsamość każdego dziecka. Pięciolatki mają już sprecyzowane zainteresowania. Można zaobserwować też ich potencjał intelektualny, talenty artystyczne, kiełkujące zdolności i ulubione aktywności. Pięciolatki już dobrze wiedzą, czego chcą i chętnie o tym mówią. To wiek, w którym ilość pytań na minutę bije wszelkie rekordy!

Zadania w formie zabawy

Pięciolatki zwykle chłoną wiedzę, jeśli jest odpowiednio podana. Choć wiele zależy od osobowości malucha, jednak rozpierająca energia zwykle sprawia, że zbyt długo nie usiedzą w jednym miejscu. Dlatego nauczanie pięciolatków przynosi znacznie lepsze efekty, jeśli przemycamy naukę pod pozorem zabawy.

Pięciolatki nie zawsze lubią siedzieć przy stole podczas rysowania, czytania lub innej aktywności. Doskonale za to czują się leżąc na podłodze. Jeśli pięcioletnie dziecko zaczyna marudzić, niekoniecznie wynika to ze złego humoru lub znudzenia zajęciami. Podobne reakcje może powodować zmęczenie albo głód, ale maluchy nie zawsze to sobie uświadamiają.

Jeśli chodzi o zadania w formie zabawy, to dla pięciolatków można przygotować zarówno zadania matematyczne, jak i logopedyczne lub sensoryczne. Dłonie pięciolatków są już na tyle sprawne, że możemy zaangażować dzieci w zabawę klockami Lego, lepienie z różnego rodzaju mas, piasków, plasteliny, a nawet nawlekanie koralików, przyszywanie guzików, wycinanie, wyklejanie itd.

Korzystanie z koralików, klocków czy innych elementów to doskonałe sposoby, aby przy okazji liczyć. Pierwsze zadania matematyczne dla pięciolatków nie powinny być skomplikowane, aby nie zniechęcać malucha. Wystarczy, że policzy, czasem z dyskretną pomocą rodzica, zabawki, które są właśnie w użyciu, naczynia, którymi może nakryć stół, a nawet… kanapki, które ma chęć zjeść.

Przedmioty codziennego użytku, a także proste zajęcia w domu, jak np. włożenie odzieży do pralki, wyjęcie i powieszenie, czy też rozpakowanie zakupów, mają wiele istotnych funkcji. Takie zadania dla pięciolatka to nie tylko nauka obowiązków domowych. To także doskonała lekcja integracji sensorycznej, gdy dziecko dotyka przedmiotów o różnej strukturze, fakturze, temperaturze.

Dzieci w wieku pięciu lat wciąż mają pamięć opartą na obrazowaniu. Zadania dla nich muszą być więc dostosowane do ich możliwości. Dlatego pokazywanie, wykorzystywanie namacalnych przedmiotów czy obrazków przyniesie o wiele lepsze efekty niż próby nauki liczenia w pamięci.

Jakie zadania może rozwiązywać dziecko?

Pięcioletnie dzieci mogą rozwiązywać zadania matematyczne, logopedyczne i logistyczne, związane z domowymi obowiązkami, otaczającą rzeczywistością czy ulubionymi bohaterami z bajek. Dobrze sprawdzają się zabawy w: 

  • łączenie par – zwierzątko i pożywienie, składniki i gotowe produkty, przedmioty i narzędzia,
  • znajdowanie elementów wspólnych i różnych,
  • łączenie kropek, tworzenie kształtów,
  • liczenie elementów, rozpoznawanie dłuższy-krótszy, mniejszy-większy, mniej-więcej,
  • przechodzenie narysowanych labiryntów,
  • rozpoznawanie pierwszych literek i cyfr,
  • liczenie do 10, proste zadania matematyczne, dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 – można do zadań matematycznych dla pięciolatków wykorzystać ulubione zabawki albo przedmioty codziennego użytku.

Zadania do wykonania w domu – jakie?

W domu możemy w codzienne zajęcia wplatać zadania matematyczne: liczenie owoców, przedmiotów codziennego użytku. Na spacerach liczmy drzewa, kwiaty, zebrane kasztany.

‒ Wskazane są wszelkie gry i zabawy rozwijające słownictwo, skłaniające do myślenia oraz rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe, ćwiczenia pisania liter, czytania, budowanie ciągów znaków, kalambury, a nawet gra Monopol dla dzieci, gdyż uczy planowania i rozporządzania budżetem i już pięciolatki świetnie sobie z tym radzą – wylicza logopedka Kinga Nakielska. 

Oprócz tego dbajmy o rozwój dziecka, poprzez zadania do wykonania w zakresie codziennych obowiązków. Pięciolatki śmiało mogą zdejmować pranie, chować do szafy, ubierać się, ścielić łóżko, pomagać przy ładowaniu ubrań do pralki lub przy sprzątaniu kuwety pupila. Nawet jeśli musisz po dziecku poprawić, zrób to dyskretnie. Korekta na jego oczach będzie sygnałem, że robi to źle, przez co może być zniechęcone do podejmowania dalszych prób.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź